Dopłata do nawozów. Potrzebna zgoda Komisji Europejskiej

– Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie dwóch-trzech miesięcy spadły ceny nawozów – ogłosił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zadeklarował, że będzie namawiał kolegów ministrów do nacisków na Komisję Europejską o wyrażenie zgody na dopłaty do nawozów. Właśnie jest pora na zasilanie wiosenne ozimin – dopłata do nawozów potrzebna od zaraz!
Nie chodzi tu oczywiście o ministrów naszego rządu. Henryk Kowalczyk mówi o naciskaniu KE przez ministrów rolnictwa UE w Brukseli. Zastrzega też, że nie chce pieniędzy unijnych na ten cel, lecz jedynie zgody, aby dopłata do nawozów mogła trafić do polskiego rolnika.
Przeczytaj również: Dopłaty za 2021 rok – nowe dane o wypłatach
Spis treści
Jakie ceny nawozów? Prognoza ministra
Niestety minister nie jest dobrej myśli, jeśli chodzi o ceny nawozów. Jak powiedział, nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie dwóch-trzech miesięcy spadły ceny nawozów. To rzeczywiście kiepska prognoza, wszak właśnie jest pora na zasilanie wiosenne ozimin. Dopłata do nawozów pilnie potrzebna!
Wicepremier jest jednak dobrej myśli jeśli chodzi o dostępność nawozów. – Pomimo ograniczenia produkcji przez niektórych producentów na świecie, są wystarczające zapasy, które pozwolą na wiosenną aplikację nawozów.
Dopłata do nawozów – nikt nie czeka?
W sieci aż wrze od komentarzy rolników.
Mariusz 4321
W mojej okolicy większość nawozy już kupiła a ci co nie kupili, to i tak prawie nie sieją więc towar będzie. Sam wczoraj dokupiłem na drugi pokos traw.
HF86
Ziomek na składzie tylko się zaśmiał z tej paniki. Ja tam biorę pierwszy strzał w zboża. A resztę obornik podratuje.
jasiuhonda
Dostałem i kupiłem nawóz: Saletra 2835, Mocznik 3450, Poli 2640. Teraz z żalu trzeba ostatki jakieś zrobić.
Songo
Kto nie kupił to ostatnia szansa na nawóz w nienormalnej cenie, bo teraz to będzie już cena katastrofalna.
Sokol2
Nie wytrzymałem i dziś kupiłem resztę nawozów: mocznik 3800, saletra 2820, rsm 32 2700, polifoska 6 2680, polifoska 8 2775, sól potasowa 2750, polidap 3440. W zeszłym roku starczyło mi 30 tys. na nawozy w tym ponad 50 tys. i to za ok 70% zeszłorocznej dawki. Dodam tylko że we wrześniu było mi drogo dać np. 1500 za rsm a spokojnie mogłem go wtedy kupić, ale drogo mi się widziało. To teraz musiałem dać 2700… ehhh.
Rządowy projekt – jakie wsparcie dla rolników?
Trwają prace legislacyjne rządu nad nową formą pomocy dla rolników. Ma to być dopłata do nawozów. Mimo, że na decyzję Komisji Europejskiej trzeba poczekać do 8 marca, rząd podjął niezbędne działania przygotowując oczekiwany projekt – RD507.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Istota rozwiązań ujętych w projekcie:
„W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej formy pomocy dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. – na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r.”
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Ryszard Bartosik – Sekretarz Stanu w MRiRW.
Dofinansowanie do nawozów – ile dostanie rolnik?
Jak zakłada projekt pomoc ma polegać na dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Jeśli KE 8 marca wyrazi zgodę, to dopłata do nawozów do hektara ma wynieść do 500 zł/t. Niestety jest to o połowę mniej niż domagali się rolnicy i wspierające ich organizacje rolnicze. Rząd chce przeznaczyć na ten na ten cel około 3-4 mld złotych twierdząc, że bez dopłat do nawozów załamie się produkcja rolna. Tylko czy kwota przeznaczona na pomoc wystarczy dla wszystkich rolników? Wysokość dopłaty do tony nawozów też zapewne nie usatysfakcjonuje producentów.
KRIR: dopłaty do nawozów w tarczy antykryzysowej
Przypominamy, że Zarząd KRIR w dniu 5 stycznia 2022 r. wystąpił do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o rozważenie możliwości uwzględnienia w tarczy antykryzysowej dopłaty do nawozów mineralnych. Przewiduje on, że forma zwrotu do faktury zakupionego przez rolnika nawozu do określonej dawki na hektar wyniesie 1000 zł do tony zakupionego nawozu.
Dopłata do nawozów – podsumowanie
Lepszy rydz niż nic – w obecnej sytuacji każdy dodatkowy pieniądz trafiający na wieś ma znaczenie. Oczywiście zaplanowane dopłaty nie zrekompensują poniesionych kosztów na zakup nawozów, ale chociaż w części obniżą poniesione nakłady. Pozostaje poczekać na decyzję KE i szybko wypłacać rolnikom rekompensaty.
Czytaj też: Nawozy dla rolników pilnie potrzebne – czy może być jeszcze drożej?

Na wojnę tych Posłów wysłać na czele z Kaczyńskim i Prezydentem!!! Spotkamy się przy urnie parafialny!!
Bo teraz Ukraina najważniejsze,pomoc ukraińcom a o Polskich rolnikach się zapomina
Nic tylko się powiesić
Taki rząd w ***** w kosmos
Na uchodźcow się kasa znalazła ..wszystko im sie należy
I właśnie taka powinna być dopłata tylko do zakupionego nawozu na fakturę.
Przecież nie dadza nic rolnikom oprocz podwyzki….o kolejne 100% saletra zdrozsla o 600%….a dopłaty mialo byc 1000 moze będzie 500,a tyle narobia wokol tego szumu reklamy jakby niewiadomo ile dostał ten rolnik kasy….a prawda jest taka ze byle firma krzak dostala pomoc covidowa,a rolnicy nic…teraz tez wszystko na uchodźców a rolnik nic nadal….a to chyba od rolnika zalezy w duzej mierze czy będzie co jesc
przecież to wasz ,wybrany przez rolników minister Kowalczyk z PIS , w TVP info mówi ze ceny paliwa i nawozów się ustabilizowały , ze nie jest żle – co nie wierzycie PISOWI – to kto kłamie – rolnicy .Przecież to wy rolnicy wybraliście Wojciechowskiego z PIS , jest wybrańcem interesów rolników w UE – mówił jak to wyrówna dopłaty bezpośrednie itd, a tym czasem nawet po 500 zł do nawozów nie będzie , dalej głosujcie na PIS bo jeszcze dno nieosiągnięte