Dopłaty na ubezpieczenie nowych upraw – zmiany jeszcze w 2022 r.?
Dopłaty z budżetu państwa pozwalające na ubezpieczenie upraw dotychczas obejmowały m.in. zboża, rzepak, czy też drzewa i krzewy owocowe. To wkrótce może się jednak zmienić. To dlatego, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt nowelizacji ustawy zakładający zmiany w katalogu upraw objętych dopłatami. Sprawdźmy zatem, do jakich nowych upraw będą przysługiwać dopłaty.
MRiRW przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w celu poszerzenia katalogu upraw do których rolnicy otrzymują dopłaty na ubezpieczenie swoich upraw rolnych. Zmiany zaproponowane w ustawie są konieczne, ze względu na rosnącą popularność nowych upraw, które stanowią ważny element w działalności rolniczej.
Dopłaty – ubezpieczenie upraw rolnych
Przypomnijmy, że dotychczas dopłaty na ubezpieczenie upraw z budżetu państwa w przypadku produkcji roślinnej obejmowały:
- zboża,
- kukurydza,
- rzepak i rzepik,
- chmiel i tytoń,
- warzywa gruntowe,
- drzewa i krzewy owocowe,
- truskawki,
- ziemniaki, buraki cukrowe, a także rośliny strączkowe.
Jeżeli w tych uprawach wystąpiły zjawiska losowe takie jak np. huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, susza, czy przymrozki wiosenne.
Obowiązujący katalog roślin uprawnych do których przysługują dopłaty na ubezpieczenie upraw ulegnie jednak wkrótce poszerzeniu. Na skutek zmian zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich.
Dopłaty do ubezpieczenia nowych upraw 2022
Do jakich więc upraw będą przysługiwać jeszcze dopłaty do ubezpieczenia? MRiRW zaproponowało rozszerzenie katalogu upraw do których przysługują dopłaty na ubezpieczenie o słonecznik, facelię, len, i konopie. Ponadto, w nowych przepisach doprecyzowano uprawę gryki, jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw.
Zmiany zaproponowane w projektowanej ustawie są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z rosnącą popularnością upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi oraz gryki, które są ważnym elementem w działalności rolniczej – uzasadniono w projekcie nowelizacji ustawy.
Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2022 r.
Czy jest obowiązek ubezpieczenia upraw rolnych?
Na koniec warto przypomnieć, że rolnicy pobierający dopłaty bezpośrednie mają obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy swoich upraw. W przeciwnym razie rolnicy muszą wnieść opłatę za niespełnienie tego obowiązku w wysokości 2 euro od 1 ha.
Czytaj również: Dopłaty za 2022 r. – ile pieniędzy już wypłacono?
Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów; MRiRW