Dodatki paszowe: po co je stosować?

Prowadzenie gospodarstwa nastawionego na jak najwyższą produkcję mleka wymaga od hodowców konkretnych działań i dbania o dobrostan zwierząt. Jednym z najważniejszych elementów jest prawidłowe żywienie i dostarczenie krowom wszystkiego, czego ich organizm potrzebuje, aby ich mleczność była wysoka, natomiast zapadalność na różne choroby jak najniższa. Pomogą w tym odpowiednie dodatki paszowe.

Tradycyjne żywienie krów nie zawsze wystarcza, by zapewnić im odpowiednie porcje wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. A ich dostarczanie jest konieczne, gdyż niedobory poszczególnych składników prowadzą do obniżenia odporności, spadku płodności, zwiększonego ryzyka występowania wielu chorób oraz spadku mleczności. Odpowiednia profilaktyka jest z punktu widzenia ekonomiczności produkcji dużo bardziej opłacalna niż późniejsze leczenie chorób wynikających z niedoborów. Dlatego też warto w codziennej dawce pokarmowej podawać zwierzętom dodatki paszowe. Choć zwiększa to nakłady ponoszone na żywienie zwierząt, znacznie poprawia ich ogólną kondycję i utrzymuje w dobrym zdrowiu – ogranicza choroby metaboliczne, poprawia wydajność oraz wskaźniki rozrodu, a to przekłada się na wysoką produkcyjność i większe zyski z prowadzenia gospodarstwa.

Na rynku dostępnych jest wiele dodatków paszowych, a każdy producent zachwala swoje wyroby jako najlepsze. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i podczas wyboru konkretnego produktu wziąć pod uwagę zarówno skład i zalecenia znajdujące się na opakowaniu, jak i zapotrzebowanie konkretnego stada oraz jego poszczególnych osobników. Inne dodatki paszowe potrzebne nam będą dla krów w szczycie laktacji, a zupełnie inne dla krów zasuszanych czy w okresie okołoporodowym. Właściwie dobrane preparaty, dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierząt, pozwalają nie tylko utrzymać zwierzęta w dobrym zdrowiu, ale też podnieść ich wydajność.

 

Więcej w tekstach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *