Czy kwoty dopłat do materiału siewnego w 2021 r. będą obniżone?

Z roku na rok spadają kwoty dopłat do materiału siewnego. Już za kilkanaście dni, od 25 maja do 25 czerwca, można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego w biurach powiatowych ARiMR. Podobnie jak we wcześniejszych latach dotyczą one zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Rolnicy zastanawiają się, jak wysokie będą kwoty dopłat do materiału siewnego? Czy planuje się zróżnicowanie stawek dopłat do materiału ekologicznego? Czy ulegnie skróceniu czas oczekiwania na wypłatę dopłat? A może poznamy kwoty dopłat do materiału siewnego?  Jest odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Restrukturyzacja małych gospodarstw – ostatni moment na zdobycie punktów!

Dopłaty do materiału siewnego 2021 – jakie stawki?

Tego akurat nie wiemy. Stawki dopłaty do materiału siewnego na rok bieżący są po prostu nieznane. Natomiast resort rolnictwa podał, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020 wynosi:

  • do zbóż (jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto;) i mieszanek – 67,98 zł/ha,
  • do roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna;)– 108,77 zł/ha,
  • i do ziemniaków –339,90 zł/ha.

Dopłaty dla rolników aktywnych – sprzeciw Dolnośląskiej Izby Rolniczej! Przeczytaj więcej!

Lepiej już było?

Niestety, co roku obserwujemy obniżanie kwoty dopłat do materiału siewnego. Faktem jest, że za 2019 rok płacono nieznacznie więcej:

  • 68,59 zł (za 2018 r. – 102,14 zł) – za zboża,
  • 109,74 zł (za 2018 r.  – 163,42 zł) – do roślin strączkowych,
  • 342,95 zł (za 2018 r. 510,70 zł) –do ziemniaków.

Prawdę mówiąc liczby wskazują malejącą tendencję wspierania dopłat. Już można tęsknić za minionymi sezonami. Czy malejąca wysokość kwoty do materiału siewnego obniży zainteresowanie rolników materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany?

Czy planuje się zwiększenie kwoty dopłat do materiału ekologicznego?

Uwaga, jest dobra wiadomość! Ministerstwo będzie wspierać uprawy ekologiczne. Już w przyszłym roku. A oto deklaracja:  „Mając na uwadze potrzebę zwiększania powierzchni upraw ekologicznych (…) podjęto prace nad przygotowaniem propozycji zmian systemu wsparcia udzielanego na mocy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych tak, aby zwiększyć wsparcie do stosowania materiału w jakości ekologicznej”. Można?

Czy wzrosną kwoty dopłat do materiału siewnego?

Na tym polu, krótko mówiąc, już nie ma euforii. Jak obserwujemy, od kilku lat dopłaty do materiału siewnego mają tendencję malejącą. Z roku na rok są po prostu mniejsze. Ministerstwo rolnictwa pracuje nad tym problemem, lecz – „Celem zmiany jest zwiększenie stawki dopłat do materiału ekologicznego, aby poprawić warunki rozwoju rolnictwa ekologicznego, zgodnie z celami strategii Farm to Fork„. Po naszemu od pola do stołu. Warto natomiast zadać ministerstwu pytanie: czy na dotacje zasługuje wyłącznie rolnictwo ekologiczne?

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. Jak to było?

Zacznijmy od tego, że w roku 2018 na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przeznaczono kwotę 113 000 tys. zł. Faktem jest, że na dopłaty do materiału siewnego za 2019 rok przeznaczono kwotę 75 mln zł. Natomiast na realizację powyższych dopłat za 2020 r. przeznaczono identyczną pulę 75 mln zł.

Podsumowanie bieżących prognoz

„W ustawie budżetowej na 2021 r., w Planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaplanowano na dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany 75 mln zł”. Wysokość budżetu analogiczna jak w zeszłym sezonie, ale gwarancji na utrzymanie wysokości stawek nie ma. Jeśli budżet pozostanie taki sam a wzrosną dopłaty za materiał w jakości ekologicznej, to kwoty dopłat do materiału siewnego poszybują w dół! Jaki wniosek?

Nie należy też spodziewać się przyspieszenia wypłat za złożone wnioski. Wypłata za dopłaty do materiału siewnego następuje, zgodnie oczywiście z przepisami, 30 dni po wydaniu decyzji. Trzeba poczekać więc minimum dwa miesiące. Oczywiście nie ma również szansy na to, żeby rolnik poznał wysokość kwoty dopłat do materiału siewnego przed złożeniem wniosku. Mimo wszystko wnioski składać trzeba.

O dopłatach do materiału siewnego można przeczytać również w materiale – Stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 już ogłoszone!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *