Dodatek węglowy – ważne zmiany od 3 listopada 2022 r.!

Od 3 listopada 2022 r. zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na uzyskanie wsparcia jakim jest dodatek węglowy, które uwzględnia też zmiany. Nowe zasady ustalania dodatku węglowego, a także uproszczenia zawarto w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Jeden z problemów które rozwiązano w ustawie dotyczy przysługiwania jednego dodatku węglowego na jeden adres. 

Dodatek węglowy 2022 będzie uwzględniał zmiany które zawarto w tzw. ustawie węglowej określającej również zasady dystrybucji węgla przez gminy. Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami gospodarstwu domowemu przysługiwał tylko jeden dodatek węglowy. Nawet jeżeli pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej, niż jedno gospodarstwo domowe. Wsparcie do węgla otrzymywało to gospodarstwo domowe, które złożyło wniosek jako pierwsze. Przez takie przepisy dodatek nie mogły otrzymać rodziny, które np. posiadają dwa piece w jednym domu.

Dodatek węglowy – zmiany

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP we wsparciu dodatek węglowy wyprowadzono jednak zmiany, dzięki którym dodatek węglowy mogą otrzymać rodziny, które np. posiadają dwa piece w jednym domu. Przy czym jest to możliwe wtedy i tylko wtedy, jeżeli pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej, niż jedno gospodarstwo domowe. Ponadto, w terminie do 30 listopada 2022 r. nie będzie możliwe ustalenie odrębnego adresu zamieszkania dla tych gospodarstw domowych.

dodatek węglowy zmiany

Od 3 listopada br. obowiązują zmiany w dodatku węglowym, które pozwalają na ponowne rozpatrzenie wniosku o jego przyznanie.

fot. canstockphoto

Dwa piece w jednym domu a dodatek węglowy

Czy jest możliwe otrzymanie dodatku węglowego, gdy w domu są np. dwa piece? W sytuacji gdy wymienione powyżej przesłanki będą spełnione wójt, burmistrz lub prezydent miasta przyzna dodatek węglowy uwzględniający zmiany w drodze decyzji administracyjnej. Pod warunkiem, że na skutek wywiadu ustalono zamieszkanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych. Które ponadto wykorzystują oddzielne albo współdzielone źródło ogrzewania. Dodatek węglowy zawierający zmiany będzie więc przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkujących dany lokal.

informacji dotyczącej ustawy zawartej na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP wynika, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokona natomiast wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone, bez konieczności składania deklaracji.

Dodatek węglowy – dla kogo?

Warto przypomnieć, że dodatek węglowy to świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł. Skierowano je do gospodarstw domowych, aby zrekompensować wzrost cen węgla. Zgodnie z nowymi przepisami zwiększono budżet na wypłatę dodatku węglowego z 11,5 mld zł do 13,5 mld zł. Co ważne, jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w przypadku ubiegania się o dodatek węglowy nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych.

Jednak aby otrzymać dodatek węglowy rolnicy, a także inne osoby które złożą wniosek muszą spełnić warunki takie jak:

 • prowadzenie osobnego gospodarstwa domowego,
 • każda rodzina zamieszkuje odrębny lokal i ogrzewa się osobnym piecem lub korzysta z pieca współdzielonego.

Dodatek węglowy dla rolników – zmiany dotyczące deklaracji CEEB

Z dodatku węglowego zawierającego zmiany mogą także skorzystać rolnicy dla których głównym źródłem ogrzewania jest np. kocioł na paliwo stałe. Ale również: kominek, kuchnia węglowa, czy piec kaflowy na paliwo stałe.

Według wcześniejszych przepisów warunkiem uzyskania dodatku węglowego był wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z kolei, w nowelizacji ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych wspomniany wymóg już nie występuje. W takiej sytuacji wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków dokona samorząd, jeżeli dane źródło nie zostało wcześniej zgłoszone do CEEB.

Dodatek węglowy – co dają wprowadzone zmiany?

Jeżeli prezydent, wójt, lub burmistrz odmówił przyznania dodatku węglowego, to wówczas gospodarstwo domowe może złożyć ponownie wniosek. Oznacza to, że można kolejny raz starać się wnioskować o wypłatę 3000 zł. Kto, zatem może złożyć ponownie wniosek o dodatek węglowy? Wniosek, który został odrzucony może być ponownie złożony w dwóch sytuacjach:

 1. Po pierwsze, jeśli np. rolnik nie dopełnił wcześniej zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB. Innymi słowy nie złożył deklaracji CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków).
 2. Po drugie, jeśli złożony wniosek odrzucono z powodu obowiązywania wcześniejszej zasady „jeden dodatek na jeden adres”.

