Dopłaty do materiału siewnego [Wideo]

Rolnicy z Opolszczyzny na szeroką skalę korzystają z dopłat do materiału siewnego. Chwalą plony, ale mają też kilka uwag do tego jak to obecnie funkcjonuje.

Opolscy rolnicy wiedzą co to są renomowane, licencjonowane odmiany roślin, dlatego częściej niż w innych województwach kupują kwalifikowany materiał siewny. Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu rolników nowymi odmianami, produkcja nasion wzrasta, a dzięki nowym odmianom rolnicy uzyskują lepsze plony.

Jadwiga misiura

fot. Mariusz Drożdż

Jadwiga Misiura, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego ARiMR w Opolu

Około 4 tysięcy rolników skorzystało z tej możliwości dopłaty do tego materiału siewnego. W innych województwach jest różnie, bo wiadomo każde województwo ma zróżnicowany charakter swojej produkcji. Rolnicy korzystają bardzo chętnie z tego rodzaju pomocy – mówi Jadwiga Misiura, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego ARiMR w Opolu

Dopłaty do materiału siewnego się opłacają

Leszek Fornal

fot. Mariusz Drożdż

Leszek Fornal, sołtys Kantorowic

Warto korzystać z dopłat do materiału siewnego, bo materiał siewny jest w sumie drogi. A korzystając z materiału siewnego to raz, że mamy lepsze zboże, lepsze plony, a drugie mamy taniej – przekonuje sołtys Kantorowic, pan Leszek Fornal.

Mieczysław Myśliwy

fot. Mariusz Drożdż

Mieczysław Myśliwy z gospodarstwa rolnego w Głubczycach

Kwalifikowany materiał siewny stosuje również pan Mieczysław Myśliwy z gospodarstwa rolnego w Głubczycach. – Korzystamy z kolekcji nasion COBORU. Każdego roku są nowe odmiany, które wchodzą na listę wojewódzką i my korzystamy z roślin, z nowych odmian. Najczęściej dotyczy to oczywiście pszenicy ozimej, bo to jest u nas najbardziej powszechna uprawa. Wysiewa się dużo roślin, które posiadają (…) certyfikat i licencję do uprawy – mówi.

Stawki są mniejsze niż kiedyś

Przez dziesięć lat do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków dopłacała Agencja Rynku Rolnego. W tym roku również program jest kontynuowany, ale rok temu zadania przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość dopłat została jednak zmniejszona. Dlatego niektórzy zastanawiają się czy w przyszłości warto będzie to robić.

Jarosław Grzesik

fot. Mariusz Drożdż

Jarosław Grzesik, rolnik z Pągowa

Dopłaty z agencji zostały dosyć mocno zmniejszone. Kiedyś było to 100 złotych do hektara, w tej chwili było to około 80 złotych do jednego hektara materiału siewnego. Jeśli tak dalej się to wszystko będzie układać, to myślę że z powrotem wróci taka, no niezbyt dobra praktyka, gdzie ludzie będą siali tylko i wyłącznie własny materiał siewny, bo będzie im się to bardziej opłacało – uważa Jarosław Grzesik, rolnik z Pągowa.

Jak działają dopłaty do materiału siewnego

wnioski o dopłaty do materiału siewnego

Stawki zależą od liczby złożonych wniosków.

Dopłata do materiału siewnego jest pomocą typu de minimis – każdy rolnik może w ciągu trzech lat pozyskać do 15 tys. euro.

Problem jest tylko taki, że nie wiemy ile tej dopłaty jest – mówi Leszek Fornal. – Bo w zależności od ilości złożonych wniosków, taka jest dopłata do materiału siewnego. Kiedyś była to stała cena, teraz nie wiemy ile tego będzie.

Kiedy pieniądze?

Rolnicy twierdzą, że w ostatnich latach dłużej czekają na wypłatę dopłat.

Obecnie czekamy jeszcze na wypłatę za poprzedni sezon, (…) za rok 2018. Okazało się, że pod koniec roku brakło środków z tak zwanych de minimis no i te dopłaty dla rolników zostały przesunięte na początek roku 2019. Mam nadzieję, że szybko je otrzymamy – mówi Mieczysław Myśliwy.

Pracownicy Agencji twierdzą, że robią co mogą, żeby pieniądze szybko trafiły do rolników. Jak mówi pani Jadwiga Misiura – Rolnicy którzy złożyli taki wniosek o płatność w poprzednim roku, (…) już otrzymali decyzję i ruszyły płatności do tej pomocy.

Wnioski o płatność można składać od 15 stycznia, ale rolnicy mają czas do 25 czerwca. Pracownicy opolskiego ARiMRu liczą na to, że beneficjentów będzie co najmniej 4 i pół tysiąca, czyli tyle, co przed rokiem.

Z forum

Powiązany temat:

Dopłata do materiału siewnego
MariuszKlim
Powiat Sokólski i blisko mam Moniecki
zobacz więcej »
radekz200
A z jakiego rejonu Podlasia jesteś? 
zobacz więcej »
MariuszKlim
Podajcie link albo info, jaka kwota w tym roku jest dopłaty za mieszankę zbożową na ha.? Bo nie mogę znaleźć nowych cen. Tylko wiem że co najmniej 140kg muszę takiego zakup...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Dla kogo nowe dopłaty?

Jakie zabiegi zyskały dofinansowanie? Które zwierzęta gospodarskie uwielbiają muzykę? Bądź na bieżąco!

Caussade Nasiona Polska przechodzi rebranding!

Grupa Caussade Semences przechodzi rebranding! Co oznacza to w praktyce dla rolnika? Sprawdź i dowiedz się więcej!

22 maja 2019

Czas na rolnictwo precyzyjne [Wideo]

Skanery, drony, oprogramowanie. Z roku na rok przybywa zaawansowanych technologii, pozwalających rolnikom znaleźć oszczędności.

17 maja 2019