Dopłaty rolnośrodowiskowe – warto z nich skorzystać!
Zielony Ład promujący działania związane z ochroną środowiska jest prawdę mówiąc traktowany przez rolników jak małżeństwo z rozsądku. O tyle to niezrozumiałe, że mimo chwilowych zawirowań problemu ratowania przyrody nie da się pominąć, zwłaszcza w cywilizowanej części świata. Do zmiany mentalności mają producentów zachęcić rzecz jasna – dopłaty rolnośrodowiskowe.
Wymagania dotyczące realizacji pakietów wchodzących w skład działań rolnośrodowiskowych faktycznie nie są wyśrubowane. Świadczy o tym chociażby fakt, że beneficjentem programów może być rolnik albo zarządca gruntów. Należy pamiętać, że beneficjent nie musi spełniać definicji rolnika aktywnego zawodowo. Krótko mówiąc warto z nich korzystać!
Spis treści
Komu przysługują dopłaty rolnośrodowiskowe?
Jeżeli chodzi o płatności to odbywają się one według zasad opublikowanych przez ARiMR. Biorąc pod uwagę wymagania Agencji dopłaty rolnośrodowiskowe przysługują rolnikowi lub zarządcy, jeżeli:
został mu nadany numer identyfikacyjny oraz realizuje:
- 5-letnie zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne;
- 2-letnie zobowiązanie rolno-środowiskowo- klimatyczne;
- 1-roczne zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne;
- a także spełnia warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów.
Dopłaty rolnośrodowiskowe – kampania 2022
Podejmowane przez rolników zobowiązania w działaniach rolno-środowiskowo-klimatycznych można oczywiście realizować na wiele sposobów. Faktem jest że z wyborem nie powinno być raczej problemów. Gospodarze wybierają prawdę powiedziawszy aż z dziewięciu pakietów, tj.:
- Rolnictwo zrównoważone;
- Ochrona gleb i wód;
- Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych;
- Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000;
- Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000;
- Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie;
- Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
- Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;
- Retencjonowanie wody.
Poza tym w każdym pakiecie jest kilka wariantów, co czyni dopłaty rolnośrodowiskowe jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
Dopłaty rolnośrodowiskowe – suplement
W rzeczywistości oferta dla rolników jest jeszcze większa. Zgodnie z rozporządzeniem UE do tych płatności kwalifikują się także:
- elementy krajobrazu chronione w ramach norm (dobra kultura rolna):
- rowy do 2 metrów szerokości
- oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m²,
- drzewa będące pomnikami przyrody.
- pozostałe elementy krajobrazu, których szerokość nie przekracza 2 m:
- nieutwardzone drogi dojazdowe,
- pasy zadrzewienia,
- żywopłoty,
- ściany tarasów.
Jakie stawki płatności przewidują dopłaty rolnośrodowiskowe?
Dopłaty rolnośrodowiskowe to niewątpliwie bogata oferta skierowana do rolników dająca możliwość wyboru konkretnych działań. Obejmuje ona działania dotyczące różnych sfer produkcji rolniczej i stwarza możliwość starania się o dopłaty. Nawiasem mówiąc zdecydowana większość propozycji jest związana z ochroną siedlisk przyrodniczych oraz zachowaniem zagrożonych gatunków zwierząt. Rolnicy starając się o dopłaty rolnośrodowiskowe biorą pod uwagę, jakie kwoty przysługują za to działanie. Stawki płatności w zależności od pakietu są zróżnicowane i wynoszą w zależności od wariantu od kilku tysięcy do kilkuset złotych.
Przykładowo w Pakiecie 7 – Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie stawka za Zachowanie lokalnych ras koni wynosi 2 284 zł/szt. Z kolei Pakiet 3. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych 2 031 zł/ha. Rzecz jasna nie wszystkie stawki są tak wysokie i tak np. za Pakiet 9. Retencjonowanie wody wynosi 260 zł/ha. Ściśle mówiąc wysokość stawek zależy od nakładów włożonych w realizację pakietu.
Dopłaty rolnośrodowiskowe jak widać są związane z realizacją praktyk służących zrównoważonemu gospodarowaniu gruntami i ochronie cennych siedlisk przyrodniczych. Poza tym działania te chronią zagrożone gatunki ptaków i zasoby genetyczne roślin i zwierząt a także zachowują różnorodności krajobrazu. Oczywiście oprócz korzyści związanych z ochroną przyrody dopłaty rolnośrodowiskowe rekompensują rolnikom poniesione nakłady.
Przeczytaj również: Zielony Ład, rolnictwo, dopłaty – wybór, obowiązek czy przywilej?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!