Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego 2022

Modernizacja gospodarstw rolnych to jeden z najpopularniejszych programów oferujących dotacje na zakup ciągnika. Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego w 2022 r. może się przydać, gdyż na rynku ciągników rolniczych odnotowano dawno niewidziany spadek. Sprzedaż ciągników w lutym 2022 r. okazała się niższa niż rok temu.

Dużą zachętą do inwestycji są dla rolników dotacje na zakup ciągnika. 29 marca br. rusza nabór wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych. To jeden z najpopularniejszych programów wsparcia wybieranych przez gospodarzy.

Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego 2022

Modernizacji gospodarstw rolnych skorzystał Dawid Kowcz z Dolnego Śląska. Dzięki dofinansowaniu zakupił ciągnik rolniczy marki Steyr 6130 oraz opryskiwacz. Ciągnik jest wykorzystywany w gospodarstwie głównie do lekkich prac polowych.

Ciągnik jeździ z rozsiewaczem do nawozów, opryskiwaczem, siewnikiem do zboża oraz jest wykorzystywany do transportu – opowiada Dawid Kowcz.

Od początku realizacji PROW na lata 2014-2020 do 6 marca 2022 r. z pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” skorzystało 40 tys. rolników. Umowy zawarte przez gospodarzy z ARiMR opiewają na kwotę niemal 7,6 mld zł. W tym gronie znajdują się m.in. rolnicy, którzy otrzymane wsparcie postanowili przeznaczyć na zakup ciągników rolniczych. Według danych z 31 grudnia 2021 r. zaplanowano nabycie 13 686 takich pojazdów, zakupiono 9 048.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2022

Przypominamy, że wsparcie na zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych, w tym ciągników, można uzyskać w ramach czterech obszarów tego poddziałania:
– A- rozwój produkcji prosiąt,
– B- rozwój produkcji mleka krowiego,
– C – rozwój produkcji bydła mięsnego,
– D – m.in. inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu i zwiększeniem skali produkcji.

– Z pomocy finansowej mogą skorzystać rolnicy, którzy są posiadaczami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1-300 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wymagana wielkość ekonomiczna gospodarstwa w przypadku obszaru A nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro. A jeśli chodzi o obszary B, C i D nie większa niż 200 tys. euro – informuje ARiMR.

Dotacje unijne dla rolników na zakup ciągnika

Pomoc w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu. W okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi on na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo dla obszaru A: 900 tys. zł (inwestujący w produkcję prosiąt, który chce otrzymać dofinansowanie zakupu maszyn, musi zaplanować jednocześnie budowę, modernizację bądź adaptację budynków gospodarskich). Natomiast w przypadku obszarów B-D limit wynosi 500 tys. zł.

Wsparcie ma formę refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji, w wysokości do 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji, lub 60 proc. – w przypadku młodego rolnika i osób wspólnie wnioskujących, i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Dotacje na zakup ciągnika

Warto dodać również, że zakup ciągnika rolniczego może podlegać wsparciu, jeżeli:

 •  jest on ściśle związany z prowadzoną działalnością rolniczą i wykorzystywany będzie na potrzeby produkcji rolnej prowadzonej w gospodarstwie rolnym;
 • jego parametry techniczne będą dostosowane do potrzeb gospodarstwa,
 • planowana operacja będzie generować wzrost wartości dodanej brutto co najmniej o 10 proc.

Należy jednak pamiętać, że ostatecznie zasadność zakupu danego sprzętu będzie badana przez ARiMR na etapie oceny wniosku.

Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego 2022 przekona do inwestycji?

Czy dotacje na zakup ciągnika przekonają gospodarzy do inwestycji? – Spójrzmy na nasze dane za styczeń i luty 2022 r. Środki z ARiMR odpowiadają za ponad 30 proc. sprzedaży. To jednak mniej niż w ubiegłych latach, coraz częściej producenci sięgają po finansowanie bankowe. Wynika to z tego, że ludzie nie czekają na dopłaty. Boją się podwyżek, sięgają po oszczędności i kupują maszyny – uważa Andrzej Chmielewski, Prezes Zarządu firmy Chmielewski.

O tym, że udział dotacji w sprzedaży maszyn nowych spada z roku na rok przekonany jest również Adam Załuski, Dyrektor Handlowy Agrotechnik.

Duże gospodarstwa rozwijające się wykorzystały możliwość dotacji z PROW, teraz kupują za gotówkę i korzystają z finansowania bankowego. Działania ARiMR są również ostrożniejsze. Wydawanie środków trwa dłużej, pula środków jest coraz mniejsza, a maszyny są coraz droższe – mówi.

Sprzedaż ciągników rolniczych spada. Dane AgriTrac Polska

Zachęta w postaci dopłat do zakupu maszyn z pewnością się przyda. Z danych AgriTrac Polska wynika bowiem, że w lutym 2022 roku rolnicy zarejestrowali mniej ciągników niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego 2022

Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego 2022 – czy przekona rolników do inwestycji?

