Dopłaty do przechowania zboża — od kiedy i ile?

Sytuacja na rynkach rolnych pozostaje wciąż niestabilna, co bez wątpienia odbija się na dochodach rolników. Aktualne zyski uzyskiwane z działalności rolniczej w głównej mierze zależą od dużej zmienności cen. Dotyczy to także cen na rynku zbóż. Dochody rolników mogłyby poprawić dopłaty do przechowania zboża, które zapowiedział komisarz Janusz Wojciechowski.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zapowiedziała uruchomienie rezerwy kryzysowej z budżetu UE na rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez nadmierny import zboża z Ukrainy. Szczegóły w sprawie zapowiadanej pomocy finansowej przekazał ostatnio Janusz Wojciechowski. Unijny komisarz zapowiedział, że polscy rolnicy mają szansę otrzymać dopłaty do przechowania zboża.

Dopłaty do przechowania zboża w ramach rezerwy kryzysowej — warunki wsparcia

Komisarz Janusz Wojciechowski przyznał, że zwiększony eksport zbóż i kukurydzy z Ukrainy do UE jest odczuwalny dla polskich rolników. W związku z tym, że sytuacja nie ulega poprawie Komisja Europejska zamierza uruchomić rezerwę kryzysową z budżetu UE.

Jak podaje Janusz Wojciechowski dla PAP, wysokość pomocy dla rolników może wynieść nawet kilka milionów złotych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel, ze względu na procedury unijne powinny trafić do rolników w ciągu kilku tygodni.

Według unijnego komisarza środki finansowe, które trafią do Polski będzie można przeznaczyć na dopłaty do przechowania zboża. Ziarno byłoby gromadzone przez pewien czas tak, aby rozładować nadwyżki, które występują w krajowych magazynach.

Rekompensaty dla rolników i większa kontrola tranzytu zbóż

Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślił również, że o szczegółowych formach wykorzystania środków finansowych z rezerwy zdecyduje rząd. Niemniej jednak unijny komisarz ds. rolnictwa zaproponował, aby dopłaty do przechowania zboża trafiały do rolników w skali proporcjonalnej do powierzchni upraw.

Oprócz tego, w wywiadzie dla Polsat News komisarz Wojciechowski zapowiedział także wprowadzenie większej kontroli nad tranzytem zbóż.

Rozwiązaniem mogłoby być kontrolowanie transportu w ten sposób, że każdy, kto przewozi tranzytem zboże przez Polskę (…) żeby musiał udowodnić, że rzeczywiście tam rozładował to zboże. Jeżeli tego nie zrobi to miałby zakaz wjazdu następny raz – zaproponował Janusz Wojciechowski.

Czytaj również: TUZ na obszarach Natura 2000 — zakaz zaorywania i przekształcania

Źródło: Polsat News; PAP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 95

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Rolnik pisze:

    Panie Wojciechowski! Co nam po dopłatach do przechowania zbóż, jak nie mamy za co kupić nawozów na wiosnę!? A może trzeba obniżyć ceny nawozów o 50%!! Tojest wykonalne i miktnikomu nie dopłaca!
    A co do zboża, to nie jest państwa ukraińskiego, a zachodnich korporacji które uprawiają na Ukrainie pole, tanim kosztem, bo tam nawozy i paliwo dużo tańsze! I dobrze pan o tym wiesz, a gadasz od rzeczy!

  2. Farmer pisze:

    Dopłaty do przechowywania nic nie zmienią na rynku tylko nas jeszcze bardziej pogrążą.Zostaniemy na żniwa z pełnymi magazynami.Potrzebujemy dopłat do zakupionych drogich nawozów bo to uderzyło w gosp.produkcyjne.

  3. Luki pisze:

    na suszowe brakło 600 baniek a ten o kilku milionach gdzie cały kraj dostał w dupę

  4. Biedny pisze:

    oby coś się udało zdziałać a pieniądze realnie trafia do rolnika a nie do skupujących

  5. Rolnik pisze:

    Na paliwa i inne produkty z akcyzą potrafili wprowadzić SENT śledzenie pojazdu przez KAS a na zboża nie mogą tego zrobić.Bo nie mają natym interesu niech się rolnik martwi

  6. podlasiak pisze:

    Pisz aby obniżyć nawozy o 90 %bo o 50 to już mocznik obtaniał

  7. podlasiak pisze:

    farmer a kto głupi kupował nawozy jak były takie drogie,i dlaczego zwykły Kowalski ma płacić za twoje błędne decyzje.

  8. Pawlus224 pisze:

    Dopłaty do przechowywanie to tylko odwlekanie problemu w czasie…

  9. Xyz pisze:

    chyba zartujecie myslac ze kasa trafi do rolnikow, dostana ja Ci co juz obkupili sie tanim zbozem z ua i je beda przechowywac

  10. Rolnik pisze:

    Za innych rządów nie było dopłat ale były podobne ceny przez kilka lat i można było planować inwestycje a teraz dopłaty do wszystkiego i zostaje zero.

  11. Rolnik pisze:

    Gdzie ten mój komentarz?

  12. Greg pisze:

    Ciekawe co zrobią z tymi co już sprzedali lub sprzedają bo muszą bo nie mają kasy, bo zakupili nawozy,paliwo .Są tacy co jeszcze zaliczek nie dostali bo była kontrol i do dnia dzisiejszego Agencja nie dostała protokołów po kontrolnych,do tego skupy nie które nie kupuj zboża .

  13. M.K pisze:

    Unikanie źródła problemu nic nie da. Zamknąć całkowicie granicę z Unikainą na import zbóż i problem po jakimś czasie sam się rozwiąże. Ale oczywiście nasi włodarze służą bardziej agro korporacją ukraińskim niż polskim rolnikom. I znowu jakieś wnioski, biurokracja, socjalizm, inflacja, i większe podatki- bo niby skąd ta kasa na dopłaty.

  14. ROLNIK - HOBBYSTA pisze:

    to dopiero początek , poczekajcie jak Ukraina wejdzie do UE