Dopłaty do nawozów. Ile pieniędzy wypłaciła już ARiMR?

ARiMR zaczęła wypłacać dopłaty do nawozów mineralnych 11 lipca. Polscy rolnicy złożyli prawie 427 tysięcy wniosków o pomoc. Pieniądze będą wypłacane do końca lipca i w sierpniu. Jakie dofinansowanie otrzymają rolnicy, którzy złożyli wniosek?

Ceny nawozów w 2021 i 2022 roku, zacznie wzrosły. Wzrost kosztów jest od dawna odczuwalny przez rolników. Ma również wpływ na całe rolnictwo. Wielu z nich czekało na możliwość złożenia wniosków o dopłaty do nawozów. Wnioski o dopłaty do nawozów można było składać do 31 maja 2022. roku. Pieniądze można było zdobyć na zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

„Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok” – czytam w komunikacie ARiMR.

Wypłaty dopłat do nawozów – ile już wypłacono?

Wypłaty pieniędzy na zakup nawozów rozpoczęły się 11 lipca. Do 21 lipca ARiMR przekazała rolnikom prawie 1,3 mld zł. Co oznacza, że wsparcie dostało już 221 tysięcy rolników.

Przypomnijmy, do ARiMR wpłynęło niemal 427 tys. wniosków o dopłaty. Na ich podstawie Agencja oszacowała maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu. Wyniosła ona 3,5 mld zł, a pula dostępnych środków na wsparcie wynosiła 3,9 mld zł.

Jak informuje ARiMR, pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu.

Jak obliczano dopłaty do nawozów?

Wielu rolników zastanawia się, jak ARiMR obliczała wysokość. Decydował o tym dwustopniowy algorytm. Pod uwagę brano określone stawki od hektara, a drugim czynnikiem decydującym o wysokości dopłat była różnica w cenie w dwóch mierzonych okresach. Oto szczegóły.

Algorytm obliczania dopłat do nawozów

Pod uwagę Agencja brała określone stawki, które wynoszą:

  • 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Należy dodać, że maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie, jak informuje ARiMR, obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Żeby udokumentować różnicę w kosztach, rolnik musiał przygotować dane potwierdzające poniesione koszty.

Na podstawie powyższych informacji obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach, a następnie wyliczono wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich.

Dopłaty do nawozów płyną do rolników, ale brakuje nawozów

Mimo że dopłaty wpływają na konta do rolników, którzy nie spóźnili się z wypełnieniem wniosków, pojawiają się problemy z dostępnością samych nawozów.

– Nawozy na zapisy, bo nie ma na magazynie i nie wiadomo, jaką cenę się dostanie w czasie dostawy – informuje jeden z użytkowników portalu AgroFoto.pl o nicku poosa21.

Inny użytkownik roni9411 dodaje: – Mówią na składach, że nie ściągają nic nowego, bo ponoć dużo drożej i będzie ciężko sprzedać.

Czytaj również: Ceny nawozów lipiec 2022 ponownie w górę? Sprawdź!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Marek pisze:

    W tym przypadku jaka jest obecnie w kraju dopłaty do nawozów powinni być na stałe, bo żywność jest najważniejsza im więcej żywności bedzie na rynku tym będzie tansza,chyba,że ząd nie zapanuje nad spekulacja i zmowo cenową