Dopłaty dla rolnictwa będą wyższe? Dowiedz się więcej!
W 2022 roku wraca Uzupełniająca Płatność Podstawowa. Resort rolnictwa poinformował o przyjęciu ustawy, która zmienia przepisy dotyczące płatności m.in. w ramach systemów pomocy bezpośredniej. Czy oznacza to, że dopłaty dla rolnictwa będą wyższe?
Resort rolnictwa poinformował o powrocie Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP). Jeszcze w 2021 r. MRiRW przyjęło projekt ustawy, zmieniający przepisy dotyczące płatności w zakresie systemów pomocy bezpośredniej. Ponadto zmiany będą dotyczyły również krajowego systemu rejestracji producentów, gospodarstw rolnych, a także ewidencji wniosków o wsparcie. Nowe przepisy wejdą w życie od 15 marca 2022 roku.
Spis treści
Dopłaty dla rolnictwa – Uzupełniająca Płatność Podstawowa
Nowelizacja ustawy ma na celu zwiększyć dochody rolników, a także zagwarantować im wypłatę Uzupełniającej Płatności Podstawowej w ramach płatności bezpośrednich. Resort rolnictwa wspomniał również o wykorzystaniu UPP na realizację programu „Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi„.
Ponadto, w połączeniu z płatnością redystrybucyjną UPP zwiększy średnią kwotę pomocy, powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw. Na takie wsparcie będzie mogło liczyć ponad 60 proc. rolników – przekonuje MRiRW. Jak podaje resort:
Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z potrzebą wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Przeczytaj również: Dopłaty do prądu 2022 r. – przeczytaj więcej!
Czy dopłaty dla rolników powyższej średniej unijnej?
Czy przyjęcie Uzupełniającej Płatność Podstawowej (UPP) oznacza, że dopłaty dla rolnictwa będą wyższe? MRiRW przekonuje, że UPP ma zwiększyć dochody z rolnictwa. Na realizację kampanii w 2022 roku, resort rolnictwa planuje przeznaczyć 400 mln zł.
Co do zasady UPP przysługiwać będzie do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności chodzi o:
- zboża,
- rośliny oleiste,
- rośliny wysokobiałkowe.
Resort rolnictwa informuje, że szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności zostaną określone w rozporządzeniu. Nowe przepisy wejdą w życie o 15 marca 2022 roku, w dzień rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r.
Przeczytaj również: Program „Czyste Powietrze” – nowości i zmiany
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!