Do kiedy zerowy VAT na nawozy?
Do kiedy będzie obowiązywał zerowy VAT na nawozy? Czy jest szansa, aby niższy VAT w przypadku nawozów był utrzymany do 2023 r.? Z taką propozycją wyszli posłowie, którzy w Sejmie RP złożyli projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT. Inne zdanie na temat obniżonego podatku VAT na nawozy, gaz, czy paliwo ma jednak Komisja Europejska.
Przypomnijmy, że zerowy VAT na nawozy, czyli jedno z założeń Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 obowiązuje od 1 lutego 2022 r. Od tego czasu minęło kilka miesięcy dlatego rolnicy zastanawiają się i pytają: Do kiedy będzie obowiązywał zerowy VAT na nawozy? Czy będzie zniesiony VAT na nawozy?
Spis treści
Do kiedy zerowy VAT na nawozy?
Z informacji przekazanych przez rząd wynika, że stawki podatku VAT wrócą do podstawowej wysokości z końcem 2022 r. Niektórzy w tym także posłowie uważają jednak, że niższy VAT na nawozy powinien jeszcze obowiązywać nie tylko w 2022 r., ale także w 2023 r.
Kiedy wraca VAT na nawozy?
Do kiedy więc będzie obowiązywał zerowy VAT na nawozy? Z propozycją wydłużenia terminu obowiązywania zerowego podatku VAT nie tylko na nawozy wyszła grupa posłów kilku partii. W poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług który trafił do Sejmu RP zaproponowano, aby niższy VAT na nawozy, a także na żywność, paliwo, energię elektryczną, czy gaz ziemny obowiązywał nie tylko w 2022 r., ale także w 2023 r.
Według posłów ceny żywności i innych podstawowych kosztów życia rosną szybciej, niż pensje. Natomiast siła nabywcza portfeli Polaków znacznie kurczy się. Te przesłanki, a także rosnąca inflacja przemawiają za tym, aby obniżony podatek VAT obowiązywał przez dłuższy czas.
Mając na względzie skutki gospodarcze epidemii COVID-19 oraz rosnącą w bardzo szybkim tempie inflację, należy niezwłocznie podjąć działania legislacyjne mające na celu obniżenie stawiki VAT na cały okres roku 2023 – stwierdzili autorzy projektu ustawy poselskiej.
Czy będzie zniesiony VAT na nawozy?
Inne zdanie dotyczące tego do kiedy powinien obowiązywać zerowy VAT na nawozy ma Komisja Europejska, która dziennikarce RMR FM przekazała:
Stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne jest niezgodne z unijnym prawem. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o zerowy VAT na żywność. Jak podaje RMF RM unijna dyrektywa zezwala na stosowanie obniżonej stawki, gdyż żywność należy do produktów zaspokajające podstawowe potrzeby.
Czytaj również: Aplikacja suszowa 2022 nie działa – termin będzie wydłużony?
Źródło: Sejm RP; RMF FM
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!