Czym się zajmuje ARiMR?

Ujawnione przez media „taśmy Ardanowskiego” sprawiły, że znów głośno zrobiło się o ARiMR. Zostawiamy jednak kampanię wyborczą na boku. Przypomnijmy, czym ARiMR zajmuje się na co dzień.
ARiMR powstała w 1994 roku, niedawno obchodziła więc swój okrągły, 25 jubileusz. Rolą tej rządowej agencji jest wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. A konkretnie – wypłacanie pieniędzy ze wszelkich programów pomocowych. Zarówno tych dotowanych z budżetu UE, jak i finansowanych wyłącznie środkami krajowymi.
Agencja prowadzi też rejestr zwierząt gospodarskich (kolczykowanie), system identyfikacji działek rolnych, ewidencję producentów oraz krajowy rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.
Spis treści
Co oznacza skrót ARiMR
Pełna nazwa tej instytucji to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tej formie zapisana została w regulującej jej działalność Ustawie. Powszechnie używany skrót ARiMR jest wyrażeniem potocznym, stosowanym jednak także przez samą Agencję.
Skąd Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma pieniądze
Na budżet ARiMR w znacznej mierze składają się środki unijne. Z UE pochodzi 99 proc. pieniędzy na płatności bezpośrednie, 63,7 proc. pieniędzy na PROW i 74,8 proc. pieniędzy na Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”.
Ze środków krajowych Agencja finansuje m.in. dopłaty do kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych i klęskowych (tzw. pomoc suszowa).
Główne zadania realizowane przez ARiMR
- Płatności bezpośrednie. Systemem płatności bezpośrednich, proporcjonalnych do powierzchni upraw i wielkości stad zwierząt, objętych zostało 1,4 mln polskich rolników. Około 0,7 mln gospodarstw korzysta także z dopłat do prowadzenia działalności rolniczej na terenach górskich i trudnych do gospodarowania, a 0,1 mln otrzymuje z ARiMR dopłaty rolnośrodowiskowe.
- PROW. Unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to środki przeznaczone na podnoszenie konkurencyjności rolnictwa, z poszanowaniem wymogów środowiskowych. Podzielony został na 15 różnych działań. O środki z niego mogą ubiegać się w Agencji zarówno rolnicy, jak i zakłady przetwórcze, grupy producentów rolnych, samorządy, instytucje naukowe i in.
- Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” mający na celu przede wszystkim rozwój rybołówstwa i akwakultury zrównoważonych środowiskowo.
- Wsparcie rynków rolnych. Większość zadań Agencji w tym zakresie przeniesiona została w ostatnich latach do KOWR. ARiMR zajmuje się nadal m.in. administrowaniem rozdysponowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży. W ubiegłych latach zajmowała się też wybranymi zadaniami w zakresie wsparcia dla gospodarstw które poniosły straty w wyniku ptasiej grypy czy ASF.
Kontrole beneficjentów
ARiMR jest także uprawniona do sprawdzania, czy beneficjenci przestrzegają warunków, na jakich przyznane zostały im środki. Kontrolerzy mogą pojawić się z wizytacją zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i np. – w przypadku kiedy beneficjentem jest firma – w przedsiębiorstwie. (Przeczytaj również artykuł „Kontrola na miejscu – prawa i obowiązki rolnika„)
Struktura organizacyjna ARiMR
Placówki Agencji znajdują się w całym kraju. W każdym z 314 powiatów znajdziemy Biuro Powiatowe ARiMR. Szczebel wyżej w strukturze znajdują się oddziały regionalne. Jest ich 16 – po jednym na każde województwo. Centrala Agencji mieści się w Warszawie.
