Dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 – zabraknie środków dla rolników?

Rolnicy coraz częściej zgłaszają, że dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 kurczą się coraz bardziej. Większość producentów nie zdążyła nawet zawrzeć umów, dlatego KRIR zaapelowało do ministerstwa rolnictwa o uruchomienie dodatkowych środków na ten cel.

Dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 – środki wydano i kasy nie ma

Przypomnijmy, dopłata do składki ubezpieczeń wynosi 65% za 1 ha uprawy, w przypadku upraw rolnych takich jak np:

  • zboża
  • kukurydza
  • rzepak i rzepik
  • chmiel i tytoń
  • warzywa gruntowe
  • truskawki, drzewa i krzewy owocowe
  • ziemniaki, buraki cukrowe, a także rośliny strączkowe

W ustawie budżetowej w 2019 r. przeznaczono na ten cel 650 mln zł, jednak w 2020 r. kwota zmalała do 500 mln zł. Spowodowało to, że pula środków przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 uległa wyczerpaniu w tempie ekspresowym. Wielu rolników chcących ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta pozostało bez wsparcia. Jest to dziwne, ponieważ z jednej strony MRiRW nakłania do ubezpieczania upraw, a z drugiej strony zmniejsza środki na ten cel.

KRIR zainterweniowało do resortu rolnictwa w tej sprawie

Samorząd rolniczy słysząc głosy rolników wystosowało pismo do MRiRW przedstawiając całą sytuację. Na skutek wyczerpania się limitu środków firmy ubezpieczeniowe nie chcą zawierać umów z rolnikami. Natomiast rolnicy nie zdążyli zawrzeć umów z ubezpieczycielami, ponieważ nie zakończyli jeszcze wiosennych prac polowych, które nie mogą zaczekać. Prezes KRIR apeluje więc do ministra rolnictwa o uruchomienie dodatkowej puli pieniędzy, które będą przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020.

Ważna rola ubezpieczeń upraw w kontekście zmian klimatu

Warto podkreślić, że działalność rolnicza wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego dodatkowe środki są dla rolników bardzo ważne. Zmieniające się warunki klimatyczne i anomalia pogodowe pokazują, że funkcjonowanie gospodarstwa rolnego, bez właściwego ubezpieczenia jest wręcz niemożliwe. Dopłaty do ubezpieczeń są jedną z form pomocy, o którą coraz częściej zabiegają rolnicy. Z tego względu, krzywdzące dla rolników jest to, że MRiRW postanowiło zaoszczędzić pieniądze kosztem rolnika i jego upraw.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *