Dochód z hektara przeliczeniowego GUS spadł i to mocno. Sprawdź!

Dochód z hektara przeliczeniowego za rok 2021, obwieszczony 22 września 2022 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jest niższy. Dochody rolników kurczą się co widać nie tylko w opracowaniach statystycznych. Na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej gospodarstw dyskutowano także podczas ostatniego posiedzenia Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Czy rzeczywiście zarobki rolników są coraz niższe?

Najnowsze dane przedstawiające dochód z hektara przeliczeniowego, który pochodzi z pracy w indywidualnych gospodarstwach obwieścił Prezes GUS. Z podanej informacji wynika, że dochód rolników jest niższy, niż miało to miejsce jeszcze w 2020 r. Wówczas dochód z gospodarstwa rolnego, z hektara przeliczeniowego wynosił prawie 4000 zł. O ile zatem zmniejszyły się dochody rolników i jak przedstawia się aktualna sytuacja ekonomiczna gospodarstw?

Dochód z 1 ha przeliczeniowego według GUS

Według najnowszych danych GUS przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z hektara przeliczeniowego wyniósł w 2021 r. 3288 zł. Zdecydowanie lepiej dochód pochodzący z gospodarstw rolnych przedstawiał się w danych za 2020 r. Jaka była wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2020 r.? Wówczas podany przez GUS przeciętny dochód z 1 ha przeliczeniowego wynosił 3819 zł. Oznacza to, że był wyższy aż o 531 zł.


Sprawdź również: Do czego służy dochód z ha przeliczeniowego?


Niższy dochód z hektara przeliczeniowego i gorsza kondycja ekonomiczna gospodarstw

Dochód z 1 ha przeliczeniowego podany przez GUS wskazuje na pogarszającą się kondycję gospodarstw rolnych. Ale negatywny wpływ na bieżącą sytuację w rolnictwie mają przede wszystkim obserwowane rosnące koszty produkcji.

Według przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Jana Krzysztofa Ardanowskiego również napływ zboża z Ukrainy w ilości znaczącej będzie oddziaływać na dalszą sytuację w rolnictwie, a szczególnie na rynek zbóż paszowych.

Jest to rynek podstawowy i dominujący, bo w strukturze zbiorów zbóż w Polsce 85% to są zboża przeznaczone na pasze. (…) Zachwianie tego rynku może niestety bardzo negatywnie odbić się na rolnictwie – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak GUS liczy dochód z hektara przeliczeniowego?

Aby można było na przestrzeni wielu lat porównywać rok do roku dot. przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha przeliczeniowego GUS musi stosować niezmienną metodologię badania. Jak podaje na swoich stronach internetowych GUS: „Wysokość tego dochodu jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju i stanowi wypadkową wartość dochodów z indywidualnych gospodarstw rolnych, które mogą osiągać skrajnie różne dochody.”

Od czego zależy wysokość dochodu z 1 ha przeliczeniowego?

GUS zwraca uwagę, że finalna wartość zależy od wielu czynników. Wśród elementów, które wpływają na wyliczenie dochodu z hektara przeliczeniowego są:

  • produkcja globalna,
  • zużycie pośrednie,
  • wartość dodana brutto oraz
  • dotacje, zarówno unijne, jak i krajowe.

Podsumowując, na podany w roku 2022 r. dochód hektara przeliczeniowego w 2021 r. mają wpływ m.in. ceny zbóż, jak i środków produkcji. Szczególnie rosnące ceny nawozów, za którymi nie nadążają ceny płodów rolnych oraz produkcja rolnicza.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Przeczytaj również o możliwości pozyskania środków finansowych na wymianę dachu z eternitu. Pomoc przyznawana jest w oparciu o złożony wniosek i spełnione kryteria. Wsparcie może sięgać nawet 20 000 zł.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 33

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Zenek pisze:

    dokładnie a polscy rolnicy kupili najwięcej nawozów w historii więc jest super jestem rolnikiem ale to co robi obecna władza i jak zabespiecza nas to jakaś masakra jak dla mnie nie powinien nikt kupić po tych cenach niech azoty sobie je zjedzą ale zaraz zborze będzie po 4 tyś nie nie będzie będzie po 1300 resztę ściągną z Ukrainy przechowują a na wiosnę po tyle będzie no tylko liczenie kosztów a zysków w naszym kraju jeszcze sprawia problemy