Chcesz poprawić dochodowość produkcji mleka? Sprawdź jakość kiszonki!

Do siewu kukurydzy jeszcze co najmniej 2 miesiące. Czy więc warto już teraz myśleć o kiszonce z tegorocznego zbioru? Chcielibyśmy Was przekonać, że warto zastanowić się nad jakością kiszonek, dopóki jest jeszcze czas na działanie i przygotowanie do sezonu! Dlaczego?

Dlatego, że kiszonka z kukurydzy jest dla większości producentów mleka podstawą żywienia krów, a od jej jakości, na którą macie olbrzymi wpływ, zależą wyniki produkcyjne, zdrowotność krów, a co za tym idzie poziom opłacalności produkcji mleka przez kolejny rok.

Jakość kiszonki sprawdzi ekspert kiszonkowy!

jakość silosu kiszonkowego

Wzorowy silos przejazdowy. (fot. Limagrain)

Firma Limagrain we współpracy z firmami partnerskimi prowadzi w Polsce projekt o nazwie EKSPERT KISZONKOWY. Sprawdzamy jakość pryzm i silosów w gospodarstwach mlecznych, bo produkcja kukurydzy kiszonkowej, w odróżnieniu od kukurydzy ziarnowej, na polu się nie kończy. Oczywiście dobór odpowiedniej odmiany to pierwszy i fundamentalny krok na drodze do wzorowej kiszonki.

Limagrain oferuje odmiany z programu LG Animal Nutrition, umożliwiające uzyskanie wysokich plonów suchej masy, charakteryzujące się wysokimi plonami skrobi i wybitnie strawnym włóknem. Koszt nasion kukurydzy stanowi tylko 2% całkowitych kosztów produkcji litra mleka, więc nie warto szukać oszczędności na materiale siewnym i siać odmiany niesprawdzone – należy wybierać odmiany typowo kiszonkowe.

kiszonka złej jakości

Pryzma kiszonki złej jakości. (fot. Limagrain)

Ale odmiana kukurydzy to nie wszystko. Bo dobrą jakość uzyskaną w polu trzeba jeszcze odpowiednio dobrze zakonserwować, by tej jakości nie stracić przez cały okres skarmiania. Sprawdzenie jakości kiszonek w gospodarstwach mlecznych oraz promowanie najlepszych praktyk kiszonkarskich to cele programu EKSPERT KISZONKOWY. Przeprowadzając audyt silosu, badamy podstawowe parametry fizyczne:

  • zawartość suchej masy,
  • długość cięcia i gęstość ubicia sieczki
  • oraz stopień rozdrobnienia ziarniaków.
jakośc kiszonki a termin zbioru

Prawidłowy termin zbioru (30-35% zawartości suchej masy) ma kluczowe znaczenie dla jakości paszy. (fot. Limagrain)

Jakość pracy sieczkarnią oraz jakość pracy przy wypełnianiu silosów i ich zakrywaniu wpływa na to, czy kiszonka będzie dobrze zakonserwowana przez bakterie i stabilna, czy może będzie się psuć i zagrzewać. Badamy również temperaturę czoła silosu oraz pH substratu, by ocenić stabilność kiszonki.

Po zebraniu wszystkich parametrów jesteśmy w stanie ocenić jakość zbioru oraz jakość ubicia i zabezpieczenia silosu, a gdy któreś parametry odbiegają od norm, doradzamy, jak te wadliwe parametry poprawić, żeby poprzez nieprawidłowe kiszenie nie gubić jakości kiszonki, a co za tym idzie dochodów. Sporządzamy raport z audytu, w którym opisane są badane parametry jakościowe, a ewentualne wady jakościowe kiszonki są zebrane w podsumowaniu.

 

jakość kiszonki - raport od eksperta kiszonkowego

Przykładowy raport z audytu silosu kiszonkowego.

 

Polscy rolnicy mają problem z jakością kiszonki

Po odwiedzeniu wielu gospodarstw produkujących kiszonkę nasze doświadczenia nie są niestety bardzo pozytywne. Tylko w niewielu miejscach (poniżej 10% badanych gospodarstw) udało nam się spotkać wzorowe silosy – większość producentów ma problem z przynajmniej jednym parametrem, np. ze zbyt wysoką suchą masą, ze zbyt słabym ubiciem sieczki poniżej 220 kg s.m./m3, z nierozgniecionymi ziarniakami, których skrobia jest niedostępna dla bakterii żwacza, z nieodpowiednim przykryciem lub wybieraniem paszy.

Z naszego doświadczenia wynika, że poprawienie jakości kiszonki z kukurydzy zwiększa produkcję mleka o 1–2,5 l mleka od krowy dziennie.

Ogólnie ujmując, jakość kiszonki w wielu gospodarstwach nie jest wzorowa, ale należy na tę sytuację patrzeć pozytywnie: nie jest najlepiej, ale wiemy, że można tę jakość poprawić, a do tego nie są potrzebne inwestycje, tylko polepszenie praktyk stosowanych podczas zakładania silosu. Z naszego doświadczenia wynika, że poprawienie jakości kiszonki z kukurydzy zwiększa produkcję mleka o 1–2,5 l mleka od krowy dziennie. Dlatego zachęcamy Was już teraz do zastanowienia się i oceny, czy istnieje możliwość poprawy jakości kiszonek w Waszych gospodarstwach, bo być może tkwią tutaj rezerwy, których wykorzystanie poprawi opłacalność produkcji mleka.

Zapraszamy do kontaktu, pomożemy sprawdzić jakość Państwa silosów i pomożemy w poprawie tej jakości. Taki jest cel naszego projektu EKSPERT KISZONKOWY, który rozwijamy także w sieci pod adresem www.ekspertkiszonkowy.pl – można tam znaleźć już teraz podstawowe informacje na temat warunków koniecznych, by jakość kiszonki z kukurydzy była wzorowa.

 

Zobacz również: Zabezpieczenie pryzmy: ratuj kiszonkę!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *