Dopłaty bezpośrednie i co jeszcze?

Do 5 maja rolnicy złożyli do ARiMR 590 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 r. Przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie to teraz główne zadanie Agencji skierowane do rolników, ale nie jedyne.

– Nie złożyłem jeszcze wniosku o dopłaty bezpośrednie, bo teraz jest czas na sianie kukurydzy. Jak to zrobię to będę wiedzieć ile wpisać we wniosku. Czas na złożenie dokumentów do 16 maja też dla mnie był dobry, zdążyłbym na pewno. No ale teraz, gdy czas wydłużono, można składać na luzie i bez pośpiechu – mówi rolnik z gm. Gródek.

 W samym powiecie białostockim jest już złożonych 6 130 wniosków, czyli już połowa rolników złożyła wnioski.

Mariusz Nahajewski, kierownik Biura Powiatowego Podlaskiego Oddziału ARiMR w Białymstoku

Trwa nabór wniosków na dopłaty bezpośrednie

– W woj. podlaskim zostało złożonych 32 tys. [na dzień 04.05.2016r. – przyp.red.] wniosków o dopłaty bezpośrednie, co stanowi 40% ogółu wniosków, które powinny trafić do Agencji. Szacuje się, że w sumie ma ich spłynąć 81 tys. W samym powiecie białostockim jest już złożonych 6 130 dokumentów, czyli już połowa rolników złożyła wnioski – mówi Mariusz Nahajewski, kierownik Biura Powiatowego Podlaskiego Oddziału ARiMR w Białymstoku.

Trwa realizacja płatności bezpośrednich za 2015 r.

W okresie od kwietnia do czerwca 2016 r. prowadzona jest wypłata ostatniej części kwoty, czyli 3,7 mld zł dla ok. 200 tys. rolników. Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2015 r. złożyło wiosną ub. r. 1,35 mln rolników. Dotychczas Agencja wypłaciła łącznie ok. 10,91 mld złotych.

 Jest lista rankingowa „Modernizacji”. Co dalej?

Ogłoszenie listy rankingowej to kolejny etap na drodze do otrzymania dotacji. Jeżeli złożony wniosek wymaga drobnej korekty należy to zrobić bo od tego uzależniony jest termin podpisania umowy z Agencją.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2015 r. złożyło wiosną ub. r. 1,35 mln rolników.

– Po ustaleniu listy rankingowej wniosek będzie weryfikowany przez Agencję, wtedy wnioskodawcy mają możliwość składania uzupełnień i poprawek. Do 8 miesięcy, czyli mniej więcej do końca października po ogłoszeniu listy rankingowej muszą być podpisane umowy lub wnioski odrzucone. Czyli weryfikacja wniosku do połowy października. Można tylko raz złożyć uzupełnienie. Można je składać szybciej, jeżeli jest wiadome rolnikom, że brakuje dokumentów (załączników) i  nie czekać na wezwanie Agencji, tylko je składać – komentuje pracownik ARiMR.

Znany jest termin składania wniosków na zalesianie

Już niedługo przyjdzie czas na składanie wniosków na zalesianie.

Wysokość wsparcia, które można uzyskać na posadzenie lasu wynosi od 5 tys. zł do 7,6  tys. zł na ha i jest uzależniona m.in. od gatunków posadzonych drzew, nachylenia terenu. Dodatkowe pieniądze przysługują za zabezpieczenie uprawy leśnej przed zwierzyną stosując ogrodzenie (8,82 zł/m²) albo zabezpieczenia 3 palikami (1,132 zł/ha). Należy podkreślić, że jest to 2 rok przyznawania wsparcia na zalesienie w ramach PROW 2014–2020. W tym roku nastąpiły też zmiany przepisów ułatwiające skorzystanie z tej formy pomocy. Lista rankingowa ma się pokazać już w październiku.

ONW

dopłaty

W okresie od kwietnia do czerwca 2016 prowadzona jest wypłata ostatniej części kwoty, czyli 3,7 mld zł dla ok. 200 tys. rolników.

Trwa również wypłata dopłat za 2015 r z ONW i płatności rolno-środowiskowych. ARiMR wypłaciła w ramach ONW ponad 1 mld zł. Wypłata wszystkich płatności obszarowych zostanie  zakończona do 30 czerwca. Natomiast szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolno-środowiskowe, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,7 mld zł.

Kolejność przysługiwania pomocy na obszarach OSN

W dniach od 1 czerwca 2016 r. do 1 sierpnia 2016 r.  w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można będzie składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie.

Od połowy kwietnia są listy rankingowe o przyznanie pomocy na operacje typu Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. ARiMR przeprowadziła nabór wniosków w okresie od 10 lutego do 10 marca 2016 r. W przypadku wniosków, którym przyznano 3 i więcej punktów, pomoc na realizację operacji będzie mogła być przyznana pod warunkiem, że wnioski te zostaną pozytywnie zweryfikowane. Na listach rankingowych oddzielono wnioski o przyznanie pomocy, którym w wyniku weryfikacji zawartych w nich danych przyznano mniej niż 3 punkty, czyli minimalną ilość punktów, która była niezbędna by otrzymać tego typu dofinansowanie.

Informacje o bieżącym naborze można znaleźć w tym artykule.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
MarekDFagrofarm410
Chyba teraz okres urlopowy w agencji bo wysłałem poprawki 6 tygodni temu na modernizację i cisza. Nie idzie się dodzwonić do weryfikatora od 2 tygodni zobacz więcej »
karol091193
@DiamomdEdition Białystok, tylko u mnie była taka sytuacja, że nie miałem pozwoleń i decyzji środowiskowej na budowę i prosiłem osobę która rozpatruje mój wniosek aby chociaż do ... zobacz więcej »
DiamomdEdition
Dnia 18.06.2024 o 19:52, karol091193 napisał: Jestem na ponad  700 miejscu i wczoraj też dostałem poprawki 😛 ale pierwsze dostałem przed samymi świętami Bożego Naro... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *