Dopłaty do materiału siewnego 2022 rozszerzone – sprawdź!

Dopłaty do materiału siewnego w 2022 r. ulegną poszerzeniu o nowy gatunek? Wszystko na to wskazuje. Resort rolnictwa zdecydował się na gatunek przeżywający właśnie swój renesans. MRiRW postawił na roślinę która stanowi także alternatywę dla gospodarstw ekologicznych. Sprawdźmy więc jaki konkretnie gatunek MRiRW zamierza objąć wkrótce dopłatami do nasion.
Przypomnijmy, że aktualnie dopłaty do materiału siewnego przysługują do zbóż, jak również do roślin strączkowych i ziemniaków. Lista roślin, a dokładnie gatunków objętych dopłatami już wkrótce ulegnie jednak zmianie. Co wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które całkiem niedawno trafiło do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jaki gatunek zostanie więc objęty dopłatami? Sprawdźmy!
Przeczytaj również: Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt – stawki w 2022 r. Sprawdź!
Spis treści
Dopłaty do materiału siewnego 2022 z pszenicą orkisz
Nowy gatunek zawarto w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu roślin uprawnych, do których materiału siewnego (…) przysługuje dopłata. Z wspomnianego dokumentu wynika, że resort rolnictwa planuje rozszerzyć wykaz roślin objętych dopłatami o nowy gatunek, a mianowicie pszenicę orkisz. To właśnie ten gatunek przeżywa obecnie swój renesans.
Jakie dopłaty do zboża? Pszenica orkisz wraca do łask
Resort rolnictwa podkreślił, że poszerzenie listy gatunków o pszenicę orkisz pozwoli nie tylko na ubieganie się o dopłaty do materiału siewnego 2022. Decyzja ta przyczyni się również do obniżenia kosztów produkcji w gospodarstwach, gdzie uprawiany będzie ten gatunek.
MRiRW zauważyło ponadto, że na rynku europejskim i krajowym rynku zbóż pszenica orkisz wraca do łask i przeżywa swoje odrodzenie. Natomiast samo wprowadzenie możliwości ubiegania się o dopłaty do materiału siewnego 2022 w przypadku pszenicy orkisz może być istotne szczególnie dla gospodarstw ekologicznych.
Produkcja orkiszu może być dobrą alternatywą dla gospodarstw ekologicznych oraz tych, które chcą prowadzić produkcję przyjazną dla środowiska dostarczając społeczeństwu zdrową i bezpieczną żywność – uzasadniono w projekcie rozporządzenia.
Na koniec warto dodać, że termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na I kwartał 2022 r. Na ten moment nie podano jednak, ile będzie wynosić dopłata do pszenicy orkisz.
Sprawdź również: Postępowanie scaleniowe – szykują się zmiany?
Źródło: BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
patologia jak nie stać Cię na materiał siewny to idź lepiej do pracy do biedy na kasę
Paranoja do jednego rodzaju przenicy czy inych nasion kwalifikowanych się dopłaca a do innych nie, jawne wprowadzanie rolnikow w błąd. Punkty sprzedaży sprowadzaja i sprzedają zboża kwalifikowane, ktore nie są objęte doplatami do materiału siewnego, to jest żenujące