Dopłaty do wymiany dachu dla wszystkich. Rząd wydłuża termin programu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłuża termin realizacji umów na wymianę dachów z azbestem w gospodarstwach rolnych z naborów prowadzonych w 2023 i 2024 r. Resort chce, aby wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski otrzymali dopłaty do wymiany dachu z eternitu. Ściśle mówiąc, chodzi o wymianę pokrycia dachowego na budynkach gospodarczych. 

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym warunków udzielania dofinansowania do wymiany dachów z azbestem w gospodarstwach rolnych. W programie, finansowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zmieniono dwa terminy. Wszystko po to, aby z dopłaty do wymiany dachów budynków przeznaczonych do produkcji rolnej mogli skorzystać wszyscy producenci, którzy wnioskowali o tę pomoc w latach 2023 i 2024.

Dłuższy termin na wymianę dachu z eternitu

W projekcie nowelizacji rozporządzenia, ministerstwo rolnictwa wydłuża termin realizacji przedsięwzięć związanych z wymianą dachów w gospodarstwach rolnych z 12 do 18 miesięcy. Zmianę terminu wprowadzono, aby wszyscy rolnicy, który złożyli wnioski o te dopłaty i są trakcie realizacji umów, otrzymali zwrot kosztów inwestycji.

Wydłużenie o 6 miesięcy okresu na realizację przedsięwzięcia w zakresie wymiany pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest umożliwi kontynuację inwestycji w gospodarstwach rolnych i znacząco ograniczy ryzyko złożenia wniosku o płatność końcową po terminie. Zmiana terminu jest podyktowana przede wszystkim specyfiką przedsięwzięcia, które może być realizowane tylko w sprzyjających warunkach pogodowych, w okresie od wiosny do jesieni — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Według resortu rolnictwa wydłużenie okresu na realizację przedsięwzięcia zmniejszy ryzyko nieotrzymania przez rolnika dofinansowania przyznanego na podstawie zawartej umowy. A także ograniczy straty finansowe tych rolników, którzy już rozpoczęli inwestycje, ale ich jeszcze nie skończyli. Bowiem ze względu na warunki pogodowe nie mieli dotąd możliwości wymiany pokrycia dachu w terminie przewidzianym w przepisach rozporządzenia.

Skrócony okres oczekiwania na pieniądze

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa skraca termin graniczny wymiany dachów z azbestu. Dotychczas przepisy umożliwiały realizację inwestycji do 31 grudnia 2025 r. Zaś obecnie termin ten to 30 września 2025 r. Zmiana tego terminu to ukłon w stronę osób, które już czekają na zwrot kosztów. Bowiem skrócony czas pozwoli na przyspieszenie procesu oceny wniosków o płatność końcową, które już złożono i rozliczenie środków na czas. Jak zapewnia resort rolnictwa, dzięki temu wszyscy rolnicy, którzy zakończą swoje przedsięwzięcia w obowiązujących terminach, będą mieli pewność, że otrzymają wsparcie na podstawie złożonych wniosków o płatność końcową.

Dla kogo dopłaty do wymiany dachu z azbestu?

Przypomnijmy, że dotacja na wymianę dachu z azbestu dotyczy osób fizycznych, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. Dokładnie mówiąc tych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym ma dojść do wymiany dachu. Aby otrzymać dofinansowanie trzeba mieć ponadto nadany numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów. Dopłatami objęta jest wymiana dachów wyłącznie na budynkach przeznaczonych do produkcji rolnej, zaś dofinansowanie nie dotyczy budynków mieszkalnych. Wysokość dopłaty do wymiany dachu wynosi 40 zł za 1 m2 pokrycia dachowego. Zaś maksymalna kwota dofinansowania to 20 tys. zł. Połowę przyznanej dotacji rolnik otrzymuje w formie zaliczki po podpisaniu umowy, a pozostałą część po zrealizowaniu inwestycji.

Nabory na dopłaty do wymiany dachów z eternitu w gospodarstwach rolnych prowadzono w 2023 i 2024 r. Pierwszy nabór trwał od 17 października do 15 listopada 2023 r. Zaś drugi przeprowadzono od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Program cieszył się dużym zainteresowaniem rolników. Bowiem w obydwu naborach złożono łącznie ponad 53,1 tys. wniosków. Według danych ARiMR, na płatność końcową oczekuje 7625 rolników, którzy wnioskowali o pomoc w ramach pierwszego naboru i zrealizowali już inwestycję. Z kolei wnioski złożone w drugim terminie (prawie 45,5 tys.) są obecnie w trakcie rozpatrywania. Rolnicy, którzy otrzymają dopłaty do wymiany dachu, będą zobowiązani do realizacji umowy zawartej z ARiMR. Mają na to 12 miesięcy od podpisania umowy (po zmianach — 18 miesięcy). Jednak inwestycja musi być zakończona nie później niż do 31 grudnia 2025 r. (po zmianach — do 30 września 2025 r.).

Źródło: interia

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 144

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Nasturcja pisze:

  A jak ktoś nie jest rolnikiem to nie może się starać o dopłatę?

 2. Dorota Rogaczewska pisze:

  W tym miejscu należy dodać drobny szczegół, dopłaty obejmują tylko budynki przeznaczone pod produkcję rolną, zaś nie dotyczą budynków mieszkalnych, więc informacje zawarte w artykule są nieścisłe i uogólnione.

 3. Li pisze:

  A jak ktoś nie jest rolnikiem a ma na budynku mieszkalnym azbest i nie stać go na wymianę to jest ok.
  Tylko rolnikom należą się do wszystkiego doplaty

 4. Pat pisze:

  Wiecznie tylko w tych rolników pompują, doplaty, kredyty bez procentowe a dla normalnych ludzi to nigdy nic nie ma

 5. Pati pisze:

  bzdury piszecie żadnych dopłat na dachy nie ma wszystko trzeba pokryć z własnych środków tylko tyle że zabiorą eternit i nic więcej i to jest takie dofinansowanie więc proszę pisać że tylko zabranie sternitu z posesji to jest takie dofinansowanie

 6. Sprawiedliwy pisze:

  śmiech na sali tymi dopłatami. Ja posiadam oborę z 600 m2 dachu. obecnie ceny wymiany dachu to 170 za m2. Czyli mnie to wyniesie ponad 100 000 zł. a dostsne max 20 000 zł. Zaznaczam, że nie mam zamiaru wymieniać dach. Po prostu zostanę do tego zmuszony. Tragedia.

 7. Cycek pisze:

  dla domów też jest program tylko trzeba się dowiadywać nie pisać głupoty jak rolnik ma 2 tys m to sam nie wymieni że swoich środków

 8. Lauda pisze:

  Czytać proszę że zrozumieniem.Budynki w produkcji rolnej nie mieszkalne.Do mieszkalnych rolnicy nie dostają dopłat.

 9. Chełm pisze:

  Co z eternitem wmiastach.Urzędy miast to olewają. Karzą samemu płacić zautylizacje

 10. Wo pisze:

  czytać ze zrozumieniem!! KAŻDY chcąc wymienić azbest na budynku MIESZKALNYM może dostać dotację. ARIMR dopłaca na budynku GOSPODARCZE nie MIESZKALNE

 11. Anderson pisze:

  jest lipa te dopłaty nie pokrywają w wielu przypadkach połowy kosztów wymiany dachu. bo dach to nie tylko blacha.

 12. Ira pisze:

  Hey !!! tak naprawdę czy eternit na budynku mieszkalnym mniej szkodzi niż na gospodarczym ??? , skoro nie ma dopłaty do jego wymiany? . Albo wymieniamy wszystko,albo nic …

 13. Nie rolnik pisze:

  A ja nie jestem rolnikiem a mam 3 dachy do wymiany dom, stodole i oborę.Kiedy będą fundusze dla zwykłych ludzi którzy pracują na etacie lub mają pozarolniczą działalność gospodarczą i mieszkaja z eternitem nad głową . moim zdaniem w tej kwestii nie powinno być podziałów każdy powinien otrzymać na wymianę dachu z eternitu w końcu o to chodzi w tym projekcie Czysta Polska czy podobne projekty w przeciwnym razie będę musiała zbierać kasę na te dachy jeszcze paręnaście lat.Albo dzieciom zostawię w spadku. Niech Ci na górze też o tym pomyślą.

 14. BezimiennyGal pisze:

  A, dlatego tylko rolnikom — a, reszta to co gorszy sort ?

 15. Azbestu pisze:

  tak a co z tymi co mieszkają na wioskach i też mają dach z azbestu na budynkach

 16. Wojciech pisze:

  Tutaj jest mowa wyłącznie o budynkach wykorzystywanych do produkcji rolnej do mieszkań praktycznie każdy może dostać dofinansowanie