Zasady bezpieczeństwa w rolnictwie, o których warto pamiętać.

Zasady bezpieczeństwa w rolnictwie, o których warto pamiętać.

PIP jest dobrej myśli - znamy zasady bezpieczeństwa w rolnictwie. Ale to nie oznacza, że nie należy ich przypominać. Co w tym celu robi PIP?

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza, że stale maleje liczba wypadków przy pracy rolniczej (zgłaszanych do KRUS). Równocześnie PIP przypomina, że jesień dla rolników może być jeszcze bezpieczniejsza. Czy na pewno znamy zasady bezpieczeństwa w rolnictwie?

Coraz lepiej dzieje się na wsiach w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Przestrzeganie niezbędnych zasad staje się powszechniejsze. Wiemy więcej na temat zagrożeń, a co ważniejsze – te wiedzę potrafimy dobrze wykorzystać. Widać to nie tylko po tym, że wymieniamy stare, niebezpieczne maszyny na nowe, bardziej bezpieczne. Okazuje się, że potrafi tak zorganizować pracę, aby eliminować zagrożenia.

O czym należy pamiętać jesienią?

Mimo poprawy sytuacji, mając na uwadze specyfikę pracy rolniczej, uważamy że przypominania nigdy za wiele

Krzysztof Bielecki, Główny Inspektorat Pracy

Jesień to czas, gdy o zachowanie bezpieczeństwa bywa trudno ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego poruszając się po drogach powinniśmy pamiętać o używaniu elementów odblaskowych, a w przypadku pojazdów – o sprawnym oświetleniu. Ważne jest to zwłaszcza, przy transportowaniu maszyn uprawowych o dużych gabarytach. Okazuje się, że coraz częściej pamiętamy o kolejnej ważnej zasadzie –  oczyszczaniu z błota kół ciągników, gdy wyjeżdżamy na drogę publiczną. To poprawia bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest odpowiednie przygotowanie gospodarstwa na nadchodzącą zimę. Zbierzmy liście, wyrównajmy nawierzchnię i oczyśćmy odpływy wody. Zamarznięta woda, do tego skryta pod warstwą śniegu, to prosta droga do upadku i złamania kończyny. Nigdy nie zaszkodzi też uporządkować wszystkie przedmioty, które nie znajdują się na swoich miejscach.

zasady bezpieczeństwa w rolnictwie

Wyjeżdżając na drogę publiczną z pola pamiętajmy o oczyszczeniu kół z błota (źródło: Agrofoto; użytkownik: Paspartou).

Jak rozpowszechniane są zasady bezpieczeństwa w rolnictwie

Mimo poprawy sytuacji, mając na uwadze specyfikę pracy rolniczej, uważamy że przypominania nigdy za wiele. Stąd co roku PIP i KRUS organizują wspólne działania prewencyjne, promujące bezpieczną pracę w gospodarstwie rolnym – mówi pan Krzysztof Bielecki z Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy. – Są to szkolenia, konkursy, wizytacje gospodarstw uczestniczących w konkursach, głównie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz wiele innych form działań adresowanych również do dzieci i młodzieży mieszkających na wsi.

Podczas pracy, ale też codziennych zajęć na wsi nie zapominajmy przede wszystkim o doświadczeniu i zdrowym rozsądku!

Więcej o zasadach bezpieczeństwa i higienie pracy w gospodarstwach rolnych pisaliśmy w tym artykule.

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

Przetargi na ziemię: oszuści wyłudzający pieniądze od rolników zatrzymani

Wprowadzeni w błąd rolnicy płacili oszustom jednorazowo nawet po 20 tysięcy złotych.

23 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij