Czy nawozy będą drożeć jesienią 2022? Sprawdź!

Czy nawozy będą jeszcze bardziej drożeć po żniwach, a dokładnie w okresie jesienno-zimowym? W ostatnim czasie ceny nawozów przeważnie ,,ustabilizowały się”, lecz nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Wobec tego jakie będą ceny nawozów po żniwach 2022? Czy zniesienie ceł na nawozy przez KE spowoduje, że ceny nawozów spadną? Sprawdźmy!

Ceny nawozów w głównej mierze zależą od cen gazu, które jak podaje portal Business Insider wystrzeliły do góry. W dniu 27 lipca 2022 r. na holenderskiej giełdzie TTF kontrakty na dostawę gazu na zachodnioeuropejski rynek za dwa miesiące osiągnęły prawie 228 EUR/MWh. Ceny gazu rosną z powodu ograniczenia dostaw z Rosji, jak i rosnącego popytu w Europie w celu zapełnienia magazynów na zimę. Czy w związku z tym nawozy będą jeszcze drożeć jesienią 2022?

Czy nawozy będą znowu drożeć po żniwach 2022?

Do kwestii rosnących cen gazu, a co za tym idzie drożejących nawozów odniósł się minister Henryk Kowalczyk w programie ,,Plan Dnia” w TVP Info. Szef resortu rolnictwa wyraził obawy wobec wysokich cen nawozów jednocześnie zaznaczył, że na wzrosty cen gazu i nawozów nie mamy wpływu.

Na razie ceny ustabilizowały się, tak to mogę smutno powiedzieć, bo ustabilizowały się na bardzo wysokim poziomie. Ale jeśli dalej te ceny będą szły do góry to może to być niebezpieczeństwo – podkreślił minister H. Kowalczyk

Czy w związku z tym nawozy będą drożeć z powodu dalszych podwyżek cen gazu?

Czy nawozy będą tanieć z powodu zniesienia ceł przez KE?

Pierwsze kroki w kierunku podjęcia interwencji na rynku nawozów podjęła Komisja Europejska, która tymczasowo zniosła cła konwencyjne nałożone na niektóre nawozy takie jak mocznik, czy bezwodny amoniak.

Copa-Cogeca, czyli europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze z zadowoleniem przyjęła ten krok. Jednak zwróciła się do KE o zniesienie konwencjonalnych ceł nałożonych na nawozy wykorzystywane bezpośrednio przez rolników jak np. NPK, UAN, DAP, czy też MAP. Ponadto, Copa-Cogeca zaapelowała o zniesienie ceł antydumpingowych nałożonych na import UAN z Trynidadu, Tabago i Stanów Zjednoczonych.

Copa-Cogeca podkreśliła, że obserwowany wzrost cen nawozów wywołuje negatywne konsekwencje nie tylko dochodów rolników, ale także dla unijnej produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego.

W związku z tym, europejska organizacja apeluje o zniesienie ceł. Co pozwoli wyeliminować obawy rolników na temat tego, czy nawozy będą drożeć w kolejnych miesiącach 2022 r.

Czytaj również: Wspólna Polityka Rolna 2023 – będą odstępstwa od zasad? Sprawdź!

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna; Copa-Cogeca; Business Insider; TVP Info

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 32

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU
Z forum
Powiązany temat: Ceny nawozów 2022
tytanowyJanusz
u mnie wapniak kornicki 420zł/t i wielkość granuli do wyboru zobacz więcej »
wojtal24
GRZES1545 napisał: 1 godzinę temu, Tigon napisał: Podczas kryzysu jedni tracą dorobek inni zostają milionerami, strach kupować nawozy po takiej cenię bo w końcu to j... zobacz więcej »
jajonasz
2 godziny temu, sadownik12 napisał: Orientuje się ktoś ile wapno w granulacie? Tlenek i kreda? Kredę kupiłem dziś po 480, wapniak kornicki  zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *