Dopłata do kukurydzy 2023. Są oficjalne stawki za mokrą qq
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do kukurydzy mokrej zakupionej po zeszłorocznych żniwach. Do kiedy Agencja przyjmuje wnioski? Jakiej wysokości jest dopłata do kukurydzy 2023?
W związku z trudną sytuacją na rynku kukurydzy resort rolnictwa wystąpił do Brukseli o zgodę na dopłaty do mokrej kukurydzy. Chodzi o pomoc dla podmiotów, które po ubiegłorocznych żniwach nabyły od rolników kukurydzę mokrą i poniosły dodatkowe koszty. Komisja Europejska wyraziła 13 października zgodę na udzielenie takiego wsparcia. Ma ono charakter pomocy publicznej, a jego celem jest zrównoważenie poniesionych kosztów związanych z suszeniem ziarna i jego magazynowaniem.
Spis treści
Dla kogo dopłata do kukurydzy 2023?
Pomoc skierowana jest do podmiotów skupujących lub obracających kukurydzą. A konkretnie do tych firm, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokrą kukurydzę. Ponadto poniosły one dodatkowe koszty wskutek destabilizacji rynku wywołanej wojną na Ukrainie.
A zatem, aby otrzymać wsparcie z tytułu sprzedanej mokrej kukurydzy, należy spełniać kilka warunków.
- Po pierwsze, mieć status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
- Po drugie, nabyć w okresie od 15 września do 31 grudnia 2022 r. od producenta rolnego kukurydzę, która nie została poddana procesowi suszenia, czyli tzw. mokrą kukurydzę. Przy tym wspomniany rolnik musi być producentem kukurydzy, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
- Po trzecie, wykazać poniesienie dodatkowych kosztów w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Czytaj też: Uwaga na podrabiane środki ochrony roślin!
Ile wynosi dopłata do mokrej kukurydzy 2023?
Stawka pomocy wynosi 200 zł/t mokrej kukurydzy nabytej od polskich rolników w okresie od 15 września do 31 grudnia 2022 r. Natomiast całkowita wysokość wsparcia nie może przekroczyć przyjętego limitu. Ustala się go poprzez przemnożenie liczby ton sprzedanego ziarna i współczynnika 1,25.
Dopłata do zakupionej kukurydzy mokrej 2023. Jak złożyć wniosek?
Wnioski o dopłaty do mokrej kukurydzy ARiMR przyjmuje do 30 października 2023 r. Należy je kierować do biur powiatowych Agencji właściwych ze względu na adres zamieszkania lub miejsca prowadzenia działalności.
Wnioski można składać na trzy sposoby:
- osobiście — wówczas za datę złożenia wniosku uważa się dzień dostarczenia go do kancelarii biura;
- za pośrednictwem Poczty Polskiej — w tym przypadku liczy się data nadania przesyłki (stempla pocztowego);
- drogą elektroniczną (platforma ePUAP lub usługa mObywatel) — wtedy liczy się data nadania.
Aby wniosek był kompletny, należy dołączyć do niego odpowiednią dokumentację. W trwającym naborze są to kopie faktur VAT lub ich duplikatów potwierdzające:
- zakup mokrej kukurydzy od 15 września do 31 grudnia 2022 r.;
- sprzedaż tego ziarna po 15 marca 2023 r.
Trwają wypłaty dopłat. Ile pieniędzy jest na kontach rolników?
Równolegle z naborem dla podmiotów skupujących, Agencja realizuje wypłaty środków dla producentów kukurydzy. Jest to dopłata do kukurydzy dla rolników, którzy w 2022 lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedane ziarno. W naborze wniosków, który zakończył się 6 października, wzięło udział ponad 500 beneficjentów. Wypłaty tej pomocy (na łączną kwotę ok. 40 mln zł) ruszyły 12 października. Dotychczas na konta 120 rolników wpłynęło 7,17 mln zł . A zatem na wsparcie czeka jeszcze 380 producentów kukurydzy.
Zobacz także: Zimowisko dla dzieci rolników 2024. Jak zdobyć dofinansowanie?
Źródło: ARiMR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!