Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. Uwaga są istotne zmiany
Tak, to już dzisiaj – 15 marca – rozpoczyna się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2022 roku. Oczywiście nie można także zapomnieć o płatnościach w ramach PROW realizowanych w tym samym trybie. Krótko mówiąc pora składać wnioski, bo termin aplikowania kończy się 16 maja br.
Ważna zmiana! Wprowadzony został wymóg posiadania przez rolnika prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.
Dotyczy to płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatycznych (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020.
Spis treści
Jakie płatności w 2022 r.?
Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. ruszyły. W zakresie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie:
- jednolitej płatności obszarowej (JPO), płatności za zazielenienie oraz płatności dodatkowej,
- uzupełniającej płatności podstawowej,
- płatności dla młodych rolników.
Oraz płatności do powierzchni uprawy:
- buraków cukrowych,
- konopi włóknistych,
- roślin strączkowych na ziarno,
- roślin pastewnych,
- ziemniaków skrobiowych,
- truskawek,
- pomidorów,
- lnu,
- chmielu.
A także płatności do:
- krów,
- bydła,
- owiec,
- kóz.
Poza wymienionymi można ubiegać się również o płatności niezwiązanej do tytoniu i płatności ONW.
Uzupełniająca płatność podstawowa
Nowością w tym roku jest przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej. Odbywa się to w ramach wsparcia krajowego uzupełniającego dopłaty bezpośrednie w 2022 r. Warunki przyznawania UPP będą identyczne jak w roku 2013, tzn. nie będzie obowiązywał limit powierzchni. UPP otrzymają wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową. Wysokość dopłaty szacowana jest na kwotę 40 zł do ha.
UPP przyznaje się do następujących rodzajów roślin uprawianych w plonie głównym:
- zboża,
rośliny:
- oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja,
- wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny,
- strączkowe – wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita,
- strączkowe pastewne,
- przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, których gatunki są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia,
- motylkowate drobnonasienne
- len włóknisty i oleisty,
- konopie włókniste,
- okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych,
- trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy,
- mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.
UPP także do gruntów nieuprawianych
Podobnie jak do wyżej wymienionych roślin uprawianych w plonie głównym, uzupełniająca płatność podstawowa będzie też przysługiwała do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa. Warunkiem jest, aby gospodarz dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie zielonego nawozu. Rośliny muszą zostać przyorane do 31 sierpnia, w którym został złożony wniosek o płatność a uprawa nie jest prowadzona dłużej niż 1 rok.
Pomoc przyznaje się producentom posiadającym przynajmniej 1 ha gruntów kwalifikujących się do płatności a powierzchnia minimalna pojedynczej działki rolnej wynosi 0,10 ha. W odniesieniu do rolników otrzymujących wsparcie związane z produkcją zwierzęcą nie jest wymagana minimalna wielkość gospodarstwa, lecz minimalna kwota płatności nie może być niższa niż 200 Euro. Wygląda na to, że dopłaty bezpośrednie w 2022 r. przyniosą większy dochód gospodarstwom.
Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. To z nich ARiMR opłaci polisę?
Na życzenie rolnika Agencja dokonuje przelewu z części dopłat na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, w którym rolnik wykupił ubezpieczenie upraw z dotacją Skarbu Państwa. Warunkiem wykonania tej operacji jest złożenie do 30 września za pośrednictwem strony internetowej ARiMR, żądania przekazania na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń kwoty należnych składek z tytułu ubezpieczenia. Prawdę powiedziawszy dokona się to wówczas, gdy „coś” zostanie rolnikowi na koncie.
Dopłaty bezpośrednie w 2022 r. – podsumowanie?
Rolnicy z pewnością przyzwyczaili się już do częstych zmian związanych z płatnościami. Jest to z pewnością uciążliwe, lecz jeśli ma przynieść wymierne korzyści finansowe to warto się uczyć nowości. Właściwie można bez kozery powiedzieć, że rolnik cały czas się uczy, tzn. aktualizuje swoją wiedzę.
Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie po 2021 r. Mały będzie mógł (dostanie) więcej!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Dla małych gospodarstw z rozdrobnione ziemia to tylko utrudnienie w wypełnianiu wniosku A pieniądze z tych zmian żadne
Jak będą stawiać takie wymogi to lepiej niech zabiorę te dopłaty a dadzą większe ceny za zwierzęta albo mleko.