Dopłaty do nawozów mineralnych – kolejna próba testowania rolników

Rolnicy starający się o dopłaty do nawozów mineralnych stoją przed kolejnym wyzwaniem. Część z nich może być pozbawiona dopłat ze względu na niekorzystną interpretację przepisów. Nie od dzisiaj wiemy, że prawo tworzone na kolanie nie służy beneficjentom lecz… Właśnie, komu?

Kolejna „awantura” dotycząca dopłat do nawozów nabiera rozpędu. Po sporach dotyczących sposobu i terminu składania wniosków o dopłaty do nawozów pojawił się kolejny problem. Zarząd KRIR interweniuje!

Reklama

Dopłaty do nawozów mineralnych

Już od kilku dni trwają wypłaty dopłat do nawozów. Ogółem wypłacono już blisko 340 milionów złotych dla 55 tysięcy rolników. ARiMR w ramach tej inicjatywy przyjęła 427 tysięcy wniosków o wsparcie. Czy to dużo, zważywszy, że gospodarstw rolnych jest w kraju około 1,3 mln? Niestety część rolników nie dostanie dopłaty do nawozów mineralnych z powodu, o którym pisaliśmy w materiale: Dopłaty do nawozów – rolnicy krytykują zasady udzielania pomocy

To jednak nie koniec rolniczych kłopotów związanych ze wsparciem zakupu nawozów.

Dopłaty do nawozów mineralnych – wadliwe dokumenty?

Wielu rolników przy zakupie nawozów otrzymywało tzw. paragon nieimienny. Cóż to oznacza? Otóż firmy sprzedające nawozy rolnikom wystawiły zaświadczenia o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz nr paragonu. I takie właśnie dokumenty kwestionuje ARiMR. Ponieważ sprawa jest nietuzinkowa zajął się nią zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważając, że stawianie w ten sposób sprawy jest krzywdzące dla gospodarzy.

Pilna interwencja u ministra

Zarząd KRIR w trybie pilnym zwrócił się do Henryka Kowalczyka o interpretacje przepisów dotyczących dopłaty do nawozów mineralnych. Koronnym argumentem przemawiającym na korzyść rolników jest stan prawny przepisów, obowiązujący w momencie zakupów nawozów dokonywanych przez rolników. Zdaniem związkowców należy wspomniane zaświadczenie uznać jako imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów. Jest o nim mowa w instrukcji wypełniania wniosku.

Podsumowując, nietrudno zauważyć, że tak ważna pomoc dla producentów, jak dopłaty do nawozów nie tylko rodziła się w bólach, ale dla wielu z nich jest drogą przez mękę. Jak zareaguje minister w tej sprawie, trudno przewidzieć. Poprzednie rozstrzygnięcia w interpretacji przepisów były ogólnie mówiąc niekorzystne dla rolników.

Źródło: KRIR

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *