Dopłaty do przechowywania wieprzowiny. Jakie są stawki? Sprawdź!
Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Wykonawcze dzięki któremu producenci mogą ubiegać się o dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Głównym celem tego mechanizmu jest ustabilizowanie rynku wieprzowiny poprzez zagospodarowanie sezonowych nadwyżek produkcyjnych. Sprawdźmy więc jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z mechanizmu, który uruchomiono 25 marca 2022 r.
Przypomnijmy, że dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny udziela się, aby poprawić sytuację na rynku wieprzowiny. Mogą je otrzymać przedsiębiorcy, którzy po pierwsze zawarli umowę z KOWR, a ponadto spełnili określone warunki uczestnictwa w mechanizmie uruchomionym na podstawie przepisów unijnych. Na jakich więc zasadach w 2022 r. można otrzymać dopłaty do wieprzowiny?
Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny – warunki
Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że dopłaty do prywatnego przechowywania przysługują przedsiębiorcom, którzy uzyskali m.in. wpis do ewidencji producentów prowadzonej przez ARiMR.
W ramach tej pomocy przechowywaniu mogą podlegać tusze albo półtusze wieprzowe lub elementy powstałe z rozbioru półtusz wieprzowych. Zgodnie z przepisami podanymi przez KE okres przechowywania może trwać 60, 90, 120 lub 150 dni.
Aby przystąpić do mechanizmu dopłat do przechowywania producenci muszą spełnić warunki takie jak:
- złożenie wniosku o zwarcie umowy na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny,
- przedłożenie zabezpieczenia, które stanowi 20 proc. kwoty dopłaty zawartej we wniosku złożonym przez przedsiębiorcę.
Warto przy tym, podkreślić że minimalna ilość wieprzowiny objęta wnioskiem o zawarcie umowy na dopłaty może wynosić:
- 10 ton dla produktów bez kości,
- 15 ton dla pozostałych produktów.
Dopłaty do wieprzowiny – wnioski
Jak już wcześniej wspomniano dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego można uzyskać pod warunkiem złożenia wniosku o zwarcie umowy. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w siedzibie Krajowego Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (01-207 Warszawa, ul. Karolkowa 30) w terminie od 25 marca do 29 kwietnia 2022 r. Przy czym, za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku i innych dokumentów do KOWR.
Wnioski o dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny powinny być sporządzone na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR lub KOWR.
Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny – kwoty
Do produktów objętych dopłatami należą m.in. półtusze wieprzowe, szynki, łopatki, przodki, schab z karkówką, boczek itp.
Szczegółowa lista produktów objętych dopłatami, a także kwoty dopłat przedstawiono w poniższej tabeli:
Czytaj również: Dopłaty do ubezpieczenia upraw 2022. Kwota i nowe rozwiązania.
Źródło: KOWR; ARiMR