Dekoniunktura w polskim rolnictwie — jest jeszcze gorzej niż było
Początek 2023 roku nie przyniósł przełomu w sytuacji finansowej polskich rolników. Podobnie jak w 2022 r., tak i na początku 2023 r. pogłębia się dekoniunktura w polskim rolnictwie. Trudna sytuacja w polskim rolnictwie widoczna jest gołym okiem. Jak również w wynikach badań koniunktury w rolnictwie opracowanych przez IRG-SGH w Warszawie.
Dekoniunktura w polskim rolnictwie utrzymuje się od niemal 2 lat i wciąż się powiększa. Świadczą o tym również wyniki badań koniunktury w rolnictwie, które właśnie opublikował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Sytuacja w rolnictwie jest zła i co gorsze rolnicy nie przewidują poprawy w kolejnych kwartałach 2023 r.
Spis treści
Dekoniunktura w polskim rolnictwie jeszcze większa niż w 2022 r.
Koniunktura w polskim rolnictwie w I kwartale 2023 r. pogorszyła się, co według IRG-SGH w Warszawie wiąże się z rytmem sezonowych zmian produkcji rolnej i uwarunkowane jest porami roku. Pogarszającą się koniunkturę potwierdza wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżona o 2,3 pkt w porównaniu do IV kwartału 2022 r. Wskaźnik koniunktury rolnej osiągnął wartość – 23,1 pkt.
Jakie są problemy polskiego rolnictwa?
Pogarszająca się koniunktura powoduje również, że trwająca od 2 lat dekoniunktura w polskim rolnictwie jeszcze bardziej pogłębia się.
Spadek wartości IRGAGR jest skutkiem pogarszającej się sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, wynikającej ze spadku wielkości produkcji i cen skupu głównych produktów rolnych – wyjaśnia IRG-SGH w Warszawie.
Dekoniunktura w polskim rolnictwie trwa. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
Autorzy Informacji sygnalnej dotyczącej koniunktury w rolnictwie w I kwartale 2023 r. w wynikach styczniowych i lutowych widzą jednak promyk nadziei na poprawę sytuacji w rolnictwie. Po pierwsze ze względu na dodatnią zmianę wskaźnika widoczną po raz pierwszy od III kwartału 2021 r. Po drugie z powodu wzrostu wartości sald dotyczących zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych. W porównaniu z IV kwartałem 2021 r.
Dekoniunktura w polskim rolnictwie wkrótce może zmniejszyć się, co można stwierdzić na podstawie poprawiających się nastrojów wśród rolników:
Mierzący je wskaźnik zaufania zwiększył swoją wartość o 9,9 pkt. Takiego wzrostu nie obserwowaliśmy od III kwartału 2020 r., który przyniósł odprężenie polskiej gospodarce, również rolnej, po kryzysie covidowym – dodaje IRG-SGH w Warszawie.
Co czeka polskie rolnictwo w kolejnych kwartałach 2023 r.?
Analitycy z IRG-SGH w Warszawie przypominają, że II kwartał roku zwykle wyróżnia się sezonowym ożywieniem w rolnictwie. W związku z tym, dzięki m.in. sprzyjającym czynnikom sezonowym powinno nastąpić polepszenie koniunktury w rolnictwie już w kolejnym kwartale 2023 r.
Czytaj również: Pomoc dla producentów zbóż 2023 — do kogo trafi i w jakiej wysokości?
Źródło: IRG-SGH w Warszawie
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!