Dopłaty bezpośrednie w 2023 roku — kampania coraz bliżej, a przepisów nie ma

Dopłaty bezpośrednie w 2023 r. wystartują już za niecały miesiąc. Pomimo że do rozpoczęcia kampanii wnioskowej pozostało mało czasu, to proces legislacyjny przepisów dotyczących dopłat jeszcze trwa. Stosownych aktów prawnych jeszcze nie wprowadzono. Także nie określono szczegółowych zasad przyznawania dopłat. Czy w związku z tym rolnicy muszą przygotować się na chaos po 15 marca?

Kolejna kampania wnioskowa ruszy lada moment, ale mimo to przepisy krajowe określające dopłaty bezpośrednie w 2023 roku nie zostały uchwalone. Wciąż trwają prace legislacyjne m.in. nad rozporządzeniami i wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie na ostatnią chwilę. To budzi niepokój wśród rolników, izb rolniczych, a także polityków.

Dopłaty w 2023 roku — czy rolników czeka chaos?

Kolejna kampania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku rozpocznie się za niecały miesiąc, a dokładnie 15 marca. Mimo upływającego czasu systemu dopłat bezpośrednich jeszcze nie dopracowano. Nie weszły również w życie przepisy prawne, które podają szczegółowe zasady i warunki przyznawania dopłat bezpośrednich. Na występujący problem dotyczący dopłat bezpośrednich w 2023 r. zwróciła uwagę Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wystosowała w tej sprawie pismo do prezesa KRIR.

IRWŁ poinformowała, że z powodu niedopracowanych przepisów instytucje organizujące szkolenia mają problem, aby przekazać rolnikom najważniejsze informacje w tym zakresie. Natomiast rolnicy nie wiedzą, z jakich praktyk skorzystają. Jak również jakie dopłaty bezpośrednie i inne płatności w 2023 roku będą mogli połączyć ze sobą.

Wszyscy więc obawiają się chaosu, który zapanuje po 15 marca 2023 r. Działanie na ostatnią chwilę, w pośpiechu, nie może dać dobrych efektów, patrząc zarówno z punktu widzenia prac legislacyjnych, poprzez kwestię szkoleń, a na decyzjach podjętych przez rolników kończąc — podkreśliła IRWŁ.

Jakie będą dopłaty w 2023? Czy płatności są sprawiedliwe dla wszystkich?

Nowe dopłaty bezpośrednie obowiązujące w 2023 r. są już mniej więcej znane. Zupełnie inaczej jest w przypadku przepisów, nad którymi nadal pracuje MRiRW i rząd. To jednak niejedyne zmartwienie, o którym wspomniała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Kolejnym z nich są niesprawiedliwe zasady wobec gospodarstw zajmujących się tylko produkcją roślinną.

(…) według nowych zasad, bardzo trudno będzie uzyskać dotychczasowy poziom wsparcia finansowego na hektar, czyli kwotę od ok. 1050 (bez ONW) do ok. 1230 zł/ha (z ONW). Sytuacja taka jest nie do zaakceptowania, a wszystko to stoi w sprzeczności z twierdzeniami o rzekomym zwiększeniu średniej stawki dopłaty do hektara gruntów w nowym systemie dopłat bezpośrednich — dodała IRWŁ.

Dopłaty w 2023 roku — przepisy nieprzygotowane na kolejną kampanię

O występujących opóźnieniach dotyczących wprowadzania przepisów w zakresie dopłat bezpośrednich na 2023 r. wspomniał także Jan Krzysztof Ardanowski. Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa po ostatnim posiedzeniu powiedział:

Za miesiąc rozpocznie się okres składania wniosków przez rolników, a w dalszym ciągu nie jest jeszcze zamknięta legislacja do tego potrzebna. Sejm przyjął stosowną ustawę, ale (…) do tej ustawy są niezbędne rozporządzenia, które będą podstawą do składania wniosków przez rolników i później oceny tych wniosków przez ARiMR. Trzeba przyspieszyć te prace, bo one wymagają również w konsekwencji przekazania rolnikom konkretnych informacji, które będą przydatne do podejmowania decyzji w każdym gospodarstwie.

Czytaj również: Dofinansowanie do ogrodzenia chlewni przed ASF 2023 — kończy się nabór wniosków

Źródło: IRWŁ; prezydent.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *