Dopłaty dla pszczelarzy 2022 – termin naboru wydłużony. Sprawdź!
Nabór wniosków o dopłaty dla pszczelarzy 2022 potrwa jeszcze prawie przez dwa tygodnie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydłużył termin naboru wniosków w ramach dwóch działań, a mianowicie: ,,Zakup pszczół” oraz ,,Zakup sprzętu pszczelarskiego”.
To już ostatni moment, aby ubiegać się o dopłaty dla pszczelarzy 2022. Termin składania wniosków o wsparcie dla pszczelarzy i organizacji pszczelarskich wydłużono do 15 sierpnia 2022 r. W ramach mechanizmu ,,Wsparcie rynku produktów pszczelich” pszczelarze mogą ubiegać się o pomoc finansową na zakup pszczół.
Dopłaty dla pszczelarzy 2022 – nabór wniosków do 15 sierpnia
Jak informuje ARiMR wnioski o dotacje dla pszczelarzy należy składać do Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do dnia 15 sierpnia 2022 r. Natomiast wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą w ramach podanych działań muszą być poniesione do dnia 31 lipca 2022 r. Co jest zgodne z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/1368.
Jakie dotacje dla pszczelarzy w 2022 r.?
Przypomnijmy, że dopłaty dla pszczelarzy 2022 można przeznaczyć na zakup pszczół pochodzących od producentów matek, pakietów lub odkładów pszczelich zamieszczonych na liście producentów opublikowanej przez KOWR. Licząc od daty złożenia w KOWR (lub daty nadania przesyłki w placówce pocztowej) prawidłowego zaświadczenia weterynaryjnego o zdrowotności pni pszczelich. Dokument ten powinien wystawić lekarz weterynarii wolnej praktyki.
🗓️🐝Pomoc dla pszczelarzy i organizacji pszczelarskich: termin składania wniosków na: „Zakup pszczół” oraz „Zakup sprzętu pszczelarskiego” wydłużony do 15.08.
🪙Wydatki muszą być poniesione do 31.07 br.
📑Wnioski o pomoc przyjmuje centrala @KOWR_gov_pl
👉https://t.co/p96x2N1bqc pic.twitter.com/ljmAVLnqbz— Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (@ARiMR_GOV_PL) July 28, 2022
Dopłaty dla pszczelarzy 2022 – ważne informacje
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał również ważne informacje dla producentów matek, pakietów albo odkładów odnośnie zmiany katalogu chorób. Badania kliniczne wszystkich pni pszczelich przeznaczonych do produkcji matek, pakietów lub odkładów należy wykonać w szczególności w kierunku chorób takich jak:
- warroza,
- nosemoza,
- zgnilec amerykański i europejski,
- choroby wirusowe oraz
- grzybica wapienna.
Natomiast ARiMR zaapelowała o składanie wniosków o dotacje dla pszczelarzy 2022 możliwie jak najszybciej:
Prosimy o składanie wniosków o refundację na bieżąco, po skompletowaniu dokumentacji możliwie jak najszybciej. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, który realizuje mechanizm „Wsparcie rynku produktów pszczelich”.
Czytaj również: Rekordowy plon rzepaku z Programem ,,Idę po Rekord” – ile wynosi?
Źródło: KOWR; ARiMR