Dopłaty do nasion 2022 będą wyższe? Sprawdź nowe informacje!
W bieżącym roku rolnicy zmagają się z drastycznym wzrostem kosztów produkcji. Drożeją nie tylko nawozy, środki ochrony roślin, ale także kwalifikowany materiał siewny. Ceny rosną, a dopłaty do materiału siewnego pozostają niezmienne, nie rekompensując w pełni kosztów zakupu nasion. Czy jest szansa na to, aby dopłaty do nasion 2022 były wyższe? Sprawdźmy!
Dopłaty do nasion 2022 powinny być wyższe z powodu rosnących kosztów założenia plantacji. Jak również ze względu na coraz wyższe ceny za kwalifikowany materiał siewny. Tegoroczne podwyżki są dla rolników dużym problemem do osiągnięcia opłacalności która pozwala uzyskać pełny zwrot kosztów produkcji.
Spis treści
Dopłaty do nasion 2022 za niskie, a ceny materiału siewnego coraz wyższe
Z interwencją w sprawie podniesienia stawek dopłat do materiału siewnego zwrócił się PZPRZ do ministra Henryka Kowalczyka. Według Związku radykalny wzrost kosztów produkcji, w tym także cen kwalifikowanego materiału siewnego to duży problem dla rolników. Producenci stoją przed dylematem czy kupić droższy kwalifikat, czy zdecydować się na swój materiał siewny, ryzykując jednocześnie uzyskaniem niższych zbiorów.
Ceny materiału siewnego rosną, jednak dopłaty do nasion 2022 zaproponowane przez MRiRW nie pozwalają uzyskać pełnego zwrotu za zakupione nasiona.
Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że oferowana przez resort rolnictwa stawka dopłaty, w żaden sposób nie rekompensuje w znaczącym stopniu kosztu tego rodzaju zakupu – podaje PZPRZ.
Ile dopłaty do materiału siewnego 2022? Konieczne zwiększenie środków
PZPRZ przypomniał, że MRiRW na realizację dopłat do materiału siewnego podobnie, jak w poprzednich latach przeznaczyło 75 mln zł. Zdaniem Związku ta kwota jest niewystarczająca z powodu rosnących kosztów produkcji, dlatego konieczne jest zwiększenie środków przynajmniej o 100%. Powyższe środki można pozyskać np. z rezerwy budżetowej.
Wyższe dopłaty do materiału siewnego są potrzebne również po to, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju.
Dopłaty do nasion 2022 będą wyliczane według nowych zasad?
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się nie tylko o zwiększenie dopłaty do materiału siewnego 2022, ale także o zmianę metody określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do nasion 2022.
Naszym zdaniem najlepiej byłoby określić wysokość dopłat stosowanych przez państwo przyjmując określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara – uważa PZPRZ.
Zwrot za materiał siewny 2022 – stawki będą wyższe?
Stawki dopłat do nasion 2022 poznamy lada moment. Jak poinformowało MRiRW obecnie prowadzone są prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów, który określa stawki dopłat do materiału siewnego. W ramach prac resort rolnictwa zaproponował wprowadzenie zmian w kwestii ustalania stawek dopłat do nasion. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiRW efektem zmian będzie całkowita rezygnacja z corocznego określania stawek dopłat w rozporządzeniu wydanym na podstawie zakończonego naboru prowadzonego przez ARiMR.
W nowym rozporządzeniu pojawią się też wyższe dopłaty do nasion 2022, o czym wspomniało MRiRW w odpowiedzi na pytania przesłane przez agrofakt.pl.
W projektowanym rozporządzeniu zostaną określone wyższe, niż w przypadku materiału konwencjonalnego, stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, wytworzonym zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego (tzw. ekologicznym materiałem siewnym) – przekazało MRiRW.
Jednocześnie resort rolnictwa zaznaczył, że ustalenie stawek dopłat do nasion 2022 nastąpi w oparciu o poziom limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Jak również biorąc pod uwagę dostępną wielkość środków budżetowych.
Czytaj również: Dofinansowanie z PROW 2022 – przesunięcia środków i nowe programy. Sprawdź!
Źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych; MRiRW
Jakie ceny za kwalifikowany materiał siewny 2022? Sprawdź propozycję dobrych i atrakcyjnych cenowo nasion pszenicy – nasiona pszenicy ozimej 2022
[link partnerski]
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!