Czy produkcja zbóż 2023 idzie na rekord?
Produkcja zbóż 2023 według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) będzie w nowym sezonie zbliżona do rekordu z 2021/22.
Produkcja zbóż 2023 pozostaje pod nieustającym wpływem niekorzystnych zjawisk pogodowych, które lokalnie wręcz dewastują uprawy. Szczególnie dotkliwe pod tym względem są susze, z którymi w bieżącym sezonie borykają się producenci niemalże z całego świata.
Spis treści
Jak duża będzie produkcja zbóż w 2023?
Według raportu IGC z 29.06.2023 całkowita (globalna) produkcja zbóż wzrośnie o 33 mln ton, do ponadprzeciętnych 2292 mln.
Na koniec czerwca Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozę światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2023/24 o 6 mln ton do 1,211 mld ton. Pierwotnie za korektę w dół odpowiadały mniejsze oczekiwania zbiorów kukurydzy. Mianowicie IGC oszacowała zbiory kukurydzy w USA na 373,4 miliona ton, w porównaniu z poprzednią prognozą 381,8 miliona.
Jednocześnie lepsze perspektywy odnotowano dla pszenicy. Prognozy IGC z końca czerwca mówią o 786 mln ton pszenicy, dzięki możliwym wzrostom w kilku krajach. To m.in. Kanada, Rosja, Kazachstan czy Turcja. Według najnowszego raportu WASDE Rosja wyprodukuje 85 mln ton pszenicy, o około 3,5 miliona więcej niż poprzednie szacunki. Wzrośnie także produkcja w Indiach. Ściślej mówiąc, z raportu WASDE wynika, że Indie wyprodukują 113 mln ton, co oznacza wzrost o około 3,5 mln ton. Ponadto produkcja na Ukrainie wzrośnie o 2 mln ton w stosunku do prognoz.
FAO zwiększa dotychczasowe prognozy zbiorów zbóż
Dalsze wzrosty produkcji zbóż nie są wykluczone, ponieważ FAO podniosła swoje prognozy do 2819 mln ton. Oznacza to wzrost o 1,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost w tym miesiącu prawie w całości odzwierciedla lepsze perspektywy światowej produkcji pszenicy, przy czym szacunki zostały podwyższone o 0,9% do 783,3 mln ton. Choć nadal pozostaje o 18,4 mln poniżej rekordu zarejestrowanego w 2022 r.
Dokonano korekty w górę prognozy dotyczącej produkcji pszenicy w Unii Europejskiej, gdzie ogólnie sprzyjające warunki pogodowe spowodowały niewielki wzrost oczekiwań dotyczących plonów. I to pomimo skutków niedoborów opadów na Półwyspie Iberyjskim.
Nieznacznie podwyższono również prognozy dla Kanady i Kazachstanu, gdzie uprawia się głównie pszenicę jarą, z powodu większych zasiewów, niż wcześniej przewidywano. Podczas gdy niedawno opublikowane oficjalne szacunki wskazują, że zbiory pszenicy w Turcji są wyższe niż wstępna prognoza. Wzrosty te z nawiązką zrekompensowały znaczną obniżkę prognozy produkcji w Australii, ponieważ oczekiwania na bardziej suche niż normalne warunki pogodowe osłabiły perspektywy plonów.
Słabszy handel i mniejsze zapasy zbóż w 2023, wyższa konsumpcja
Według prognoz IGC światowy handel zbożem spadnie trzeci rok z rzędu. Osiągnie on ilość 408 mln ton, co oznacza spadek o 9 mln ton. IGC przewiduje, że konsumpcja zbóż wzrośnie w 2023/24 do 2306 mln ton i przewyższy produkcję.
Ponadto IGC oczekuje spadku łącznych zapasów zbóż w relacji rok do roku. Mają one wg szacunków spaść z 592 do 577 mln ton na koniec nowego sezonu. Mają za to odpowiadać przede wszystkim niższe zapasy pszenicy. Jednocześnie światowe zapasy kukurydzy powinny wzrosnąć po słabym poprzednim sezonie.
Czytaj również: Ceny skupu mleka w lipcu zaskakują
Źródło: ewgt.com.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!