Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – kiedy wniosek i pomoc?

Dopłaty do zakupu nawozów pojawią się jednak wkrótce? Taką informację przekazali wspólnie: premier Mateusz Morawiecki i minister Henryk Kowalczyk. Pomoc do zakupu nawozów to jeden z elementów tarczy antyputinowskiej, która ma także przeciwdziałać inflacji. Sprawdźmy więc kiedy dopłaty do nawozów wejdą w życie i ile będą wynosić.

Nowe informacje w sprawie dopłaty do zakupu nawozów przekazał premier i szef resortu rolnictwa podczas wspólnej konferencji prasowej. Szef rządu przypomniał, że rosyjski atak na Ukrainę wywołuje problemy gospodarcze na różnych płaszczyznach. Efektem tego są m.in. wysokie ceny gazu, a co za tym idzie wysokie ceny nawozów. W związku z tym, premier Mateusz Morawiecki ogłosił: – Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy.

Reklama

Dopłaty do zakupu nawozów – tak, jeżeli KE da zielone światło

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również o wprowadzeniu uchwały Rady Ministrów w której zawarto szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów.

Z kolei, minister Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że Komisja Europejska pozwoli na uruchomienie dopłat do nawozów, bez zbędnej zwłoki:

Uchwała Rady Ministrów jest bardzo konkretna i precyzyjna. Została ona zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Teraz KE musi jasno powiedzieć tak lub nie. Nie będzie już odpowiedzi wymijające.

Dopłaty do nawozów 2022 – ile i kiedy?

Z informacji przekazanych przez MRiRW wynika, że dopłaty do zakupu nawozów uzyskają rolnicy, którzy zakupili nawóz od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Przy czym, pomoc finansowa w tej postaci trafi przede wszystkim do procentów, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19.

Natomiast wysokość dopłat do nawozów ustala się jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (za wyjątkiem wapna nawozowego), a także różnicy ceny na podstawie faktur zakupu w okresie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. Porównując do cen z faktur z okresu 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku ­– średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznejwyjaśnia MRiRW.

Dopłaty do zakupu nawozów rolnicy mogą otrzymać w dwóch wysokościach, a mianowicie:

  • 500 zł – na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych,
  • 250 zł – w przeliczeniu na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk, a także traw na GO za wyjątkiem powierzchni które podlegają finansowaniu w ramach działania rolno-środowskowo-klimatycznego z PROW 2014-2020.

Przy czym, warto podkreślić że dofinansowaniem do nawozów maksymalnie można objąć powierzchnię wynoszącą 50 ha.

Dopłaty do zakupu nawozów 2022 – wniosek do ARiMR

Na koniec warto dodać, że dopłaty do zakupu nawozów producenci otrzymają po wcześniejszym złożeniu wniosku w biurze powiatowym ARiMR. Wnioski wraz z wymaganymi fakturami lub ich duplikatami rolnicy muszą przekazać w terminie do 16 maja 2022 r.

Budżet programu przewiduje pomoc w wysokości około 3,9 mld złotych. (…) Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkieminformuje na koniec MRiRW.

Czytaj również: AGROTECH 2022 powraca! Lista wystawców i nowości. Sprawdź!

Źródło: MRiRW; PAP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 121

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Krzysztof pisze:

    Skąd teminy od 1.09 ? Ja kupiłem nawóz w sierpniu i nie dostanę nic? A ktoś kto kupił taniej dostanie dostanie dopłatę…

  2. Rolnik pisze:

    Sprzedałem zboże po 670, zakupiłem nawozy po 1200 w sierpniu.
    Jestem w plecy.

  3. Monika pisze:

    Kupilam w listopadzie 2021…czyli moge skorzystac. Lepszy rydz niz nic. I nie mam zamiaru po tych kosmicznych cenach dokupowac ….najmniejsze dawki i co bedzie! Rzygac sie chce na to wszystko

  4. Ela pisze:

    Dlaczego faktury do nawozów ,a jak kupuje się na drodze z samochodu i oni nie wystawiają faktur, przez internet też kupiłam płynne nawozy na paragon, może by dać na podstawie dopłat i już bez zbędnych papierów.

  5. Adam pisze:

    kupiłem nawóz w pazdzierniku i wziąłem tylko paragon bo jestem ryczałtowcem, a teraz rozumiem że mogę nie będzie on honorowany?