Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich — kiedy ruszy nabór?
Niebawem rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. ARiMR ogłosiła właśnie nabór, który skierowano do hodowców trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni, a także drobiu. Zanim nabór rozpocznie się na dobre, sprawdźmy, ile wyniesie dofinansowanie oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
ARiMR podała pierwsze informacje o tym, kiedy rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Jednocześnie przekazała szczegóły wspomnianego wsparcia, które będzie przyznawane w ramach refundacji składki ubezpieczenia.
Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt — wnioski od 27 stycznia 2025 r.
Z komunikatu ARiMR wynika, że rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od 27 stycznia 2025 r. To właśnie wtedy zaplanowano start naboru, który skierowano do hodowców trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni, a także drobiu. Jeżeli osoby te ubezpieczyły swoje zwierzęta od ryzyka zachorowania na przynajmniej jedną z chorób zakaźnych wymienionych w rozporządzeniu MRiRW z dnia 8 marca 2024 r.
Chodzi w tym przypadku o choroby takie jak np.:
- salmonelloza,
- choroba niebieskiego języka,
- ptasia grypa,
- ASF — afrykański pomór świń.
Do jakiego ryzyka przysługuje dopłata z budżetu państwa w ubezpieczeniu zwierząt gospodarskich?
Dopłaty przyznaje się do składek z tytułu ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt gatunków takich jak:
- świnia,
- bydło domowe,
- owca domowa,
- koza domowa lub koń domowy, albo
- drobiu.
Co powinno wynikać z umowy ubezpieczenia. Dotyczy to chorób zakaźnych, które podaliśmy powyżej.
Hodowcy zwierząt będą mogli ubiegać się o dofinansowanie, które będą przyznawane w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych posiadanych zwierząt. Pod warunkiem że w zawartej umowie ubezpieczenia lub polisie zapisu, pojawi się informacja, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt. Co wiąże się z wystąpieniem przynajmniej jednej z wymienionych chorób zakaźnych zwierząt.
Istotne jest też to, że okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia – podkreśla ARiMR.
Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich — pozostałe wymagania
Rolnicy, którzy chcą otrzymać wsparcie finansowe do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, muszą również posiadać prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie gdzie prowadzą działalność rolniczą.
Oprócz tego polisa lub umowa ubezpieczenia musi obejmować ubezpieczenie co najmniej:
- 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków albo drobiu nieśnego,
- ewentualnie 4 sztuki bydła, owiec, kóz, albo koni, lub
- 14 sztuk świń.
Powyższa pomoc finansowa będzie pochodziła z budżetu PS WPR na lata 2023-2027. Co ważne rolnicy będą mogli składać wnioski tylko w formie elektronicznej.
Źródło: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!