Jak i czym zwalczać chwościk buraka?

Burak cukrowy to niezwykle wymagająca roślina, która wymusza od nas dużo uwagi, a także nakładów pracy jak i finansów. Gdy w początkowym etapie wzrostu dopilnujemy wschodów, a następnie zwalczymy chwasty możemy odetchnąć, choć nie na długo. Obecnie w buraku zwalczamy mszycę, a na dniach będziemy wykonywać zabieg na chwościka.

W przypadku epidemii choroby (epifitozy) spowodowanej przez chwościka, rośliny mogą stracić do 80% liści. Przy tak zmniejszonej powierzchni asymilacyjnej możemy się spodziewać aż do 20-30% mniejszego plonu korzeni, a do tego mniej o 2-3 % cukru w soku. Jak się przed tym ustrzec i czym zwalczać chwościk buraka – podpowiadamy!

Unikaj błędów agrotechnicznych

czym zwalczać chwościk

Stosuj się do tych zadań, a problem z chwościkiem buraka będzie mniejszy!

Jak wiadomo, chwościk buraka wywoływany jest przez grzyb (Cercospora beticola Sacc.). Grzyb ten zimuje na resztkach roślinnych pozostałych po zbiorze buraka. Dlatego ważne jest niszczenie po uprawie zarówno liści jak i korzeni. Należy także unikać wysiewania buraków w sąsiedztwie pól, na których był uprawiany burak w poprzednim sezonie oraz w miejscach, gdzie usypywano w poprzednich latach pryzmy korzeni. Dodatkowo grzyb ten zimuje na chwastach z rodziny rdestowatych, stąd tak ważne jest ich zwalczanie – choć z częścią chwastów sprawa nie jest łatwa (jak na przykład z rdestem ziemnowodnym). Dużym błędem jest też uprawianie buraka cukrowego na nierozłożonym oborniku, gdzie zazwyczaj do skarmiania zwierząt używa się porażonych liści. Pamiętać należy, że obornik stosujemy pod buraki tylko jesienią. Jeżeli chodzi o nawożenie, rozwojowi chwościka buraka sprzyja również obfite nawożenie azotem.

Warunki potrzebne do rozwoju chwościka buraka

Błędy agrotechniczne, jeżeli nawet wszystkie uda nam się wyeliminować, nie spowodują pozbycia się chwościka z pola, a jedynie jego ograniczenie. Idealne warunki do rozwoju chwościka buraka to wysoka temperatura i duża wilgotność. Mówiąc precyzyjnie, temperatura potrzebna do rozwoju tego patogena oscyluje w granicach 25–30°C, nocą powyżej 15°C. Z kolei wilgotność powietrza powinna wynosić 95–100%. Takie warunki pogodowe mamy na przełomie czerwca i lipca. Stąd warto już teraz obserwować sygnalizację tego agrofaga. Można korzystać z licznych programów i sygnalizatorów, w tym na przykład z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego (www.liz.pl). Pozostaje tylko dowiedzieć się, kiedy i czym zwalczać chwościk.

Kiedy wykonujemy zabieg

burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy to bardzo dobra roślina wskaźnikowa – chwościk buraka ją wcześniej atakuje. Warto ją siać w bezpośrednim towarzystwie buraka cukrowego.

fot. AgroFoto/marius21

Jak zawsze najbardziej niezawodna metoda to lustracja własnych plantacji. Oczywiście plantatorzy buraka mają stały kontakt ze swoim inspektorem z cukrowni przypisanym go danego terenu, gdzie również jest stały przepływ informacji. Dobrą i często praktykowaną metodą przez same gospodarstwa jest wysiewanie na polu z burakiem cukrowym – buraka ćwikłowego. Wykorzystuje się go do monitoringu, ponieważ burak ćwikłowy jest wcześniej porażany przez chwościka buraka, niż burak cukrowy.

Czy są określone progi szkodliwości do zwalczania chwościka buraka?

W myśl zasad Integrowanej Produkcji decyzja o wykonaniu zabiegu jest podyktowana przekroczeniem progów ekonomicznej szkodliwości. W przypadku zwalczania chwościka buraka, jak i innych chorób buraka cukrowego, w tym brunatnej plamistości liści nie ustalono progów szkodliwości, a jedynie podano wytyczne dotyczące zaleceń przeprowadzenia zabiegów ochronnych. W przypadku wystąpienia na plantacjach chwościka buraka na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziemy opracowanie „Metodyka integrowanej ochrony buraka pastewnego i cukrowego” oraz wytyczne do zabiegu.

Wyjątek stanowi południowa część Polski, ponieważ występuje tam wysoka presja chwościka buraka. Pierwsze infekcje zaczynają się już w połowie czerwca (standardowe lata), czyli najwcześniej w kraju. Zabieg w tym rejonie Polski wykonujemy w momencie, gdy tylko pojawią się pierwsze plamy na liściach.

Trzeba pamiętać, że chwościk buraka jest niezwykle groźną chorobą, stąd lepiej jej zapobiegać, niż działać na nią wyniszczająco. Dlatego warto już wcześniej ustalić, czym zwalczać chwościk. W przypadku preparatu Yamato 303 SE w etykiecie produktu znajdziemy informację, że środek można stosować zapobiegawczo lub natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób od początku fazy, gdy liście zakrywają 70% powierzchni gleby do końca fazy wzrostu korzeni (BBCH 37-49). Pamiętajmy, że duże porażenie chwościkiem to niższy plon oraz mniejsza zawartość cukru w buraku. Ponieważ chwościk infekuje liście buraka, stąd zniszczeniu ulega masa liściowa. Spadek cukru jest spowodowany tym, że burak dąży do odbudowania zniszczonej części zielonej, a przecież energia potrzebna do tego procesu mogłaby być wykorzystana do pobierania składników mineralnych i tworzenia masy korzeniowej buraka. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jaki fungicyd wybrać, czyli czym zwalczać chwościk

czym zwalczać chwościk

Chwościk buraka występuje na liściach w formie plamek otoczonych czerwonobrunatną obwódką, aż do fioletowej. Środek plam szarobrunatny.

Jeśli chodzi o to, czym zwalczać chwościk, najlepiej wybierać fungicydy zawierające substancje czynne o działaniu układowym (systemicznym). Taki sposób działania s.cz. powoduje szybkie wchłanianie się do rośliny i zabezpieczenie powierzchni liści. W momencie, gdy uda nam się prawidłowo „wskoczyć” w optymalny termin zabiegu, fungicyd wykazujący działanie systemiczne jest w stanie zabezpieczyć naszą plantację nawet do 3 tygodni. W przypadku zastosowania preparatów działających kontaktowo, już nie uzyskamy takiego efektu. Wynika to z tego, że działanie kontaktowe zabezpiecza liście buraka tylko do momentu pierwszego opadu, ponieważ deszcz, czy też woda w przypadku nawadniania zmywa substancje czynne z liści. A przecież przełom czerwca i lipca to okres, w którym występują burze.

yamato 303 se

Preparat Yamato 303 SE zwalcza dwie bardzo groźne choroby w buraku cukrowym: chwościk buraka oraz ramularię.

W przypadku fungicydów, które wykazują działanie systemiczne można wymienić preparat Yamato 303 SE. Zawiera on dwie substancje czynne, które właśnie działają w sposób układowy. Ponadto, środek ten ma formulację SE, co w skrócie można powiedzieć, że jest to zawiesino-emulsja. Dzięki temu środek ten łączy w sobie te dwie cechy, co dla nas oznacza, że jest łatwy w stosowaniu, a przede wszystkim dokładnie i precyzyjnie pokrywa opryskiwane powierzchnie i szybko wnika do tkanek rośliny. To sprawia, że roślina go szybko pobiera i powoduje to wysoką odporność na zmywanie przez deszcz.

Strategia fungicydowa w buraku

Z racji tego, że zabieg fungicydowy na chwościka buraka zazwyczaj nie kończy się na jednym zabiegu, odpowiedź na to, czym zwalczać chwościk, nie jest stała. Stąd należy mieć na uwadze rotację środków, za pomocą których będziemy zwalczać choroby grzybowe w buraku. Chwościk buraka łatwo uodparnia się na substancje aktywne zawarte w preparatach, stąd warto rozważyć takie preparaty, które w swoim składzie mają kilka substancji czynnych. Takim preparatem może być już wcześniej wspomniany Yamato 303 SE. Zawiera on dwie substancje czynne, które należą do dwóch różnych grup chemicznych. Yamato 303 SE w swoim składzie ma jedną substancję z grupy benzimidazoli, a drugą z grupy triazoli. Dodatkowo powinniśmy zaplanować wcześniej naszą strategię ochrony fungicydowej, z uwzględnieniem rotacji substancji czynnych przy kolejnych zabiegach.

Czy to na pewno chwościk buraka?

ramularia

Ramularię, czyli brunatną plamistość liści łatwo pomylić z chwościkiem buraka

Podczas wegetacji buraka cukrowego oprócz chwościka buraka można się spotkać również z innymi chorobami grzybowymi. Często zdarza się, że mylimy chwościka buraka z ramularią – czyli z brunatną plamistością liści. Stąd należy zwracać uwagę na kolor plam jak i same obwódki, żeby mieć pewność, z czym mamy do czynienia. Brunatna plamistość liści w odróżnieniu od chwościka buraka rozwija się w niższej temperaturze, stąd wcześniej się pojawia na plantacjach. Rozwój ramularii nie jest aż tak gwałtowny, jak chwościka. Niemniej jednak, podczas lustracji należy też wziąć pod uwagę tę chorobę. Zwalczamy ją w podobny sposób jak chwościka. W przypadku środków chemicznych, które zwalczają zarówno chwościka buraka jak i brunatną plamistość liści rejestrację na obie choroby ma preparat Yamato 303 SE.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 40

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
Powiązany temat: Ochrona buraków cukrowych
bialy2005
Może ktoś ma na zbyciu  wysłodki mokre na tzw. kluczyk Krasnystaw lub Werbowice.  Chetnie odkupie każda ilość:) zobacz więcej »
kodzi
ja dzisiaj robiłem 0.8l /ha.Optan i bor zobacz więcej »
szybki19
siemka  co polecicie na chwościk buraka ? zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *