Jakie będą dopłaty za 2017 rok? Nowe dane!

Wiemy już, że dopłaty bezpośrednie za 2017 r. będą się różnić od tych, które rolnicy otrzymają za 2016. Znamy więcej faktów dotyczących wprowadzanych w 2017 r. zmian. Co się zmieni?

Na prośbę naszego Czytelnika zapytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, czy niższe limity, za które mają przysługiwać dopłaty, oznaczają, że będą wyższe stawki za sztukę lub hektar. Jak tę sprawę zamierza rozwiązać ministerstwo?

Dzięki temu grupa gospodarstw, w której odnotowuje się systematyczny spadek liczby stad, otrzyma wyższą płatność.

Dariusz Mamiński, główny specjalista z Biura Prasowego MRiRW

Dopłaty bezpośrednie

W przypadku sektora bydła (płatność do bydła i płatność do krów) wsparcie będzie przyznawane wszystkim rolnikom utrzymującym co najmniej 3 szt. zwierząt kwalifikujących się do wsparcia i będzie wypłacane maksymalnie do 20 szt. (zmniejszenie z dotychczasowych 30 szt. w obu płatnościach) – informuje nas Dariusz Mamiński, główny specjalista z Biura Prasowego MRiRW. – Utrzymano natomiast dotychczasowe sektorowe koperty finansowe, co pozwoli na zwiększenie stawek do pierwszych 20 szt. zwierząt kwalifikujących się do wsparcia. Dzięki temu grupa gospodarstw, w której odnotowuje się systematyczny spadek liczby stad, otrzyma wyższą płatność. Wprowadzone zmiany powodują zatem, że ze wsparcia skorzystają najbardziej te gospodarstwa, w których dochodowość jest niska i występuje zagrożenie spadku produkcji. Szacuje się, że zwiększenie wsparcia obejmie ok. 80% rolników posiadających młode bydło i ok. 80% rolników utrzymujących krowy.

przygotuj krowy do zejścia z pastwiska / dopłaty

Szacuje się, że zwiększenie wsparcia obejmie ok. 80% rolników posiadających młode bydło i ok. 80% rolników utrzymujących krowy.

Płatność do roślin wysokobiałkowych od 2017 r. zostanie zastąpiona 2 oddzielnymi płatnościami: do roślin strączkowych na ziarno oraz do roślin pastewnych.

Płatność do roślin strączkowych na ziarno będzie przysługiwała do powierzchni upraw bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi, przy czym wsparciem objęte będą wyłącznie te uprawy, z których dokonano zbioru ziarna – informuje nas biuro prasowe ministerstwa. Płatność będzie miała charakter degresywny – wyższa stawka będzie stosowana do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie (stawka podstawowa), a powierzchnia upraw ponad ten próg będzie objęta niższą stawką.

W latach 2015–2016 płatność do roślin wysokobiałkowych przyznawana była maksymalnie do 75 ha.

Dariusz Mamiński, główny specjalista z Biura Prasowego MRiRW

Natomiast płatność do roślin pastewnych będzie przysługiwała do powierzchni upraw esparcety, koniczyny, komonicy, lędźwianu, lucerny, nostrzyka, seradeli i wyki, pod warunkiem że uprawa nie służy wprowadzeniu do gleby świeżej masy roślinnej (zielony nawóz).

Płatnością będzie objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie – dodaje Dariusz Mamiński. – Należy jednocześnie zauważyć, że w latach 2015–2016 płatność do roślin wysokobiałkowych przyznawana była maksymalnie do 75 ha.

Na wsparcie w sektorze roślin wysokobiałkowych ma być wydzielone, tak jak dotychczas, 2% łącznej puli środków unijnych przeznaczonych na płatności bezpośrednie w Polsce.

dopłaty

Stawki dopłat za 2017 r. zostaną określone w drodze rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ich wysokość będzie znana najwcześniej dopiero na początku października 2017 r.

A jakie konkretnie będą stawki dopłat?

Tu należy wyjaśnić, że tak jak w przypadku innych kampanii, stawki dopłat za 2017 r. zostaną określone w drodze rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ich wysokość będzie znana najwcześniej dopiero na początku października 2017 r. Termin ten wynika z faktu, iż wysokość stawek poszczególnych płatności określana jest na podstawie zweryfikowanych danych z wniosków – informuje nas biuro prasowe. – Odpowiednie rozporządzenia mogą zatem zostać wydane dopiero po zakończeniu naboru wniosków o przyznanie płatności za 2017 rok oraz po przeprowadzeniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stosownych kontroli. Ponadto, zgodnie z art. 20 ust. 3 z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 1551, ze zm.) wpływ na termin wydania tych rozporządzeń ma kurs wymiany stosowany do przeliczania płatności bezpośrednich na walutę krajową, który ogłaszany jest corocznie 30 września.

 

Powiązane: Będą zmiany w dopłatach za 2017 rok. Jakie?


Nowa pomoc dla nowych grup i organizacji producentów rolnych 2021.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dopłaty bezpośrednie 2017
KlausMeschke
Mam pytanie. Dostałem zaliczkę. Ale jest to śmieszna kwota. Może z 15% kwoty. Czego tak mało? Kiedy można się spodziewać czegoś więcej? Pytałem w Agencji - nic nie wiemy, o wszys... zobacz więcej »
soltys48
u mnie monopolowych nima   zobacz więcej »
Gringo1
Soltys no to czym prędzej do monopolowego zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. lol pisze:

    Znowu coś mataczą – żenada. Kto to do chole*y wymysla te durne przepisy?

  2. lorap. pisze:

    Muszą mącić,kręcić ,zmieniać-to się nazywa pracą za którą należą się porządne honoraria.