Dezynfekcja w walce z ASF

AdvertisementRyzykiem wiążącym się z hodowlą zwierząt jest pojawianie się chorób zagrażających całemu stadu, a niekiedy także ludziom. Jedną z takich rozprzestrzeniających się chorób jest afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF). Dezynfekcja to sprawdzony sposób w walce z tym wirusem!

Rozprzestrzeniające się epizootie są zjawiskiem powstałym w dużej mierze na drodze rozwoju transportu, migracji ludzi i innych czynników determinowanych przez szeroko pojęty rozwój cywilizacji.

ASF w mediach

„Kolejny przypadek ASF w Polsce”, „Znaleziony martwy dzik”, „ASF w Belgii” – to nagłówki newsów z prasy, które przyprawiają o dreszcze niejednego hodowcę. Nie ma się co dziwić. Za pośrednictwem środków masowego przekazu co rusz można usłyszeć o stwierdzonych przypadkach tej epizootii w naszym kraju i za granicą. Nie tylko producenci trzody chlewnej są zaniepokojeni doniesieniami o pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Pośrednio odbija się to na innych gałęziach sektora rolniczego.

W obliczu pojawienia się ogniska ASF hodowcy narażeni są na likwidację całego stada. Warto pomyśleć o dezynfekcji.

Jakie gatunki są zagrożone?

Afrykański pomór świń to wirusowa, szybko szerząca się choroba zakaźna. Występuje ona od kilkudziesięciu lat w Afryce, a pierwsze przypadki ASF w Polsce odnotowano w roku 2014. Gatunki narażone na rozwój ASF to świnie domowe, dziki oraz świniodziki. Na szczęście pomór świń nie stanowi zagrożenia dla innych gatunków zwierząt. Co prawda ASF nie jest chorobą odzwierzęcą, więc ludziom nie grozi zarażenie się, niemniej w innym znaczeniu bardzo szkodzi człowiekowi. Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w stadzie powoduje duże straty w produkcji trzody chlewnej. Dlatego warto rozważyć sprawdzony sposób na walkę z wirusem jakim jest dezynfekcja.

Objawy choroby

Czynnikiem etiologicznym, czyli sprawcą rozwoju choroby jest wirus afrykańskiego pomoru świń – Asfivirus, należący do rodziny Asfarviridae. U zwierząt wrażliwych na tę jednostkę chorobową zakażenie przebiega zazwyczaj w postaci ostrej i nadostrej, przy czym śmiertelność stanowi nawet 100%. U chorych zwierząt występuje gorączka, są widoczne wybroczyny i sinica skóry uszu oraz boków brzucha. Pojawia się pienisty wypływ z nosa, biegunki z widoczną krwią, wymioty, duszności i niedowład zadu. U samic dotkniętych chorobą dochodzi do poronień.

Asf objawy

Drogi zakażenia

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt czas inkubacji choroby trwa 15 dni, a w przypadkach o ostrym przebiegu 3-4 dni. Do zakażenia dochodzi drogą kontaktową czy to bezpośrednio z chorym osobnikiem czy za pośrednictwem osób, które przebywały w gospodarstwie ze stwierdzonym ASF. Innymi sposobami zakażenia jest styczność ze skażonym sprzętem i środkami transportu, kontakt z padłymi zwierzętami, ze skażoną wodą lub paszą. Znaczącym wektorem w rozprzestrzenianiu się choroby są zwierzęta niewrażliwe na wirusa, tj. myszy, szczury, czy też nasi pupile – psy i koty.

drogi zakażenia asf

Właściwości wirusa ASF

Wirus charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie niskich oraz wysokich temperatur i może przetrwać w środowisku o szerokim zakresie pH.

Miejsca występowania wirusa w organizmie żywym to krew, tkanki mięśniowe oraz kał. Znajdować się on może także w niedogotowanej wieprzowinie. Jego właściwości zakaźne utrzymują się przez okres 3-6 miesięcy.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby

Ekonomiczne skutki dla gospodarstw dotkniętych chorobą są ogromne, a rozprzestrzenianie choroby może wiązać się z nałożeniem embarga na kraj z problemem ASF. Do tej pory nie udało się opracować skutecznej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, choć prowadzone są działania w tym kierunku.
Sposobem ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF jest program bioasekuracji, opierającej się na przestrzeganiu szeregu działań. Prawidłowa bioasekuracja ma przede wszystkim ograniczyć możliwości przedostania się wirusa na fermę wolnej od ASF. Dlatego prawidłowa dezynfekcja pozwala zwalczyć wirusa w gospodarstwach dotkniętych tą rujnującą chorobą.

Na czym polega bioasekuracja?

bioasekuracja

Bioasekuracja pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Bioasekuracja polega na planowaniu oraz wdrażaniu procedur, szkoleniu personelu i egzekwowaniu nabytej wiedzy w praktycznym działaniu, i w końcu na stosowaniu środków czyszczących i dezynfekcyjnych na powierzchniach oraz sprzęcie w gospodarstwie. Mycie samą wodą nie przynosi wystarczającego efektu, natomiast użycie detergentu znaczenie zwiększa usuwanie zanieczyszczeń organicznych. To z kolei wraz z dezynfekcją jest środkiem w zwalczaniu wirusa. Niezwykle jest więc istotny wybór bardzo dobrego, niezawodnego produktu. Wysokowydajny detergent Biosolve™ PLUS oraz środek dezynfekcyjny Virkon™ S to połączenie gwarantujące dokładną dezynfekcję i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego.

przygotowanie do dezynfekcji

Przygotowanie chlewni do dezynfekcji rozpoczynamy od wyprowadzenia zwierząt z obiektu. (fot. własne)

Dezynfekcja jako sposób na wirusa

Virkon™S to wysoko skuteczny preparat dezynfekcyjny o szerokim spektrum działania. Jest skuteczny przeciwko licznym patogenom (500 rodzajów) – bakteriom, wirusom i grzybom, w tym wirusowi ASF. Środek Virkon® S, wykazuje efekt wirusobójczy względem wirusa ASF już w rozcieńczeniu 1:800 (działanie udowodnione badaniami wykonanymi przez Instytut Zdrowia Zwierząt w Pirbright w Wielkiej Brytanii), co przy stosowaniu w rutynowej dezynfekcji (1:100) potwierdza jego wysoką skuteczność bójczą i wysoką wrażliwość wirusa ASF na ten produkt.

To, co wyróżnia Virkon™S, to fakt że zachowuje działanie przeciwko wirusowi już w 4°C, a po dodaniu glikolu propylenowego jest skuteczny nawet w temperaturze -10°C. Dzięki unikalnemu składowi i właściwościom środek ten wpisuje się w ramy określające cechy idealnego środka dezynfekcyjnego i jest wykorzystywany począwszy od mat dezynfekcyjnych, pojemników do dezynfekcji obuwia, dezynfekcję pojazdów poprzez bieżącą dezynfekcję aż do zwalczania chorób w sytuacjach nadzwyczajnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
Nowy81
https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/asf/14048-asf-na-sardynii-juz-od-40-lat-lekarze-i-hodowcy-wzruszaja-ramionami Zawsze bylem zdania, że to wybijanie  prewencyjne zdrowy... zobacz więcej »
Mich9
@up Tak bylo jest i bedzie, nie ma co sie uzalac tylko isc a etat ;D zobacz więcej »
Gość
Temat dawno nie odswiezany . Ale się wypowiem. Kto ma otwarte oczy i uszy to powinien wiedzieć o co chodzi . Według mnie nie było żadnego afrykanskiego pomoru świń . To fikcja i ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *