Dopłaty do obszarów ONW – stawki do hektara w 2023 r.
W 2023 r. podobnie jak w poprzednich latach rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do obszarów ONW. Powyższa płatność finansowana z II filaru WPR stanowi kontynuację płatności udzielanych jeszcze w ramach PROW 2014-2020. Czy wobec tego stawki dopłat do obszarów ONW będą takie same, czy jednak wyższe?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, jakie będą przedstawiać się dopłaty do obszarów ONW w 2023 r. Informując również, że wysokość stawek płatności w dalszym ciągu jest zależna od stref i typów ONW.
Spis treści
Dopłaty do obszarów ONW w 2023 r.
Przypomnijmy, że realizacja płatności do obszarów ONW polega na wypłacie rolnikom wsparcia, którzy gospodarują na obszarach, gdzie występują naturalne lub szczególnie ograniczenia w działalności rolniczej. Z tego powodu producenci doświadczają trudności w prowadzeniu upraw rolnych.
Dopłaty przyznawane w ramach ONW udziela się z podziałem na płatność dla obszarów, gdzie występują znaczące ograniczenia naturalne. Są to tzw. obszary ONW z ograniczeniami naturalnymi obejmujące dwie strefy. Co wynika ze zróżnicowania stopnia występowania ograniczeń naturalnych na danym terenie. Ograniczenia te mierzone są wskaźnikiem Waloryzacji Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej (WWRPP).
W zależności od przynależności do strefy I lub II dopłaty do obszarów ONW w 2023 r. będą wynosić odpowiednio 179 zł/ha oraz 264 zł/ha.
Ile wynosi dopłata do 1 ha ONW?
W ramach ONW realizowane są także płatności dla obszarów, gdzie występują szczególne ograniczenia (ONW typ specyficzny). W zależności od strefy (I i II) dopłaty do obszarów ONW w 2023 r. będą stanowić odpowiednio 179 zł/ha, a także 264 zł/ha.
Ponadto, jak podaje MRiRW płatności ONW będą również obejmować płatność dla obszarów górskich (ONW typ górski) wynoszącą 450 zł/ha. Do uzyskania płatności kwalifikują się obszary, gdzie ponad połowa użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n. p.m.
W ramach ONW producenci mogą ubiegać się o płatność dla gospodarstw rolnych posiadających minimalną obsadę zwierząt liczącą 0,5 DJP/ha UR. Powyższe dopłaty przyznaje się w przypadku gospodarstw położonych na obszarach ONW typ górski i tzw. ONW podgórski. Gospodarstwa spełniające podane warunki mogą otrzymać płatności w wysokości 750 zł/ha dla ONW typ górski albo dopłaty w wysokości 550 zł/ha w przypadku obszaru ONW tzw. typ podgórski.
Dopłaty do obszarów ONW 2023 podlegające degresywności
Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że płatności ONW podlegają degresywności na poziomie gospodarstwa na podstawie łącznej powierzchni gospodarstwa lub ich części objętych dopłatami.
W związku z tym, dopłaty do obszarów ONW w 2023 r. przyznaje się w następujący sposób:
- do 25 ha — 100% płatności,
- 25,01 – 50 ha — 50% dopłat,
- 50,01 – 75 ha — 25% płatności,
- powyżej 75 ha — brak dopłat.
Czytaj również: Średnia krajowa cena pszenicy do czynszu dzierżawnego nadal wysoka
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
To jest kropla w morzu potrzeb dla rolników.