Dopłaty do nawozów w 2022 r. do 300 ha? Dowiedz się więcej!

Izby rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa o zwiększenie powierzchni gospodarstw, do której rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do nawozów w 2022 roku. Czy jest szansa, że wsparcie finansowe będzie do 300 ha? Dowiedz się więcej!
Dopłaty do zakupu nawozów w 2022 roku mają być jednym z elementów tarczy antyputinowskiej, która ma przeciwdziałać inflacji. Jak przekonuje samorząd rolniczy dofinansowaniem nie powinno być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie. Izby rolnicze złożyły więc wniosek o zwiększenie limitu powierzchni gospodarstw do 300 ha, który powstał w związku z opublikowanym w BIP Rządowe Centrum Legislacji projektem rozporządzenia Rady Ministrów. Projekt ten zmienia przepisy w sprawie szczegółowego zakresu, a także wykonywania niektórych zadań ARiMR.
Dopłaty do nawozów w 2022 r. – zwiększenie limitu powierzchni do 300 ha
KRIR wnioskuje o zwiększenie limitu powierzchni gospodarstw, do której rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do zakupionych nawozów z 50 ha do 300 ha.
Wprowadzony limit, polegający na tym, że dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie, jest zdecydowanie niewystarczający, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski. Zarząd Krajowej Rady wystąpił o zwiększenie kwoty dotacji oraz przyznanie dofinansowania do powierzchni 300 ha, zgodnie z konstytucyjną definicją gospodarstwa rodzinnego.
Przypominamy ponadto, że projekt przedstawiony przez rząd w dniu 18 marca 2022 roku przekazano do notyfikacji KE.
Przeczytaj również: Ceny skupu bydła w 2022 r. rekordowe. Czy jeszcze wzrosną? Sprawdź!
Jakie są limity dopłat do nawozów?
Projekt przewiduje, że rolnicy mogą otrzymać pomoc w dwóch wysokościach, a dokładniej:
- 500 zł – na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych,
- 250 zł – na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk, a także traw na gruntach ornych. Wyjątkiem są natomiast powierzchnie, które podlegają finansowaniu w ramach działania rolno-środowskowo-klimatycznego z PROW 2014-2020.
Więcej informacji o budżecie programu pisaliśmy w artykule: Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – kiedy wniosek i pomoc?
Dopłaty do nawozów w 2022 r. – wysokość pomocy
Z informacji podanych przez premiera i ministra rolnictwa wynika, że wysokość dopłaty do zakupu nawozów w 2022 r. będzie wyliczana poprzez:
- iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (za wyjątkiem wapna nawozowego),
- różnicę w cenie, która wynika z faktury zakupu za okres 01 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. W stosunku do ceny z faktury za okres 01 września 2020 r. – 15 maja 2021 r.
W przypadku, kiedy rolnik nie ma faktury sprzed roku, otrzyma on średnią cenę, opublikowaną przez ministra rolnictwa w BIP. Przypominamy, że minister Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na uruchomienie dopłat do nawozów bez zbędnej zwłoki.
Czytaj również: Targi AgroTech Kielce 2022 i nowości, nie tylko produktowe
Źródło: KRIR, agroFakt.pl
Przecież to chore żeby na łąki i trawy nie dawać Dopłaty Tu trzeba zasilić po każdym ścięciu czy wypasie Idzie susza i jak mamy wykarmić zwierzęta jak nie posiejemy traw. Nie zbierzemy pierwszego pokosu traw to możemy zapomnieć o mleku Ale jak zwykle rolnicy hodujący krowy i bydło są niedoceniani Ocknie się ministerstwo jak nie będzie na półkach Niemcy i .Francja wiedzą jakie będą ceny i dbają o swoich obywateli