Dofinansowanie do ochrony wód przed azotanami 2023 — nabór o wyższe wsparcie
Już wkrótce rozpocznie się w ARiMR kolejny nabór wniosków o dotacje z budżetu PROW 2014–2020. Tym razem rolnicy będą mogli się ubiegać o dofinansowanie do ochrony wód przed azotanami. Powyższe wsparcie będzie można przeznaczyć na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Co ważne, w przypadku tego naboru wprowadzono kilka zmian korzystnych dla rolników, jak np. podwyższenie kwoty dofinansowania.
Niebawem rolnicy będą mogli po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie do ochrony wód przed azotanami. Nabór wniosków o dotacje z PROW 2014–2020 ogłosiła właśnie ARiMR. Agencja podała także warunki wsparcia na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.
Spis treści
Dofinansowanie do ochrony wód przed azotanami 2023 — dla kogo?
ARiMR poinformowała o nowym naborze wniosków o dotacje z PROW, który rozpocznie się 3 marca i potrwa do 3 kwietnia 2023 r. W tym czasie rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami.
Powyższe wsparcie może trafić do rolników, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt. Z dotacji nie mogą jednak skorzystać właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk. Z dofinansowania wykluczony jest również producent świń w liczbie powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg. Albo w przypadku posiadania 750 stanowisk dla macior.
💦Od 3 marca ARiMR będzie przyjmować wnioski o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”. Więcej informacji 👉 https://t.co/EENPPrExlv pic.twitter.com/kW79P0bAzF
— Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (@ARiMR_GOV_PL) February 20, 2023
Ochrona wód przed azotanami 2023 — wyższe wsparcie i inne zmiany
W pierwszym naborze wniosków o dofinansowanie ochrony wód przed azotanami ogłoszonym w 2023 r. wprowadzono kilka ważnych zmian, niewątpliwie korzystnych dla rolników. Po pierwsze zwiększono limit wsparcia finansowego ze 100 tys. zł do 150 tys. zł na jednego rolnika oraz na jedno gospodarstwo. Podany limit pomocy finansowej obowiązuje przez cały okres realizacji PROW 2014–2020.
Kolejną zmianą jest modyfikacja sposobu rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę, albo płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych. Od 2023 r. rozliczanie będzie odbywać się z uwzględnieniem stawek jednostkowych. Z kolei, pozostałe inwestycje będą podlegać refundacji na takich samych zasadach, jak dotychczas. To oznacza, że dofinansowanie do ochrony wód będzie wypłacane w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku realizacji inwestycji przez młodego rolnika — w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych.
Dofinansowanie do ochrony wód — na co przeznaczyć?
Otrzymane wsparcie finansowe w ramach PROW 2014–2020 rolnicy mogą przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę albo zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych. Natomiast młodzi rolnicy dofinansowanie mogą otrzymać na zbiorniki lub płyty służące do przechowywania kiszonek.
Ponadto wsparciu będzie również podlegał zakup nowych maszyn i urządzeń służących do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych. Łącznie z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.
Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie w 2023 roku — kampania coraz bliżej, a przepisów nie ma
Źródło: ARiMR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!