W odniesieniu do ww. sytuacji stosuje się odpowiedni zapis z ustawy.

„W przypadku, gdy wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmówił przyznania dodatku węglowego, zgodnie z art. 2 ust. 16 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym w przypadku zaistnienia wyżej wskazanych okoliczności wnioskodawca będzie mógł złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku”.

Na koniec dodajmy, że wniosek o dodatek węglowy można pobrać ze strony MKiŚ. Pobierz wniosek o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy i zmiany z nim związane obowiązują od 3 listopada 2022 r. W związku z tym, jeżeli wniosek o dodatek węglowy został wcześniej odrzucony, to od 3 listopada br. wniosek można złożyć do ponownego rozpatrzenia.

Dodatek węglowy – opinie rolników

Dodatek węglowy zawierający zmiany to temat o którym dyskutują także rolnicy na forum rolniczym – agrofoto.pl.

Niektórzy z nich informują, że otrzymali już dodatek węglowy w kwocie 3000 zł, inni natomiast wyrażają swoje zdanie na temat rządowego wsparcia.

No i zrobili więcej niż chcieli, 😛 miał być miesiąc na wypłatę, teraz dwa a może i do 30 grudnia, co zresztą u nich najprawdopodobniejsze, a może znowu zmienią zasady i wypłacą jak będzie mocno grzać, ale już słońce na wiosnę. Więc tak bym się nie cieszył że ludzie kombinują, bo rząd nic lepiej nie robistwierdził użytkownik o nicku Desperado.

Dzisiaj dostałem 3.000zł a wniosek składałem pierwszego dnia. Jeszcze trza złożyć na osłonowe skoro dajom – przekazał natomiast użytkownik o nicku tytanowyJanusz.


Dodatek węglowy to wsparcie rekompensujące wzrost cen węgla. Oprócz niego już w 2023 r. gospodarstwa domowe będą mogły starać się o uzyskanie wyższych dotacji na wymianę kopciuchów i docieplenie domów w ramach nowej odsłony programu ,,Czyste Powietrze”. Aktualne informacje na temat wspomnianego dofinansowania można znaleźć w artykule – Dotacje w programie ,,Czyste Powietrze” wzrosną do 100 tys. zł?

Czytaj również:
Waloryzacja emerytur rolniczych w 2023 r.
Dopłaty do węgla. Będzie kolejne wsparcie?

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska; prezydent.pl; Serwis Samorządowy PAP; agrofoto.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 370

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność
Z forum
jajonasz
No normy są, podziarna może być do 10% czyli 100kg  na tonie. U mnie ani w tamtym, ani w tym roku miału praktycznie nie było.  zobacz więcej »
ciapek102
Matuchno ale miału w tym orzechu z pgg. Ciekawe czy słabo przesiali, w transporcie się wykruszył, czy jeszcze co inne. A podobno są jakieś normy uziarnienia haha. Ustalają prawo,... zobacz więcej »
jacus
koniec z paleniem drzewem-z uwagi na nadmiar wegla zalegajacego na haldach, kazdy wyborca pis-u czyli wy wszyscy bedziecie musieli kupic po 10 ton... kto nie kupi bedzie w tv... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Leśny Dziad pisze:

  Budżet uszczuplił się o 11.5mld zł , niemniej wcześniej wzrósł 3- krotnie po podwyżkach węgla, z zaznaczeniem że dodatek przysługuje nielicznym. CepCepemCepaPogania.

 2. Dodatek weglowy pisze:

  Co wy tu wypisujecie to jest w ogóle niezrozumiale, jeden belkot, a jak sie ma według was dodatek węglowy dla lokatorów mieszkających w kamienicy gdzie jest np. 20 mieszkań z piecami na wegiel , sa to przeciez osobne mieszkania a wszyscy mieszkajapod jednym adresem tylko przecież każde mieszkanie ma swój numer. No to co na ten temat macie do powiedzenia i wyjaśnienia?

 3. Dodatek węglowy🙃 pisze:

  Jeśli ktoś nie zdążył złożyć deklaracji CEEB do 11 sierpnia a posiada kocioł na paliwo stałe np. Pellet to już teraz nie dostanie nic bo poprawka obejmuje tylko na węgiel a nie jak tu piszą dodatek węglowy a takich ludzi jest tysiące. Ustawa z sierpnia mówi o dodatku węglowym i ludzie byli przekonani że to jest tylko deklaracja na węgiel, którą źle zrozumieli. Rząd powinien to sprostować aby wszyscy dostali dodatek „węglowy”