225 €/ha dopłaty dla małych gospodarstw czy jednak płatności bezpośrednie?

Niecały tydzień mają rolnicy na złożenie wniosków o dopłaty dla małych gospodarstw. Od uruchomienia akcji do Agencji wpłynęło blisko 44 tys. żądań. Przypominamy, dokumenty można składać tylko przez eWniosekPlus. Przy czym warto sprawdzić, czy to się opłaci, na przykład korzystając z kalkulatora CDR.

Trwa nabór wniosków o dopłaty dla małych gospodarstw. Mogą się o nie ubiegać właściciele gospodarstw o powierzchni do 5 ha. Sprawdźmy, czy sięgnąć po te środki. Czy może bazować na płatnościach bezpośrednich?

Kto może się ubiegać o dopłaty dla małych gospodarstw?

Dopłaty dla małych gospodarstw zostaną przyznane rolnikowi, jeżeli:

  • złożył on wniosek o przyznanie płatności na rok 2023 (w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.), w którym łączna powierzchnia użytków rolnych, będących w posiadaniu tego rolnika na 31 maja 2023 r., wynosi nie więcej niż 5 ha;
  • na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 do podstawowego wsparcia dochodów zostanie zatwierdzona powierzchnia wynosząca co najmniej 1 ha;
  • na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności za rok 2022 przez tego rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, powierzchnia zatwierdzona do jednolitej płatności obszarowej (JPO) była większa od zera.

Poza tym, jeżeli rolnik ubiegał się w tegorocznym naborze o:

  • przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu),
  • płatności ONW,
  • płatność ekologiczną,
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne…

…wówczas, poza płatnością dla małych gospodarstw może także otrzymać pieniądze z tytułu dopłaty dla małych gospodarstw.

Kiedy upływa termin składania żądania o dopłatę?

Tylko do 31 sierpnia br. rolnicy gospodarujący na powierzchni do 5 ha mogą się ubiegać o ryczałt w wysokości 225 euro/ha. Czyli termin upływa w najbliższy czwartek. Warto wiedzieć, że maksymalna wysokość pomocy wynosi 1125 euro na gospodarstwo.

Wzór wniosku znajduje się tutaj.

Dokumenty można składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Natomiast ci, którzy dostarczyli do tej pory dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus.

Dopłata dla małych gospodarstw czy płatności bezpośrednie?

W sytuacji, gdy rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, to korzystniej będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw. Czyli zamiast dopłat bezpośrednich do poszczególnych upraw na danej powierzchni, rolnik może wnioskować o przyznanie zryczałtowanej płatności. Podkreślamy, ta wynosi 225 euro do hektara.

Czytaj również: 1,6 mld zł na kontach bankowych rolników po sprzedaży gryki i pszenicy

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 57

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *