Deszcz pada i osłabia skuteczność oprysków

Choć specjaliści zalecają przeprowadzenie ochrony na plantacjach ozimin przed nadejściem zimy, czasem pomimo dobrych chęci rolnicy nie mają możliwości ich wykonania. Wszystkiemu winna jest pogoda, a w szczególności padający deszcz, który osłabia działanie oprysków, a czasem uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek zabiegów.
Odpowiednie warunki powodowe to jeden z wyznaczników skuteczności wykonanych oprysków. Zarówno przeciągająca się susza, jak i padające deszcze mają wpływ na obniżenie skuteczności preparatów. Aktualnie w większości regionów kraju rolnikom przeszkadza padający deszcz.
– Doskonale zdaję sobie sprawę, że jesienne opryski czy herbicydowe, czy przeciwko szkodnikom są bardziej skuteczne i tańsze niż ochrona wiosenna, ale niestety, nie zawsze są wykonalne – mówi pan Robert, rolnik spod Bartoszyc. – U mnie w regionie deszcz od kilku tygodni pada, z niewielkimi przerwami, praktycznie cały czas. Oziminy wschodzą ładnie i aż się proszą o wjechanie z opryskami, ale gleba jest na tyle wilgotna, że nie ma szans na wjazd ze sprzętem na pole. Wszystko utonie w błocie, a i skuteczność takiego zabiegu wykonywanego w przerwie między jedną a drugą ulewą pozostawiać będzie wiele do życzenia.
Zarówno przeciągająca się susza, jak i padające deszcze mają wpływ na obniżenie skuteczności preparatów.
Opryski należy wykonywać podczas bezdeszczowej pogody, ale też wtedy, gdy krótkoterminowe prognozy pogody nie przewidują opadów w ciągu najbliższych kilku godzin czy nawet doby.
Stopień zmywalności preparatu zależy też od jego rodzaju. Opryski wykonywane są preparatami powierzchniowymi lub układowymi. Te pierwsze działają na powierzchni rośliny, tworząc barierę ochronną, te drugie natomiast wnikają do wnętrza roślin, krążąc w ich układach i chroniąc niejako od wnętrza.
Preparaty powierzchniowe w starciu z opadami deszczu następującymi po ich zastosowaniu, tracą swoją skuteczność w dużo większym stopniu niż środki o działaniu układowym. Dobrym rozwiązaniem przy planowaniu oprysków jest dokładne czytanie etykiet preparatów. Każdy środek może mieć inne działanie w negatywnych warunkach atmosferycznych i różny stopień zmywalności.
Czytanie etykiet i prognoz pogody jest więc skutecznym sposobem na zaplanowanie oprysków tak, by ich skuteczność była jak najwyższa.
Przeczytaj również: