Rolnicy coraz częściej zgłaszają, że dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 kurczą się coraz bardziej. Większość producentów nie zdążyła nawet zawrzeć umów, dlatego KRIR zaapelowało do ministerstwa rolnictwa o uruchomienie dodatkowych środków na ten cel.
Dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 – środki wydano i kasy nie ma
Przypomnijmy, dopłata do składki ubezpieczeń wynosi 65% za 1 ha uprawy, w przypadku upraw rolnych takich jak np:
- zboża
- kukurydza
- rzepak i rzepik
- chmiel i tytoń
- warzywa gruntowe
- truskawki, drzewa i krzewy owocowe
- ziemniaki, buraki cukrowe, a także rośliny strączkowe
W ustawie budżetowej w 2019 r. przeznaczono na ten cel 650 mln zł, jednak w 2020 r. kwota zmalała do 500 mln zł. Spowodowało to, że pula środków przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020 uległa wyczerpaniu w tempie ekspresowym. Wielu rolników chcących ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta pozostało bez wsparcia. Jest to dziwne, ponieważ z jednej strony MRiRW nakłania do ubezpieczania upraw, a z drugiej strony zmniejsza środki na ten cel.
KRIR zainterweniowało do resortu rolnictwa w tej sprawie
Samorząd rolniczy słysząc głosy rolników wystosowało pismo do MRiRW przedstawiając całą sytuację. Na skutek wyczerpania się limitu środków firmy ubezpieczeniowe nie chcą zawierać umów z rolnikami. Natomiast rolnicy nie zdążyli zawrzeć umów z ubezpieczycielami, ponieważ nie zakończyli jeszcze wiosennych prac polowych, które nie mogą zaczekać. Prezes KRIR apeluje więc do ministra rolnictwa o uruchomienie dodatkowej puli pieniędzy, które będą przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2020.
Ważna rola ubezpieczeń upraw w kontekście zmian klimatu
Warto podkreślić, że działalność rolnicza wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego dodatkowe środki są dla rolników bardzo ważne. Zmieniające się warunki klimatyczne i anomalia pogodowe pokazują, że funkcjonowanie gospodarstwa rolnego, bez właściwego ubezpieczenia jest wręcz niemożliwe. Dopłaty do ubezpieczeń są jedną z form pomocy, o którą coraz częściej zabiegają rolnicy. Z tego względu, krzywdzące dla rolników jest to, że MRiRW postanowiło zaoszczędzić pieniądze kosztem rolnika i jego upraw.
Dodaj komentarz