Czy powstanie nowy system ubezpieczeń upraw rolnych?
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że powstanie nowy system ubezpieczeń upraw rolnych. Nie ukrywam, że marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych, by niewykorzystane środki przechodziły na następne lata – podkreślił. Szef resortu rolnictwa wymienił opracowanie nowego systemu ubezpieczeń upraw rolnych jako jedno z najważniejszych zadań na najbliższe tygodnie i miesiące.
Chcemy budować nowy system ubezpieczeń upraw rolnych – zapowiedział minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk podczas rozmowy z Polskim Radiem. Mówiąc o nowym systemie ubezpieczeń upraw rolnych zaznaczył, że rolnicy mogą spodziewać się do 65% dopłaty do składek ubezpieczeniowych. Przeznaczonych na to ma być 1,5 mld złotych. Jak podkreślił, zabezpieczona jest również rezerwa na wypadek masowych szkód, takich jak np. susza występujących na znacznym obszarze kraju. Środki na ten cel opiewają na ponad 3 mld złotych.
Nie ukrywam, że marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych po to, by rok, który jest z małymi szkodami, żeby te środki finansowe przechodziły jako własność rolników, a nie zysk firm, na lata następne. To by nam wprowadziło powszechność ubezpieczeń – powiedział minister Henryk Kowalczyk.
Co to wszystko oznacza? Jak wytłumaczył minister, jeśli szkody nie byłyby wypłacone kapitał pozostałby na następne lata. Natomiast po dwóch względnie spokojnych latach na rok trzeci składka mogłaby być minimalna.
– Chcemy wykorzystać wszelkie możliwe dostępne środki i wszelką dostępną pomoc, którą zatwierdzi UE, by nie naruszać konkurencji – podkreślił.
Nowy system ubezpieczeń upraw rolnych jednym z priorytetów ministra
Minister Henryk Kowalczyk wymienił najważniejsze zadania dla resortu rolnictwa na najbliższe miesiące. Wśród nich były m.in.:
- przygotowanie nowego systemu ubezpieczeń upraw rolnych,
- walka z ASF,
- a także zakończenie prac nad planem strategicznym WPR.
Ponadto, jak podkreślił, ogromnym wyzwaniem dla rolników są rosnące ceny nawozów.
Czytaj również: Ceny nawozów rolniczych nie obniżą się bez zmniejszenia cen gazu
Źródło: wnp, agroFakt.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!