Dopłaty bezpośrednie 2022 na zmienionych zasadach. Sprawdź!

Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. rolnicy otrzymają na innych zasadach, niż obecnie. O zmianach w systemie płatności bezpośrednich poinformowała Anna Gembicka podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co dokładnie ulegnie zmianie i czy wszyscy rolnicy skorzystają z dopłat przyznawanych na nowych zasadach? Sprawdźmy!
Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich wiceminister rolnictwa omówiła podczas obrad sejmowej komisji, która odbyła się pod koniec października br. Anna Gembicka podała najnowsze założenia, które wskazują na to, że dopłaty bezpośrednie 2022 trafią do rolników na zmienionych zasadach. Wprowadzenie mechanizmu pozwoli wówczas na zwiększenie dopłat do hektara, które otrzymują rolnicy.
Przeczytaj również: Dopłaty bezpośrednie 2021 – kto dostał zaliczki z ARiMR a kto ma kontrolę?
Spis treści
Dopłaty bezpośrednie 2022 z uzupełniającą płatnością podstawową
Przedstawiając informacje o nowych rozwiązaniach prawnych dla rolnictwa w ramach Polskiego Ładu w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka odniosła się do jednej z ważniejszych kwestii dla rolników jaką są dopłaty do hektara. Już wcześniej rząd zapowiadał, że dopłaty bezpośrednie zostaną zwiększone powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha. Teraz już wiem w jaki sposób to się stanie. Będzie to możliwe dzięki przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej (UPP) finansowanej ze środków krajowych.
Przypomnijmy, że mechanizm ten obowiązał już wcześniej, jednak został wycofany w 2014 r. Wiceminister Anna Gembicka podała, że na dopłaty bezpośrednie 2022 w zmienionej formie rząd planuje przeznaczyć środki w wysokości 400 mln zł rocznie.
Do kogo więc trafią dopłaty bezpośrednie w zmienionej formie?
Dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej oraz przywróceniu od 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej finansowej z budżetu krajowego już od przyszłej kampanii rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości od 3 do 30 ha użytków rolnych (…) uzyskają płatności bezpośrednie na średnim poziomie przekraczającym średnią unijną – wyjaśniła wiceminister Anna Gembicka.
Ponadto, zgodnie z zapowiedzią wiceminister od 2023 r. dzięki zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną z 8,3 proc. na 11,57 proc. z koperty finansowej na dopłaty bezpośrednie 2022, a także rozszerzeniu zakresu na gospodarstwa od 1 do 2 ha – do 97 proc. do gospodarstw do 50 ha trafią płatności bezpośrednie wyższe, niż średnia unijna.
Wiceminister Anna Gembicka podkreśliła również, że projekt ustawy dotyczący wdrożenia uzupełniającej płatności podstawowej oczekuje na wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
7⃣ spraw dla polskiej wsi. #PolskiŁadDlaPolskiejWsi 🇵🇱🌾 pic.twitter.com/lq0R6JBJfM
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) October 9, 2021
Przeczytaj także: Dopłaty bezpośrednie po 2021 r. Mały dostanie więcej!
Dopłaty do hektara 2021. Polski Ład ma zwiększyć dochody rolników
Tematem poruszanym podczas posiedzenia komisji były nie tylko dopłaty bezpośrednie 2022. Oprócz tego, wiceminister Gembicka omówiła pozostałe propozycje wchodzące w skład Polskiego Ładu dla wsi. Wiceminister w trakcie prezentacji poszczególnych projektów podała główny cel Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.
Podstawowym założeniem było zwiększenie dochodowości gospodarstw rolnych. Stworzenie rolnikom nowych możliwości uzyskiwania większych dochodów i też dywersyfikacja tych dochodów – stwierdziła Anna Gembicka.
Natomiast drugą przesłanką, jak podkreślała wiceminister rolnictwa było wprowadzenie uproszczeń w zakresie cyfryzacji w celu zmniejszenia biurokracji. Przy opracowaniu Polskiego Ładu dla wsi MRiRW brało również pod uwagę zapewnienie zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich.
Przeczytaj również: Ceny środków ochrony roślin 2021, czyli rolniczej apokalipsy ciąg dalszy?
Źródło: Sejm RP
A co z rolnikami powyżej 50ha
Kiedy będzie przysługiwało 500 kg saletry amonowej do ha GRATIS??!!! TO by starczyło i nic więcej nie trzeba dodawać nam Panie Ministrze kochany.
Obiecanki – cacanki!!! Najpierw proszę zrobić porządek , w moim przypadku z Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze, gdzie urzędnicy stoją ponad prawem i od 2017r. do dnia dzisiejszego , odmawiają szacowania szkód w moim gospodarstwie, które wyłączone jest z obwodu łowieckiego. Odwołałam się od ich decyzji do Wojewody Lubuskiego- tu też brak reakcji! Zamiast mydlić rolnikom oczy , że nadchodzą dla nich ” super czasy”- nauczycie urzędników interpretacji przepisów Prawa i Konstytucji !
Tak małym dać trzeba więcej bo 50% z nich uprawia tylko dotacje więksi rolnicy od nich dzierżawy biorą i dopiero gdy trzeba złożyć wniosek o dopłaty pytają co na polu się dzieje
Ja mam 53 h
Tu się liczą głosy! Małych gospodarstw jest więcej i głos mniej kosztuje! Po prostu już myślą o wyborach.
ZLODZIEJE ODDAWAC ROLNIKOM RENTY CHOROBOWE I EMERUTURY ROLNICT PLACILI PRZEZ DZIESIATKI LAT KRUS.ALBO ZWROCCIE PIENIADZE WRAZ Z NALEZNYMI ODSETKAMI.NIKT NIE PLACIL NA WASZE LAKIEROWANE BUTY I KRAWATY.WSTYD ZEBY ZABIERAC CHORYM ROLNIKOM 50%RENTY CHOROBOWEJ JEZELI WSPOLMALZONEK PRACUJE ZAWODOWO.NIE MA GESZEFTU -ODDAJ ZIEMIE DOSTANIESZ EMERYTURE.TO JEST WLASNOSC .A WLASNOSC RZECZ SWIETA.