Dezynfekcja w gospodarstwie: jak bardzo jest ważna?

Czyste pomieszczenia gospodarcze to mniej patogenów – tak mówią eksperci. A właściwie przeprowadzona dezynfekcja minimalizuje ryzyko wystąpienia u zwierząt wielu groźnych chorób. Warto więc zainwestować w środki przeznaczone do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych.

Pan Jakub Siemionko (lat 53) od 25 lat prowadzi w Wilczej Wólce (woj. mazowieckie) gospodarstwo hodowlane wyspecjalizowane w chowie indyków. I jak przekonuje: – Jeśli dezynfekcja nie będzie przeprowadzana cyklicznie, nie da się utrzymać zdrowych ptaków. Co więcej, trzeba będzie wówczas wydać bardzo dużo pieniędzy na antybiotyki przy ewentualnych chorobach.

Dezynfekcja a choroby

W wielu gospodarstwach zajmujących się hodowlą to, jak istotna jest dezynfekcja, jest minimalizowane. Jednak od tego właśnie zabiegu w znacznej mierze zależy zdrowie przebywających na jego terenie zwierząt. Najczęstszym przykładem podawanym przez lekarzy weterynarii jako skutek braku dezynfekcji jest spadek odporności zwierząt. Co w konsekwencji wiąże się także z mniejszą skutecznością przyjmowanych przez nie leków i szczepień profilaktycznych. Dlatego tak istotne jest systematyczne odkażanie budynków inwentarskich.

Jeśli dezynfekcja nie będzie przeprowadzana cyklicznie, nie da się utrzymać zdrowych ptaków.

Jakub Siemionko (lat 53) z Wilczej Wólki

Dezynfekcja nie tak trudna

– Zabieg dezynfekcji powinno zawsze poprzedzać dokładne oczyszczenie i umycie pomieszczeń hodowlanych, zaczynające się do sufitu i ścian, a kończące na podłodze – mówi pan Filip, prowadzący firmę usługową w Warszawie, która m.in. zajmuje się dezynfekcją w gospodarstwach. – Właściwa dezynfekcja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami umieszczonymi przez producenta na ulotce środka wykorzystywanego przy zabiegu – dodaje. – Istotna przy zabiegu jest ponadto temperatura, która w pomieszczeniu musi wynosić co najmniej 15°C.

Dokładniejsza instrukcja dezynfekcji znajduje się w tekście: Dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych – jak ją przeprowadzić  Koniecznie zajrzyj do niego, żeby sprawdzić, czy pamiętasz o wszystkim.

Do dezynfekcji proponuje się ponadto używanie preparatów o niskiej toksyczności dla zwierząt. Należą do nich m.in. RAPCID, czy Aldekol Des 03. Aby natomiast zapobiec uodpornieniu się patogenów na dany preparat, zaleca się naprzemienne stosowanie kilku preparatów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *