Dopłaty ekologiczne 2022 – zmiany już w najbliższej kampanii. Sprawdź!

Od kolejnej kampanii rolnicy otrzymają dopłaty ekologiczne 2022 na podstawie innych przepisów, niż obecnie. MRiRW w tej sprawie opracowało rozporządzenie, które trafiło do konsultacji publicznych. Co więc dokładnie zmieni się w zakresie płatności ekologicznych? Sprawdźmy!

Zmiany, które zawarto w projekcie rozporządzenia MRiRW mają przede wszystkim na celu zwiększenie zainteresowania wśród rolników rolnictwem ekologicznym. Oprócz tego, nowe przepisy i wprowadzane ułatwienia mogą przyczynić się do tego, że producenci zaczną chętniej podejmować zobowiązania ekologiczne. Jakie konkretnie zmiany dla rolników ubiegających się o dopłaty ekologiczne w 2022 r. pojawią się?

Reklama

Dopłaty ekologiczne w 2022 r. – stawki

Z projektu Rozporządzenia MRiRW dotyczącego działania ,,Rolnictwo ekologiczne” wynika, że już od kampanii 2022 r. nastąpi rezygnacja z mechanizmu degresywności płatności ekologicznych. Przypomnijmy, że mechanizm degresywności wiąże się z stosowaniem różnych wysokości stawek płatności biorąc pod uwagę np. łączną powierzchnię w ramach wszystkich wariantów i pakietów deklarowanych przez rolników.

W związku z tym, dotychczas dopłaty ekologiczne w zależności od powierzchni przyznawano w wysokości: 60%, 75% i 100%. To jednak zmieni się po rezygnacji ze stosowania mechanizmu degresywności już od 2022 r.

Jak uzasadniono w rozporządzeniu powyższa zmiana jest dla rolników korzystna, ponieważ:

Płatności ekologiczne w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020, w odniesieniu do wniosków o przyznanie płatności ekologicznych złożonych w latach 2022-2024, będą przyznawane do każdego hektara bez ww. redukcji.

Płatność ekologiczna w 2022 r. a Europejski Zielony Ład

Ponadto w rozporządzeniu zauważono, że dopłaty ekologiczne 2022 bez mechanizmu degresywności odgrywają ważną rolę w odniesieniu do Zielonego Ładu. W szczególności biorąc pod uwagę cele Strategii na rzecz Bioróżnorodności. A także – Strategii Od pola do stołu zakładające zwiększenie użytków rolnych objętych produkcją ekologiczną do 2030 r.

Dopłaty ekologiczne 2022 bez degresywności stawek – kiedy wejdą w życie?

Na koniec warto również dodać, że powyższe zmiany w przepisach wejdą w życie od 15 marca 2022 r. Czyli od dnia rozpoczęcia kampanii wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW.

Natomiast do czasu rozpoczęcia kolejnej kampanii dopłaty ekologiczne będą przyznawane według dotychczasowych przepisów, co pozwoli na równe traktowanie rolników.

Czytaj również: Czynsz dzierżawny 2022 pójdzie w górę? Sprawdź!

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *