Dopłaty do wapnowania 2021 – będą zmiany w kolejnej edycji?

Czy dopłaty do wapnowania 2021 ulegną zmianie? Czy w Programie wapnowania gleb zmienią się warunki przyznawania pomocy, dzięki czemu wsparcie otrzyma jeszcze więcej rolników? Odpowiedź na te i inne pytania przekazał resort klimatu i środowiska, który jednocześnie zdradził najbliższe plany na to dofinansowanie.
Przypomnijmy, że z propozycją zmian wystąpił samorząd rolniczy przekazując je do ministerstwa klimatu i środowiska. Wśród nich znalazły się nowe rozwiązania pozwalające na zwiększenie kwoty dofinansowania. Ponadto, dzięki proponowanym zmianom o dopłaty do wapnowania gleb 2021 mogłoby ubiegać się jeszcze większe grono rolników. Czy te zmiany wkrótce wejdą w życie? Sprawdźmy!
Przeczytaj również: Program wapnowania gleb 2021 – pojawią się zmiany w dofinansowaniu?
Dopłaty do wapnowania gleb 2021 wyższe i dla wszystkich rolników
Pierwsza z propozycji którą Zarząd KRIR przedstawił na temat Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej poprzez ich wapnowanie dotyczyła zwiększenia kwoty dofinansowania. Według samorządu rolniczego podwyższenie dopłaty do wapnowania jest konieczne, ze względu na rosnące ceny nawozów.
Oprócz tego, KRIR zaproponowała rozszerzenie katalogu rolników starających się o dopłaty do wapnowania gleb 2021 dzięki zniesieniu limitu powierzchniowego.
MKiŚ w odpowiedzi na propozycję podkreśliło, że: – zwiększenie poziomu dofinansowania oraz rozszerzenie katalogu beneficjentów o gospodarstwa o powierzchni powyżej 75 ha, które i tak realizują wapnowanie gleb ze względów agrotechnicznych może w istotny sposób ograniczyć dostępność środków dla mniejszych gospodarstw.
Jednocześnie MKiŚ podkreśla, że wyższe dopłaty do wapnowania 2021 mogą przyczynić się do szybszego wykorzystania pomocy de minimis w rolnictwie.
Ponadto zaproponowane zmiany Programu mogą mieć wpływ na wzrost tempa wykorzystania dopuszczalnego limitu pomocy publicznej de minimis w rolnictwie (..) – podał resort klimatu i środowiska.
Pomimo tego, MKiŚ zapewnia że przedstawione przez KRIR propozycje zostaną ponownie przeanalizowane podczas kolejnej edycji Programu wapnowania gleb.
Niemniej jednak mając na uwadze wartość przedstawianych przez Państwa propozycji informuje, że zostaną ponownie rozważone w momencie określania zasad i warunków dla kolejnej edycji Programu – dodał na koniec MKiŚ.
Przeczytaj również: Pomoc dla rolników 2021 – ostatnia szansa na zdobycie finansowania!
Źródło: Zachodniopomorska Izba Rolnicza
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Gospodarstwa powyżej 50 ha też są w trudnej sytuacji i należało by traktować je lepiej odnośnie wapnowania gdyż Bełchatów w łódzkiem emituje siarkę i zakwasza gleby ponadto ściąga wodę tak się dzieje jak w Turowo, z tym że będzie to robił tylko do 2035 roku