Czy nawozy będą drożeć jesienią 2022? Sprawdź!
Czy nawozy będą jeszcze bardziej drożeć po żniwach, a dokładnie w okresie jesienno-zimowym? W ostatnim czasie ceny nawozów przeważnie ,,ustabilizowały się”, lecz nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Wobec tego jakie będą ceny nawozów po żniwach 2022? Czy zniesienie ceł na nawozy przez KE spowoduje, że ceny nawozów spadną? Sprawdźmy!
Ceny nawozów w głównej mierze zależą od cen gazu, które jak podaje portal Business Insider wystrzeliły do góry. W dniu 27 lipca 2022 r. na holenderskiej giełdzie TTF kontrakty na dostawę gazu na zachodnioeuropejski rynek za dwa miesiące osiągnęły prawie 228 EUR/MWh. Ceny gazu rosną z powodu ograniczenia dostaw z Rosji, jak i rosnącego popytu w Europie w celu zapełnienia magazynów na zimę. Czy w związku z tym nawozy będą jeszcze drożeć jesienią 2022?
Spis treści
Czy nawozy będą znowu drożeć po żniwach 2022?
Do kwestii rosnących cen gazu, a co za tym idzie drożejących nawozów odniósł się minister Henryk Kowalczyk w programie ,,Plan Dnia” w TVP Info. Szef resortu rolnictwa wyraził obawy wobec wysokich cen nawozów jednocześnie zaznaczył, że na wzrosty cen gazu i nawozów nie mamy wpływu.
Na razie ceny ustabilizowały się, tak to mogę smutno powiedzieć, bo ustabilizowały się na bardzo wysokim poziomie. Ale jeśli dalej te ceny będą szły do góry to może to być niebezpieczeństwo – podkreślił minister H. Kowalczyk
Czy w związku z tym nawozy będą drożeć z powodu dalszych podwyżek cen gazu?
Czy nawozy będą tanieć z powodu zniesienia ceł przez KE?
Pierwsze kroki w kierunku podjęcia interwencji na rynku nawozów podjęła Komisja Europejska, która tymczasowo zniosła cła konwencyjne nałożone na niektóre nawozy takie jak mocznik, czy bezwodny amoniak.
Copa-Cogeca, czyli europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze z zadowoleniem przyjęła ten krok. Jednak zwróciła się do KE o zniesienie konwencjonalnych ceł nałożonych na nawozy wykorzystywane bezpośrednio przez rolników jak np. NPK, UAN, DAP, czy też MAP. Ponadto, Copa-Cogeca zaapelowała o zniesienie ceł antydumpingowych nałożonych na import UAN z Trynidadu, Tabago i Stanów Zjednoczonych.
Copa-Cogeca podkreśliła, że obserwowany wzrost cen nawozów wywołuje negatywne konsekwencje nie tylko dochodów rolników, ale także dla unijnej produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego.
W związku z tym, europejska organizacja apeluje o zniesienie ceł. Co pozwoli wyeliminować obawy rolników na temat tego, czy nawozy będą drożeć w kolejnych miesiącach 2022 r.
Czytaj również:
Wspólna Polityka Rolna 2023 – będą odstępstwa od zasad? Sprawdź!
Nowy cennik nawozów od Agrochem Puławy. Sprawdź!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna; Copa-Cogeca; Business Insider; TVP Info
Ja sprzedaję nawozy mała firma ok tysiac ton rocznie i powiem ze niema dobrych wieści ,nawozy są drogie a będą kosmicznie drogie niedługo .To że jakies polidruki piszą bzdury bez sprawdzenia i pokazują cenniki ze Saletra była w czerwcu po 3 tys to nieporozumienie .Była taka cena w cenniku agrochemu ale towar był dla kilku najwiekszych dilerow ktorzy to łyknęli i trzymali na magazynach .Dla nikogo innego nie było towaru .Udało mi sie dostac 2 auta saletry w lipcu 1 po 3900 i sierpniu drugie po 4100.Ktos pisze ze 10 składow i wszystkie pełne ;)) chyba pełne powietrza żadnych nawozow niema do kupienia ,wieksi dilerzy puszczaja po trochu te co kupili tysiac zł drożej na tonie a zakłady praktycznie stoją .Rolnicy straszą ze nie beda kupowac i to jest prawda 😉 nie beda kupowac bo nie bedzie nawozow 😉 tak samo jak nie bedzie wegla,gazu prądu itd