Dopłaty bezpośrednie dla rolników. Zmiany terminów

Dopłaty bezpośrednie dla rolników – termin składania wniosków i zasady nabory uległy zmianie! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć zanim złożysz wniosek!

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników drogą elektroniczną rozpoczął się 15 marca 2020 roku. Do 28 kwietnia do ARiMR wpłynęło prawie 180 tysięcy oświadczeń o braku zmian i ponad 300 tys. wniosków złożonych za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Jednym z rolników, który złożenie eWniosku ma już za sobą jest pan Michał Kowalczyk z Pomorza. Jak przyznaje, miał obawy co do tego, jak poradzi sobie z aplikacją eWniosekPlus gdy biura ARiMR i ODRy są zamknięte. Ale okazało się, że.. nie taki diabeł straszny. W wypełnianiu wniosku rolnikowi pomógł syn.

– Na początku martwiłem się, czy nie narobię błędów – opowiada Michał Kowalczyk. – Jednak na szczęście okazało się, że to nie takie trudne. Myślę, że wszyscy, którzy znają się na obsłudze komputera powinni sobie jednak z tym poradzić. Choć pomoc się przydaje – dodaje.

eWniosek Plus już nie taki straszny

Złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie dla rolników drogą elektroniczną znacznie ułatwia przeprowadzanie naboru w dobie koronawirusa. Do aplikacji eWniosekPlus rolnicy zdążyli się już przyzwyczaić. Obowiązek składania wniosku przez internet wprowadzony został już trzy lata temu.

Wydaje mi się, że z obsługą eWniosekPlus wśród rolników jest już coraz lepiej. Pamiętam jak składałem wniosek po raz pierwszy trzy lata temu przez internet, wtedy to była czarna magia. Ale od tego czasu aplikacja jest już łatwiejsza w obsłudze – mówi pani Marek Okupniak z Mazowsza. – I co najważniejsze, teraz podczas pandemii nie trzeba nigdzie jeździć i opuszczać gospodarstwa. Krótko mówiąc, można wszystko załatwić bez wychodzenia z domu – dodaje.

Rolnicy, którzy mają problem z wypełnieniem wniosku o dopłaty bezpośrednie przez internet mogą uzyskać pomoc od pracowników ARiMR drogą telefoniczną.

Dla kogo oświadczenie?

dopłaty bezpośrednie dla rolników

Podsumowując: w ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie dla rolników ubiegało się 1,3 mln osób. Natomiast pula środków przeznaczonych na ten cel wynosiła ok. 15,2 mld zł

fot. pixabay

W związku z pandemią rolnicy mają więcej czasu na złożenie oświadczeń o braku zmian we wnioskach o dopłaty bezpośrednie. Skorzystać mogą z tego rolnicy posiadający gospodarstwa do 10 ha ubiegający się o takie same płatności co w poprzednim roku. Chodzi o gospodarzy, którzy wnioskowali wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec i płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu;
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW)
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Nowe terminy

Jak podaje ARiMR poprawne złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie dla rolników na rok 2020 i ubieganiem się przez rolnika o płatności, o które ubiegał się w 2019 roku. Takie oświadczenie rolnicy mogą złożyć w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, jednak nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, we wszystkich jednostkach organizacyjnych ARiMR udostępnione zostały wrzutnie/urny, w których możliwe jest pozostawienie dokumentów/wniosków/oświadczeń bez konieczności osobistego kontaktu z pracownikami Agencji – informuje ARiMR.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników

Jak złożyć oświadczenie?

Podsumujmy, w jaki sposób można więc złożyć oświadczenie potwierdzające brak zmian we wniosku? Można to zrobić:

– zostawiając je we wrzutni / urnie znajdującej się przy wejściu do biura powiatowego ARiMR,
– wysłać pocztą,
– złożyć poprzez platformę ePUAP,
– przesłać zeskanowane dokumenty za pomocą poczty elektronicznej (e-mail) na adres mailowy biura powiatowego właściwego ze względu na adres zamieszkania rolnika. W tym przypadku będzie trzeba jednak złożyć oryginału dokumentu w odpowiedniej placówce ARiMR późniejszym terminie.

Nabór wniosków wydłużony

Dopłaty bezpośrednie dla rolników

Wydłużony został również termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy otrzymali więcej czasu na dopełnienie wszystkich formalności w dobie koronawirusa. Wnioski o płatności bezpośrednie zostały w tym roku rozbudowane również o dobrostan zwierząt. To sprawia wielu rolnikom trudności, muszą oni bowiem załączyć dodatkowe dokumenty.

15 czerwca tego roku będzie ostatnim dniem składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników oraz płatności obszarowe w ramach PROW. Złożenie wniosku w tym terminie uprawnia do uzyskania całej stawki płatności. Natomiast dla tych, którzy nie zmieszczą się w tym terminie przewidziano 25 dni kalendarzowych na złożenie wniosku. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wyjątek stanowią przypadki kiedy opóźnienie to wynik działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności.

Za pomocą aplikacji eWniosekPlus można wnioskować o płatności:

  • Bezpośrednie
  • ONW (Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami)
  • Dobrostanową
  • Rolno-środowiskowo-klimatyczną
  • Ekologiczną
  • Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych

KE dała zielone światło

Przypominamy, że to Komisja Europejska dała wszystkim państwom członkowskim możliwość przedłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Swoją decyzję uzasadnia trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa.

Wydłużenie terminu możliwe jest w związku z decyzją Komisji Europejskiej, będącą reakcją na wnioski płynące z państw członkowskich, w tym z Polski. A także z uwagi na obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, która jest związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – informuje resort rolnictwa.

Nie czekajmy na ostatnią chwilę…

Na zakończenie warto dodać, że w ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie dla rolników ubiegało się 1,3 mln osób. Natomiast pula środków przeznaczonych na ten cel wynosiła ok. 15,2 mld zł.

Wydłużenie terminu składania wniosków pomoże zapewne wielu rolnikom. Sam pamiętam jak w zeszłym roku składaliśmy wniosek prawie na ostatnią chwilę, było wtedy dużo nerwów, dlatego w tym roku postanowiłem, że nie będę czekać i zrobię to dużo wcześniej – śmieje się Michał Kowalczyk z Pomorza.

Źródło: ARiMR/ AgroFakt

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dopłaty bezpośrednie 2020
damian12345
poosa21 napisał: Zauważyłem małe zmiany we wniosku. Jak ktoś jest w programie RŚ zrównoważone i np. wybiera uprawa pszenica ozima to nie ma możliwości wyboru wariantu PRSK 1.1... zobacz więcej »
damian12345
jak wysiałem wcześniej poplon efa 14a, to moge zrobić normalnie zmiane do wniosku? zobacz więcej »
damian12345
Jest jakaś wymagana liczba roślin na m² na efa15 ? Zasiałem łubin 15.05 po ugorze i powschodziło może 10 %. Wpisałem go do dopłaty do strączkowych i jako zazielenienie efa15, oprys... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *