Czy sam azot wystarczy? Sprawdź jak nawozić zboża ozime wiosną!
Zboża ozime na starcie wegetacji potrzebują odpowiedniej dawki azotu. Jednak sam azot to nie wszystko, warto dostarczyć zbożom także inne ważne składniki pokarmowe. Dowiedz się jak nawozić zboża ozime wiosną!
Pierwsza dawka azotu ma za zadanie zapewnić niezakłócony start zbożom ozimym po zimie. Dostarczony w odpowiednim czasie oraz ilości pobudza rośliny do wytworzenia odpowiedniej liczby pędów kłosonośnych oraz kłosków w kłosie. Niemniej jednak sam azot na start to nie wszystko, warto zaopatrzyć w magnez oraz siarkę. Sprawdź jaki nawóz azotowy wybrać!
Spis treści
Jak nawozić zboża ozime wiosną?
Azot jest jednym z najważniejszych składników plonotwórczych, aby jednak mógł być skutecznie pobierany i przetwarzany przez rośliny trzeba go dostarczyć w towarzystwie innych składników. Dwoma istotnymi makroelementami wspomagającymi pobieranie azotu przez zboża są magnez (Mg) oraz siarka (S). Oczywiście wymienione składniki pełnią także wiele innych ważnych funkcji w roślinie.
Magnez jest składnikiem chlorofilu, a jego niedobór przekłada się na gorszą wydajność procesu fotosyntezy oraz asymilatów. Pszenica ozima do wytworzenia 1 tony ziarna wraz ze słomą pobiera średnio 5 kg MgO. Natomiast jęczmień ozimy potrzebuje około 4 kg MgO. W przypadku siarki wartości te są bardzo zbliżone. Zboża do wytworzenia 1 tony ziarna wraz ze słomą potrzebują średnio 4,5 kg S w przypadku pszenicy ozimej oraz 3,75 kg S jęczmienia ozimego.
Niedobór siarki ogranicza rozwój zbóż
Jedną z konsekwencji niedoboru siarki w przypadku zbóż jest pogorszenie ilości białka w ziarnie. Rozpoznanie jej niedoboru nie należy do najłatwiejszy, gdyż można go pomylić z niedoborem azotu. Najpewniejszym sposobem rozpoznania jego rozpoznania jest analiza chemiczna liści. Niedobór tego składnika „gołym okiem” można zaobserwować na młodszych organach, ponieważ składnik nie przemieszcza się do nich ze starszych części rośliny. Natomiast w przypadku azotu objawy niedoboru widoczne są najpierw na starszych liściach. Ponadto niedobór siarki przyczynia się do zahamowania wzrostu. Aby uniknąć takiej sytuacji warto postawić na nawóz azotowy, który dodatkowo został wzbogacony dodatkiem siarki.
Susza przyczynia się do strat magnezu
Głównym objawem niedoboru magnezu są chlorotyczne plamy biegnące wzdłuż nerwów liści. Jeśli jego deficyt się pogłębia pojawiają się brunatne nekrozy, które rozpoczynają się od wierzchołków liści. Pamiętajmy, że niedobór magnezu prowadzi do spadku liczby kłosów, ujemnie pływa na MTZ, zmniejsza zawartość białka i glutenu w ziarniakach, a także zwiększa podatność roślin na choroby. Zboża potrzebują magnezu głównie w fazie krzewienia oraz strzelania w źdźbło, czyli na początku wegetacji wiosennej.
Warto pamiętać, że prawie 50 % polskich gleb jest uboga w ten składnik. Ponadto niedobór magnezu w roślinach potęgują występujące w wielu regionach kraju susze, które zmniejszają jego uwalnianie do gleby obniżając jego dostępność. Dodatkowo jest on trudno dostępny dla roślin zarówno przy niskim, jak i zbyt wysokim pH gleby. Przy wartościach odczynu poniżej 5,0 straty magnezu spowodowane wymywaniem znacznie wzrastają, a zwiększona dostępność jonu glinu pogarsza jego pobieranie.
Salmag z siarką® od Grupy Azoty Kędzierzyn
Salmag z siarką® to mieszanina azotanu amonu z siarczanem wapnia. Nawóz zawiera 27,0% azotu (N), w tym 13,5% w formie amonowej oraz 13,5% w formie azotanowej. Zawiera także 6,6% wapnia rozpuszczalnego w wodzie (CaO), a także 4,8% siarki całkowitej (S). Salmag z siarką® zawiera praktycznie w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot azotanowy. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu.
Zawartość szybko działającej azotanowej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu, czyli wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowany przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost. Główną zaletą tego nawozu jest możliwość zastosowania wiosną azotu i siarki.
Azot z magnezem – Salmag® 20 Mg Plus
Salmag® 20 Mg plus to mieszanina azotanu amonu z węglanem wapnia oraz węglanem magnezu. Nawóz zawiera 20,0% azotu (N), w tym w formie amonowej 10,0% i 10,0% w formie azotanowej. Zawiera także 8% magnezu całkowitego w przeliczeniu na (MgO). Łączne zastosowanie azotu i magnezu to dobre rozwiązanie podczas wiosennej aplikacji na zboża ozime oraz jare. Brak magnezu ma szczególne znaczenie dla młodych, płytko ukorzenionych roślin. Wierzchnie warstwy gleby są bardziej „przemyte” i ubogie w magnez. Wyższe zawartości magnezu znajdują się przeważnie w głębszych warstwach gleby. Z tego względu w miarę rozwoju roślin, niedobory magnezu maleją, ponieważ rośliny mogą pobierać pierwiastek z głębszych warstw gleby.
Dzięki wysokiej jakości i jednorodności granulek o wymiarach 3-6 mm, Salmag®20 Mg plus daje możliwość wysiewu na znaczne odległości. Pozwala to na uzyskanie równomiernego wysiewu, niezależnie od techniki, co daje stabilną jakość plonów. Ponadto doskonale nadaje się do mieszania z innymi nawozami granulowanymi (tzw. blendingu). Umożliwia to przeprowadzenie pełnego zabiegu nawożenia przy jednej aplikacji.
Więcej o Salmag® z siarką oraz Salmag® 20 Mg Plus
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!