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

W lutym 2022 roku zarejestrowanych zostało 806 nowych ciągników. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba wydanych tablic rejestracyjnych wynosiła 847 sztuk. Różnica jest więc niewielka i wynosi 5 proc. Patrząc globalnie od początku roku rynek nowych ciągników jest większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku o blisko 4,5 proc. – informuje Tomasz Rybak, manager AgriTrac Polska.

Na rynku ciągników widoczny jest dawno niewidziany spadek liczby rejestracji. W lutym br. najwięcej tablic rejestracyjnych wydano dla ciągników z logo New Holland (145 sztuk). Na drugim miejscu znalazła się marka John Deere z wynikiem 111 sztuk.

Agrofakt - Rejestracje ciągników w III dekadzie lutego 2022 r.

Dane AgriTrac Polska – Rejestracje ciągników w lutym 2022 r.

fot. agroFakt.pl

Na trzeciej pozycji zmiana, pojawiała się Case IH (82 sztuki). Kubota znalazła się poza podium (79 sztuk) – mówi Tomasz Rybak.

Przeczytaj również: Dotacje dla młodych rolników na zakup maszyn

Rynek ciągników 2022 – jaka prognoza?

Czy niewielki spadek liczby rejestracji nowych ciągników wskazuje na mniejsze zainteresowanie rolników zakupem maszyn? Zdaniem Adama Załuskiego, maszyny nadal się sprzedają, ale daje się odczuć, że w decyzje zakupowe rolników wkrada się niepewność.

Sytuacja na wschodzie, rynek paliw, rosnąca inflacja to wszystko będzie miało wpływ na podejmowane decyzje. Jeszcze tego wszystkiego mocno nie odczuwamy, ale już np. widać, że terminy dostaw od producentów się wydłużyły nawet trzykrotnie. Maszyny nie dojeżdżają na czas, są duże opóźnienia. Ale zainteresowani maszynami jest nadal widoczne – mówi Adam Załuski.

Zakup ciągnika rolniczego 2022 – problemy z dostępnością maszyn

Podobnego zdania jest Andrzej Chmielewski. Jak zaznacza, gorszy wynik sprzedaży ciągników osiągnięty w lutym 2022 r. może wynikać z problemów z dostępnością maszyn.

Nie wszystkie maszyny przyjechały na czas. Zawsze było też tak, że co roku styczeń i luty były miesiącami trochę gorszymi w porównaniu z pozostałymi – uważa. – Wszyscy się trochę przestraszyli konfliktu na wschodzie i ostrożniej podchodzą do dużych zakupów. Kolejna rzecz – inflacja, która jednak napędza inwestycje, ludzie sięgają po gotówkę bo widzą, że wszystko drożeje. Ceny niektórych maszyn poszły w górę o około 10 proc. Ale wydaje mi się, że 2022 rok będzie podobny do ubiegłego roku. Na razie nie przewiduję dużego spadku sprzedaży ciągników – prognozuje.

Rejestracje ciągników 2022 – będzie tak dobrze jak w 2021 r.?

Według Adama Załuskiego, gdyby sprzedaż ciągników w 2022 roku utrzymała się na podobnym poziomie co w 2021 r. – spełniłby się optymistyczny scenariusz. Jednak obecna sytuacja wskazuje, że może być różnie.

Ciągniki, które się teraz sprzedajemy to pokłosie rozmów z zeszłego roku. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy jak potoczy się sytuacja na Wschodzie, jaka będzie dostępność maszyn, podzespołów, czy będą dalsze opóźnienia w dostawach. Chciałbym aby rok 2022 r. wyglądał tak jak poprzedni – zauważa. – Podsumowując jest wiele zmiennych które w tym roku mocno się uwidoczniły natomiast pociesza fakt że w tej trudnej sytuacji to producenci żywności czyli rolnicy stają się coraz ważniejsi – dodaje.

Przeczytaj również: Modernizacja gospodarstw 2022 – nabór ruszył!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 53

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Henryk pisze:

  Co tu się dziwić. Czasy niepewne, a i za tą modernizację można kupić raptem ciągnik 130km

 2. Avatar Rolnik pisze:

  Modernizacja piekne słowo. A rzeczywistość inna. Zakup ciągnika na modernizację niemożliwe.
  12 lat temu kupiłem ciągnik, 80km mając pow 9 ha.
  W 2021 zlozylem wniosek na ciagnik o mocy 140km iż zwiekszylem GOSPODARSTWO do 60 ha. I w wniosku odpowiedź że już kupiłem 1 ciągnik i drugi mi się nie należy.

 3. Avatar rob pisze:

  czemu sprowadzane z zagranicy? kraj na roli stojacy, a my nawet rowera nie mamy swojego…