Doglebowe zwalczanie chwastów w kukurydzy
Kukurydza, jest wśród upraw polowych gatunkiem wysiewanym bardzo późno, gdy wegetacja (także chwastów) jest już silnie zaawansowana. Zmienna aura, często opóźnia wschody. Nie ogranicza jednak rozwoju niepożądanej roślinności – mniej wrażliwej na niesprzyjające warunki. Dlatego na początkowe problemy z zachwaszczeniem doskonałym rozwiązaniem jest herbicyd doglebowy w kukurydzy.
Herbicyd doglebowy eliminuje zachwaszczenie już na starcie rozwoju kukurydzy. Sprawia to, że młode rośliny nie muszą konkurować o wodę i składniki odżywcze z chwastami, nawet przez krótki czas. Dlatego warto postawić na tę metodę odchwaszczania kukurydzy. Na co zwrócić uwagę stosując herbicyd doglebowy w kukurydzy?
Spis treści
Czym jest doglebowe zwalczanie chwastów?
W ochronie kukurydzy przed chwastami duże znaczenie mają doglebowe środki chwastobójcze. Aplikuje się je bezpośrednio lub kilka dni po siewie, ewentualnie w najmłodszych fazach rozwoju roślin – do momentu gdy pochewka liściowa przebija się na powierzchnię gleby (BBCH 00–09).
Jak działają doglebowe środki chwastobójcze?
Doglebowe środki chwastobójcze powodują zamieranie kiełkujących chwastów i siewek. Warunkiem skutecznego działania większości dostępnych na rynku herbicydów doglebowych jest odpowiednia wilgotność gleby.
Kiedy postawić na herbicyd doglebowy w kukurydzy?
Uproszczenia uprawowe, brak zmianowania, kilkuletnie monokultury sprzyjają zachwaszczeniu kukurydzy, m.in. chwastnicą jednostronną, komosą białą. Wcześniejszy siew nasila z kolei występowanie rdestów, tobołków, chwastów rumianowatych i innych gatunków jedno- i dwuliściennych.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest więc odchwaszczanie kukurydzy, ponieważ konkurencja ze strony chwastów jest silna przez całą wegetację. Zastosowanie herbicydu doglebowego jest doskonałym rozwiązaniem, ograniczającym także zachwaszczenie wtórne.
Dobór odpowiedniego herbicydu doglebowego w kukurydzy
Wybierając doglebowy herbicyd na kukurydzę, należy wziąć pod uwagę m.in.:
- szerokie spektrum zwalczanych gatunków jedno- i dwuliściennych;
- zawartość substancji czynnych – optymalnie kilku o różnych mechanizmach działania, aby wielokierunkowo „uderzyć” w chwasty;
- elastyczność stosowania niezależnie od aury, a nawet przy ograniczonym uwilgotnieniu gleby – wiosenne susze występują bowiem coraz częściej.
Kryteria te spełnia innowacyjny herbicyd doglebowy Tonale. Ten środek na chwasty w kukurydzy wyróżnia się szerokim i wielokierunkowym spektrum działania i wyjątkową formulacją zapewniającą skuteczność niezależnie od warunków.
Jak skutecznie zwalczać chwasty doglebowo w uprawach kukurydzy?
Kwestia poruszona powyżej jest już tylko pytaniem retorycznym. Tonale wykazuje bowiem wysoką skuteczność zwalczania najgroźniejszych jedno- i dwuliściennych chwastów w kukurydzy (m.in. chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała, maruna, rdesty, samosiewy rzepaku, tobołki polne, włośnica zielona).
Herbicyd ten bazuje na trzech substancjach czynnych działających układowo i wielokierunkowo:
- chlomazon (40 g/l) – wnika przez korzenie i hipokotyl;
- terbutylazyna (375 g/l) – wnika przez korzenie;
- mezotrion (75 g/l) – wnika przez liście i korzeń
Ponadto Tonale posiada wyjątkową formulację ZC (CS + SC) i szerokie okno aplikacji. Oprysk na chwasty w kukurydzy rekomendowany jest w dawce 1,5–2 l/ha, w fazach BBCH 00–09.
Herbicyd Tonale doskonale sprawdza się niezależnie od warunków klimatyczno-glebowych. Chlomazon, po raz pierwszy użyty w rodzimych uprawach na chwasty w kukurydzy, zamknięty jest bowiem w mikrokapsułkach (opatentowana technologia Microplus®). Uwalniany jest z nich stopniowo, co zapewnia długotrwałe działanie substancji czynnej, jej ochronę oraz ograniczenie wymywania w głąb profilu glebowego.
Przeczytaj też: Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.