Dopłaty do ubezpieczenia upraw 2022. Kwota i nowe rozwiązania.
-2-930x445.jpg.webp)
Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich 2022 to jeden z elementów rządowego wsparcia skierowanego dla rolników. Tegoroczna pula pieniędzy przeznaczona na ten cel, w przeciwieństwie do poprzednich lat powinna pozwolić na ubezpieczenie praktycznie wszystkich upraw. Sprawdźmy więc ile pieniędzy przeznaczono na ubezpieczenie upraw i zwierząt w 2022 r.
Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2022 r., ich wysokość, a także zakres ubezpieczenia przedstawiono podczas konferencji w MRiRW. Udział w niej wzięli minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, wiceminister Ryszard Bartosik, a także prezes KRUS Aleksandra Hadzik. Jak będą przedstawiać się ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2022 r.? Sprawdźmy!
Spis treści
Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt 2022 – pieniędzy nie zabraknie?
Na początku szef MRiRW ogłosił jakie środki w 2022 r. zostały przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt, jednocześnie podkreślając że te środki powinny wystarczyć na ubezpieczenie wszystkich upraw. Minister Kowalczyk szacuje, że łączna ich powierzchnia wynosi 9 mln ha.
W budżecie mamy zapisane 1,5 mld zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich, a w rezerwie jeszcze 3 mld zł – ogłosił szef resortu rolnictwa.
Minister rolnictwa zwrócił również uwagę na wysokość dopłaty do ubezpieczenia upraw, które w 65 proc. pochodzą z budżetu państwa. Natomiast rolnik z własnej kieszeni musi tylko pokryć 35 proc. składki ubezpieczenia.
Oprócz tego, Henryk Kowalczyk zapowiedział odejście od ryczałtowych wypłat odszkodowań, które według niego nie pokrywają w pełni poniesionych strat.
Ta pomoc dla rolników już na etapie opłacania składki jest bardzo duża. Chcemy odejść od ryczałtowych wypłat odszkodowań, które i tak nie rekompensują strat – zaznaczył minister rolnictwa.
Wiceminister @MRiRW_GOV_PL @BartosikRyszard w #Warszawa: Zachęcam rolników, aby korzystali z udogodnienia, jakim są ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) March 22, 2022
Ubezpieczenie upraw 2022 – wysokość składki
Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2022 r. to nie jedyna kwestia poruszana podczas konferencji prasowej. Na dodatek minister Henryk Kowalczyk omówił również przykładowe wysokości składek płaconych przez rolnika, które przedstawiają się następująco:
W przypadku zbóż maksymalna wartość, wynikająca z rozporządzenia, wynosi 20300 zł/ha. Maksymalna wysokość składki wynosi od 9 procent przy glebach klasy I–IV do 15 procent przy glebach klasy VI – podaje MRiRW.
Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych 2022 – korzyści
Szef resortu rolnictwa zachęcał rolników do powszechnego udziału w ubezpieczeniu upraw i zwierząt, a także do skorzystania z dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2022 r. ze względu na szereg korzyści jak np. kompleksowość ubezpieczenia również od suszy.
Kolejną zaletą systemu ubezpieczeń wzajemnych jest możliwość przesunięcia niewykorzystanych w danym roku środków na kolejny rok. To w konsekwencji wpływa na obniżenie stawek płaconych za ubezpieczenie upraw i zwierząt.
Oprócz tego, od 2022 r. wprowadzono możliwość opłacenia składki ze środków pochodzących z dopłat bezpośrednich. O czym wspomniał wiceminister Ryszard Bartosik:
Dzięki nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którą już podpisał Prezydent, rolnicy maja możliwość złożenia wniosku o opłacenie składki ze środków na płatności bezpośrednie.
Czytaj również: Rejestracje ciągników w 20 dniach marca 2022 r. Sprawdź!
Źródło: MRiRW