Dlaczego nawozy drożeją? Wyjaśnienia i propozycje od MRiRW
Dlaczego nawozy drożeją? To pytanie zadają sobie nie tylko rolnicy, ale także zwykli konsumenci. Wysokie ceny nawozów budzą wiele emocji zarówno wśród gospodarzy jak również organizacji i związków rolniczych. Co doradza rolnikom w tej sytuacji MRiRW?
Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o przedstawienie wyjaśnień i skutecznych rozwiązań pozwalających na zahamowanie wzrostu cen nawozów. Co odpowiada resort rolnictwa – jakie rady kieruje do rolników? Sprawdźmy!
Sprawdź również: Ile kosztują nawozy? Dystrybutorzy i rolnicy podają aktualne cenniki
Dlaczego nawozy drożeją? MRiRW wyjaśnia
MRiRW w przekazanej do Zarządu KRIR odpowiedzi na temat rosnących cen nawozów wyjaśniło, że wzrost cen nawozów wynika przede wszystkim z tendencji obserwowanej na rynku światowym.
Zmiany cen nawozów mineralnych na krajowym rynku podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym, co wynika nie tylko z wysokiego poziomu polskiego importu i eksportu, ale też uzależnienia krajowej produkcji od importowanych surowców – stwierdził MRiRW.
Jednocześnie resort rolnictwa odpowiadając na pytanie: dlaczego nawozy drożeją przedstawił wyjaśnienia zgodne z opinią IERiGŻ – PIB.
Według MRiRW obserwowany wzrost cen nawozów wynika z czynników takich jak:
- dynamiczny wzrost cen gazu ziemnego,
- wzrost cen nawozów w handlu światowym,
- podwyżki cen paliw ropopochodnych,
- wzrost kosztów zatrudnienia,
- zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej od 1 sierpnia 2021 r.,
- wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu.
Ponadto, wyjaśniając dlaczego nawozy drożeją resort rolnictwa poinformował, że ceny nawozów pozostają wysokie ze względu na:
- mniejszy wolumen importu nawozów azotowych,
- panikę na rynku,
- wzrost cen uprawnień do emisji CO2,
- niekorzystny kurs walutowy,
- wzrost cen zbóż i roślin oleistych.
Jak można więc zauważyć lista czynników, które wpływają na ceny nawozów w 2021 r. jest niewątpliwie długa.
Wysokie ceny nawozów 2021. Co MRiRW proponuje rolnikom?
Odpowiedź na pytanie dlaczego nawozy drożeją – to nie jedyna kwestia do której odniósł się resort w odpowiedzi na pismo KRIR. Ponadto, MRiRW zaproponowało aby w tej sytuacji rolnicy rozważyli zakup i zwiększenie udziału nawozów organicznych, a także polepszaczy gleby.
Niewątpliwie celowym jest przekierowanie zainteresowania rolników na zwiększenie udziału w nawożeniu nawozów organicznych i polepszaczy gleby dostępnych lokalnie na rynku – zaproponował resort rolnictwa.
Ponadto, resort rolnictwa uważa, że rolnicy powinni rozważyć możliwość dokonywania niezbędnych zakupów do gospodarstwa poza sezonem jesiennym i wiosennym.
Wskazana jest również dywersyfikacja zakupów czyli podział zakupów na transze i zakupy poza sezonem wiosennym i jesiennym, kiedy ceny są sztucznie zawyżone poprzez wysoki popyt – podkreślił MRiRW.
Czytaj również: Program wapnowania gleb 2021 – pojawią się zmiany w dofinansowaniu?
Źródło: KRIR; MRiRW; IERiGŻ